2. 5. 2024, 19.00
ROCK HILL MUSIC CLUB
28. října 258/296, Ostrava

Giganti všech poloh (ne)jazzové improvizace přijíždějí do Ostravy. Miláčci jazzových festivalů i diy scén E converso, výkvět wrocławské Salky CRK (https://www.facebook.com/crksalka) Zdrój a Strzał w kolano a nejjazzovější projekt Martina Režného.

E CONVERSO
bc: https://marecords.bandcamp.com/album/p-sla-mil-satana
fb: https://www.facebook.com/econverso/
Multijazzovou úderku E CONVERSO tvoří již dvanáct let kytarista Jan Pisklák, saxofonista Michal Wróblewski, basák Vladimír Micenko a bubeník Jan Chalupa. Prozatím poslední album „Pásla milá Satana“ činí Molotovův koktejl post bopu, free jazzu a newyorského downtownu à la John Zorn ještě výbušnějším.

ZDRÓJ
bc: https://zdroj.bandcamp.com/
fb: https://www.facebook.com/zdrojband
Polsko-nizozemské ve Wrocławi působící improvizační duo kytary (Jakub Zasada) a bicích (Sebastiaan Janssen). Zdrój jsou spojeni s plodnou komunitou kolem Salky CRK (Kurws, Ukryte zalety systemu, Przepych, Atol Atol Atol, Barłóg). V roce 2022 vyšlo jejich debutové album u Fonoradar Records (LP) a Syf Records (MC). Duo se pohybuje od instrumentálního free punku s prvky krautrocku až k noisu a dokazuje, že volná improvizace je spíše myšlenka než zarámovaný hudební žánr. 

STRZAŁ W KOLANO
bc: https://soundartforum.bandcamp.com/track/strza-w-kolano
fb: https://www.facebook.com/jakub.majchrzak.sound.video
Je sólový projekt Jakuba Majchrzaka (Kurws, Przepych, Norymberga, Pustostany). Majchrzak je nezávislý hudebník a video umělec. Dvacet let působí na DIY hudební scéně a má za sebou 500 vystoupení v rámci Eurasie, 8 studiových alb, 3 koprodukce a více než 20 videoprojekcí na festivalech. Strzał v kolano v sobě pojí skladatelský princip s interpretačním a rukodělnou umělecekou práci s hudební tvůrčí precizností. 

FURUBURASUTO
Furuburasuto je improvizující duo Honzy Chalupy (bicí – Janoušek-Wróblewski Quartet, E Converso, Talaqpo a další) a Martina Režného (modulární elektronika a živé procesy – Säkkikangas, OUTbetweIN, Sklo).

POHYB — ZVUK — PROSTOR 2024

4. 5. 2024
Kozmické ptačí louky, Matiční dům, Opava

VYSTUPUJÍCÍ: Peter Cusack, Michal Kindernay, Magdaléna Manderlová, Lucie Páchová, Martin Režný, Tomáš Šenkyřík, Šárka Zahálková


Zveme vás na čtvrté pokračování projektu Magdalény Manderlové a Michala Kindernaye, ve kterém se umělci věnují výzkumu zvukových krajin podél řeky Opavy a v jejím okolí.

V rámci projektu proběhly v letech 2021–22 dvě výstavy v Galerii Cella, vyšla publikace Po proudu zvuku, publikovali jsme zvukovou online mapu Zvuky Opavy (zvukyopavy.cz), a uspořádali a exkurzi Zvuková citlivost v terénu. V roce 2023 se Magdaléna s Michalem poprvé ujali kurately festivalu Pohyb – Zvuk – Prostor, který přenesli na Kozmické ptačí louky a projekt následně společně s německými partnery předsrtavili v Lipsku.

Dramaturgie programu je koncipována jako řetězec na sebe navazujících událostí. Má formu participativních poslechových cvičení, koncertů a performancí. Pozvaní umělci a umělkyně vytvořili nová díla, která vznikla v úzkém vztahu s danou lokalitou.


PŘEDPROGRAM:
1.5. středa
Sraz: Kozmické ptačí louky, pozorovatelna (49.903389, 18.135948)
15:00–18:00 – STÁVAT SE KOZMICKÝM UCHEM I. / dílna s Šárkou Zahálkovou
Dílna o tom, proč má smysl bystřit naše smysly. Místo pozorování očima, nastražíme uši a dáme větší prostor vlastnímu sluchu. Budeme naslouchat okolnímu prostředí a materiálům, které ho utvářejí. Nalezený materiál citlivě přetvoříme v základ kozmických uší. Ty nám později pomohou krapet jinému slyšení světa kolem.
Dílna je určena pro kohokoli bez rozdílu věku, probíhat bude venku, vhodně se proto oblékněte.

PROGRAM:
4.5. sobota
Sraz: Kozmické ptačí louky, pozorovatelna (49.903389, 18.135948)
9:30-12:00 Vítání ptačího zpěvu (akce Semixu)

13:00 ÚVOD
Sraz: Kozmické ptačí louky, pozorovatelna (49.903389, 18.135948)
13:30–15:00 – STÁVAT SE KOZMICKÝCH UCHEM II. / dílna a zvuková procházka s Šárkou Zahálkovou
Pokračování středeční dílny, v rámci které dokončíme kozmické uši a uvedeme je v život. Staneme se objeviteli jiné akustiky, staneme se kozmickýma ušima. Na dílnu s procházkou zveme i ty, kteří se nemohli zúčastnit středeční první části programu.

15:00-17:00 KOMPONOVANÁ ZVUKOVÁ PROCHÁZKA v rámci níž zazní skladby/intervence komponované pro Kozmické louky od Petera Cusacka, Lucie Páchové, Martina Režného, Magdalény Manderlové a Michala Kindernaye

17:00–18:00 PŘESUN DO OPAVY
Vlak 16:54 Jilešovice, 17:13 Opava
nebo 17:55 Jilešovice, 18:14 Opava

18:00–22:00 MATIČNÍ DŮM, OPAVA
Cca 18:00 Zvuková večeře (Nikola Rácová)
19:00 Poslechová přednáška Tomáše Šenkyříka
20:00 Poslechová přednáška Peter Cusack
21:00 Diskuze “Citlivost v krajině”: Magdaléna Manderlová a Michal Kindernay, Tomáš Šenkyřík, Šárka Zahálková, moderuje Jakub Frank

Hear Me! ~ 11. ročník putovního festivalu volné improvizace a jiné hudby

Hear Me! ~ 11th edition of the travelling festival of free improvisation and other music

POSLYŠ VYSLYŠ SLYŠ ~ RADIKÁLNÍ NASLOUCHÁNÍ
LISTEN ANSWER HEAR ~ RADICAL LISTENING
⡷⠂soundcloud.com/hlubina_kolektiv/radikalni-naslouchani ⠐⢾
3 dny ~ 3 days
3 různá místa ~ 3 places
3 dějství ~ 3 acts

PROGRAM
30.11. ČTVRTEK
HEAR ME! OPENING
SF MINIsinks
METAL Válek // Merta // Tarnovski
GRÜNT

1.12. PÁTEK
BAJKAZYL OLOMOUC
SF MINIHélène Blondel (FR)
iva svoboda (DE)
Max Wainwright (SWE)
Genpaff
BUNKERER
3G & 1 PB

2.12. SOBOTA
DIVADLO NA CUCKY
SF MINIDalin Waldo (DK)
Pedro A. Ramírez (DE)
Gareth Davis (GB) ~ Mikuláš Mrva
Max Wainwright (SWE)
Line Gate
Pátra / Švejnar
kittylinda

pro více informací sleduj událost
more information in event

VSTUP/ENTRY: 
⡷⠂ jednotlivý vstup / 1 day pass ⡷⠂ 150 / 200 / 250 (name your price)  
⡷⠂3 denní vstup / 3 days pass ⡷⠂ 350 / 450 / 550 (name your price)

POHYB —— ZVUK ——— PROSTOR — 2023
19. 8. 2023
Kozmické ptačí louky a okolí
Vila Vilekula, Háj ve Slezsku

Kurátorem a kurátorkou letošního festivalu jsou Michal Kindernay a Magdaléna Manderlová.

Letošní ročník festivalu Pohyb – Zvuk – Prostor navazuje na dlouhodobý projekt Po proudu zvuku Michala Kindernaye a Magdalény Manderlové. Projekt byl představen dvěma výstavami v Galerii Cella, jako publikace Po proudu zvuku, zvuková online mapa Zvuky Opavy, a doprovodný program a exkurze Zvuková citlivost v terénu, v letech 2021-22.

Po loňské Zvukové citlivosti se vracíme zpět do terénu Kozmických ptačích luk a okolí. Dramaturgie programu je koncipována jako řetězec na sebe navazujících událostí, formou participativních poslechových cvičení, koncertů a performancí. Pozvaní umělci a umělkyně vytvořili nová díla, která vznikla v úzkém vztahu s danou lokalitou. 

Událost bude probíhat od dopoledne do noci, první část bude probíhat formou koncertních zastavení na různých lokacích v okolí Kozmických luk, druhá část se odehraje na Vile Vilekula v Háji ve Slezsku. Doprava tam i zpět je možná vlakem.

HARMONOGRAM:

11:00 Sraz před železniční stanicí Jilešovice (příjezd vlaku z Opavy v 11:01, z Ostravy 10:53), následný přesun k pozorovatelně Kozmické ptačí louky (mapa)

11:30 Sraz před pozorovatelnou Kozmické ptačí louky – Úvod (Magdaléna Manderlová / Michal Kindernay / Jakub Frank (Bludný kámen))

12:00
Poslechové cvičení (Magdaléna Manderlová)

13:00 Improvizace I., akustická kytara (Peter Cusack)

13:15 Po třetí do studny nepůjdu – performance (Anna Vohralíková, Michal Kindernay)

14:00 piknik / pauza

15:00 ornitologická přednáška (Emil Morav, Slezská ornitologická společnost)

16:15 Improvizace II., akustická kytara (Peter Cusack)

16:45 Koncert pro cvrčky (František Hruška)

Přesun do Háje ve Slezsku, vila Vilekula (mapa) (vlak v 17:55)   

18:30 Přednáška – Peter Cusack

19:30 Poslechové cvičení (Martina Weber)

20:00 Grey Heron Will Fly – koncert (Carina Pesch)

21:00 Koncert (Martin Režný)

22:00 Akustický koncert (Yvetta Ellerová)

PROGRAM:
Vystupující: 

Peter Cusack
František Hruška
Michal Kindernay
Anna Vohralíková
Magdaléna Manderlová
Carina Pesch
Martin Režný
Martina Weber
Yvetta Ellerová

Přednáška:
Emil Morav (Slezská ornitologická společnost) 

Za podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Fondu Budoucnosti, GERÄUSCHKULISSE, Slezské ornitologické společnosti a Trondheim kommune. 

www.zvukyopavy.cz

Pohyb — Zvuk — Prostor 2023
Foto(c) Aleš Honus

27.7. od 18 hodin – Peterswald Straße (Petřvaldská 44/147, Ostrava) 

Dlouhá noc: Slávek Kwi, Fließgewaser, Goran Lončarević, Magdalena Manderlová, Wilf Amis, Alec Gordon, Tišek Ruška, Rádio Necho, Martin Režný

Dlouhá noc volně naváže na událost Noční směna, která proběhla v dubnu 2018 v ostravské galerii Fiducia (taktéž za účasti Slávka Kwi (je vlastně s podivem, že akce nenese stejný název)). Celý podvečer, večer a celou noc budou znít zvuky uvnitř stodoly nebo venku na zahradě, zvuky ambientní, elektroakustické, elektronické, terénní nahrávky, často v interakci s okolím a nočním hmyzem a případně ptactvem. Večer bude mít prostor i dynamičtější produkce, noc se ponese spíše ve ztišeném módu. Na místě je možné přespat ve spacáku, akci zakončíme společnou snídaní.

Slavek Kwi (narozen v Československu, žije v Irsku) je zvukový umělec, skladatel, cestovatel a výzkumník. Zabývá se fenomenologií vnímání, studuje zvuková prostředí a možnosti elektroakustické zvukomalby. Od počátku 90. let vystupoval jako Artificial Memory Trace, postupně pak přešel na zvukovou entitu alfa00 a od roku 2018 působí pod tímto názvem jako zástupce mezinárodního projektu uni.Sol_, zabývajicí se mimosmyslovou komunikací a synchronicitou. Posláním projektu je prostřednictvím naslouchání posílit naše povědomí o důležitosti lidského propojení s přírodním prostředím. Jde o vizi všezahrnujícího vesmíru, přijímajícího každý zvuk – bez ohledu na jeho zdroj, myšlenkový systém a přesvědčení.
https://artificialmemorytrace.bandcamp.com/https://unisol.bandcamp.com/https://alfa00.bandcamp.com/

FLIEßGEWASER is intentionally electroacoustic music, originated from random conversations about a generally uncertain future, that always obliges to improvise. Genre wise my music oscillates between ambient, no-folk and experimental music. I’m mainly using acoustic instruments like Saz and Mandoline, but also Casio, self made synths and other instruments/hacks. I also use light sensors and light to control volume, stereo and some other stuff.
https://krimskramz.com/fliessgewaesser/
https://fliessgewaesser.bandcamp.com/

GORAN LONČAREVIĆ is an electro-acoustic sound-collage artist from Belgrade who combines classical instruments and choral voices with electronic ambient passages, producing post-minimal compositions – cold, repetitive sonority.
https://labudkup.bandcamp.com/album/um-a-talasa
https://soundcloud.com/goranloncarevic

Rádio Necho je outdoorová „Open mic“ rozhlasová platforma, v níž se posluchači stávají účinkujícími a naopak. Její nahodilé frekvence (vysílání==příjem signálu) obvykle spočívají v přetváření veřejného zvukového prostoru doplněného o libovolné vzruchy přítomných entit (předmětů/nástrojů/těl/tvorů/dopravních prostředků, apod.) Vše je zde ledabyle przněno notnou dávkou vln a šumů pomocí živých mikrofonů a elektroniky s klíčovou úlohou kouzla nechtěného.
Účast na přenosech Radia Necho tedy může nabývat různých hlukově-ambientních forem v závislosti na (inter-)aktivitě kolemjdoucích a intenzitě zpětnovazební smyčky. Možným přesahem jsou pak roztodivné (muziko-)terpeutické a jiné psycho-sociální účinky.
Více na radionecho.bandcamp.com

Tišek Ruška, vlastním jménem František Hruška, je ostravský básník, skladatel a performer. V současnosti studuje nauku o zvuku na Institute of Sonology při Královské konzervatoři v nizozemském Haagu. Jeho hudební tvorba, rozléhající se mezi obskurní a univerzální se přelévá z personálních hypnotických ploch, které jsou charakterem spíš blíž posouvání tektonických desek, až k freneticky tepajícím industriálním masám. 

Alec Gordon is a musician and programmer working to understand links between saturation and temporality. The improvised electro-acoustic system explores early Scottish Christian forms of complex heterophony, combined with modern ideas surrounding digital degregation. A mixture of some and no-input feedback, expect noisy and delicate textures. https://algodo.bandcamp.com/music

Wilf Amis (they/them) is a composer, improviser, synthesizer designer and writer, originally from the UK but now living in The Hague, NL. They seek to make work outside of the 12 equal parts of the octave accessible through the development of electronic instruments and software, and use technologically augmented creative music theory as a tool for generating speculative fiction.
https://soundcloud.com/wilfa

Magdalena Manderlová is artist and musician from the Czech Republic, currently based in Trondheim, Norway.

In her artistic practice, Manderlová likes to think, feel and dream through sound and explores listening as a tool to engage with the world. Inspired by acoustic ecology, she seeks reciprocal ways of relating and often engages with places and environments by walking and spending time with them. Her works in the form of assemblage sonic essays, participatory soundwalks, site-specific sound installations, performances, and writings, have been presented internationally.
https://magdalenamanderlova.com/music


Martin Režný hraje na elektroniku a moduláry sólově nebo v improvizujících sestavách (Säkkikangas, Wohrre, Furuburasuto, OUTbetweIN) v škále od zahlcujícího hluku až po téměř nezachytitelné zvuky (Koncert pro zvěř na ČRo Vltava). Kazety, vinyly vydává u Korobushka records.
https://mrtinrenskkikangas.bandcamp.com/

Tom Djll: trumpeta, elektronika 
Axel Dörner: trumpeta, elektronika 
Tassos Tataroglou: trumpeta, elektronika 
Petr Vrba: trumpeta, elektronika 

Čtyři trumpetisté a elektroničtí hudebníci zároveň. Pocházejí ze čtyř různých zemí (USA, Německo, Řecko a Česko), ze čtyř různých generací (50., 60., 70., 80. léta), ale všichni mají společné minimálně dvě věci – jedinečný přístup ke svému nástroji, jímž je trubka, a také ambice tento nástroj rozšiřovat o speciální využití elektronických nástrojů a zařízení.

Úctyhodnou kariéru amerického trumpetisty a elektronika Toma Djlla už od 80. let charakterizuje kontinuální úsilí o rozvoj a integraci jedinečného rozšířeného jazyka trubky do elektronického zvukového prostředí, ať už pomocí nástrojů jako EMS Synthi 100, či modulárního systému Serge. Momentálně při sólových vystoupení Tom využívá první verzi softPop od Bastl Instruments a je s tímto nástrojem velmi spokojen. 

Berlínský trumpetista Axel Dörner od 90. let rozvíjí naprosto ojedinělý přístup ke hře na trumpetu, který v roce 2001 prezentoval na nahrávce s prostým názvem Trumpet – dodnes platí, že na trumpetu hraje jako nikdo jiný. Od roku 2000 absolvoval rozsáhlá koncertní turné na všech kontinentech, což vedlo k vytvoření celosvětové žánrově rozsáhlé hudební sítě s nejvýznamnějšími hudebníky současnosti. Jeho diskografie čítá v současné době více než 150 alb. 

Řecký trumpetista žijící v Bernu, Tassos Tataroglou, je multiinstrumentalistou, improvizátorem a skladatelem. Výsledkem jeho zkoumání barvy zvuku je trubka Microtone-Duplex, kterou vytvořil v roce 2017, přičemž zkombinoval většinu způsobů konstrukce žesťových nástrojů od renesance až po současnost. S využitím nástroje buď akusticky, nebo i s živou elektronikou Tassos působivě zvyšuje témbrové možnosti trubky.

Poslední člen kvarteta už zkoušel propojovat několik trumpet dohromady, kombinoval je s vibrujícími reproduktory a nízkofrekveněními generátory, dlouhodobě rád využívá všemožné preparace, zapojuje svůj nástroj do modulárního syntezátoru, nicméně snahu překročit zvukové možnosti trumpety můžeme pozorovat i v působení v zábavové kapele Poisonous Frequencies, kde Petr Vrba používá trumpetu coby maskovanou páskovskou kytaru. 

http://tomdjll.com/
http://axeldoerner.org/
https://incounterpoint.info/
https://vrrrba.cz/

STARÁ ARÉNA OSTRAVA (28. října 49/23, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz)

Trombonista Štěpán Janoušek a altsaxofonista Michal Wróblewski s rytmikou ve složení Miloš Klápště – kontrabas a Jan Chalupa – bicí. Kvartet byl původně zásadně ovlivněn newyorským jazzovým downtownem (Sex Mob, Medeski-Martin-Wood, Bobby Previte, Ray Anderson, Marty Ehlrich), postupem času se tato přímá inspirace částečně vytratila a z kvartetu se stal soubor kradoucí z tolika zdrojů až hanba. Eklektické skladby jsou žánrově různorodé, plné hudebních citací a narážek, působí hutně, syrově a mnohdy i surově. 


„Do nejmenších nuancí propracovanou hudbu zdobí umná práce se strukturou i texturou skladeb, bezmezné obrábění výrazných melodických témat, neočekávatelné změny dynamické a výrazové, energie a tah až nemilosrdný. Posluchače vtáhne nejen do odlehčených, lyrických i humorem naditých pasáží, ale také je převálcuje ataky leckdy až zběsilými.“

www.facebook.com/JanousekWroblewskiQuartet

KONCERT SE KONÁ V KLUBU ROCK HILL V OSTRAVĚ (ulice 28. října 258/296, Ostrava).

Dvakrát tři výrazní improvizátoři na jednom pódiu. Trio Müller / Doskocz / Gordoa na turné k albu. Elia Morettiho můžete znát z Pražského improvizačního orchestru, Zdeněk Závodný je členem kapel Frisk a Srnka, Michal Hrubý má mj. několik oceňovaných alb s triem Romanovská Tichý Hrubý na slovenské značce Hevhetia.

Pořádá Bludný kámen. Vstupné dobrovolné, doporučené 100,-.

Matthias Müller, trombonista z Berlína, přináší do tria množství hudebních zkušeností a zručností, z nichž jedna je mimořádně cenná – schopnost budovat dlouhé dechové fráze tak, jako by neměli začátek ani definitivní konec. Jeho dva mnohem mladší spoluhráči – Paweł Doskocz, kytarista z Poznaně, a Emilio Gordoa, elektroakustický multiinstrumentalista, též z Berlína – přinášejí do společného hraní tendenci k našlapaným experimentům.

Jejich hudba má vlastní rytmus, vytvářený perkusivní elektronikou a kytarovými repeticemi. Doplňuje ho dechový masív a matný ambient, přičemž do textury vstupuje množství zvukových překvapení, ktoré vytváří tok zvuků, jejichž původ se nedá jednoznačně určit.

https://paweldoskocz.bandcamp.com/
https://matthiasmueller.bandcamp.com/
https://bandcamp.com/tag/emilio-gordoa

KVADRATA SUPRO
Jaké obsazení měla první kapela na světě? Hammondky a elektrickou kytaru? Nebo bubínek a píšťalku? Ano! Bubínek a píšťalku! Na toto obsazení navazuje skupina Kvadrata Supro, v níž hrají na bubínky Elia Moretti (bicí, perkuse, vibrafon) a na píšťalky Zdenek Závodný (saxofony) a Michal Hrubý (klarinety). Tradiční moderní free-jazz.

ELIA MORETTI (*1986 v Miláně, Itálie) je performer, skladatel, hráč na bicí nástroje a výzkumník zaměřený na kulturní antropologii prostřednictvím ekologického vnímání zvuku. Zajímá se konkrétně o to, jak by zvuk mohl přispět ke změně zážitku z představení, a o způsoby, kterými se umělecké postupy podílejí na kontextu (sociální důvody), z něhož vycházejí nebo na které reagují. Zkoumá ty zvukové jevy, které jsou základem performativní a divadelní praxe. Hraje v různých hudebních souborech, nicméně upřednostňuje radikální a experimentální komorní hudbu. Pravidelně spolupracuje s tanečníky, divadelními společnostmi a výtvarnými umělci.

ZDENĚK ZÁVODNÝ (1974) je hráč na plátkové dechové nástroje a tvůrce zvukových instalací, ve kterých často převáděl světlo ve zvuk a zvuk v obraz, a manipuloval elektronické obrazy zvukem. Působí v freejazzcoreovém triu Frisk, v duu Trash Talk s bubeníkem Didi Kernem, spolupracuje s Pražským improvizačním orchestrem, Moving Orchestra a dalšími. Je uměleckým ředitelem pardubického Divadla 29. V letech 2015–2019 byl dramaturgem festivalu „Jazz jde městem / Jazz Goes to Town“ v Hradci Králové.

MICHAL HRUBÝ (1973) hraje na klarinety, tenor saxofon a lidové píšťaly ze Slovenska. Založil a vedl skupiny Neočekávaný dýchánek a Kapitán Kajman. V současné době působí v několika různých kapelách (Romanovská Tichý Hrubý, Květovaný kůň, Prázdné hory jsou plné větru a deště, Drozdi a droždí…). Hostoval v Orchestru Berg. V letech 2017 a 2018 byl dramaturgem festivalu „Dobršská brána“ a v roce 2020 festivalu „V Loukově u muziky“. O své tvorbě říká: „Rád vydávám zvuky.“

KONCERT SE KONÁ V BUDOVĚ SLEZSKÉ UNIVERZITY NA UL. HAUEROVA 4

Duo GENTHON_MARCHETTI bere ve Phasme, skladbě pro reproduktor, housle, syntezátor a nízkofrekvenční zesilovač, v úvahu prostor jako jeden ze základních aspektů hudby, když se akustická odezva prostřednictvím uspořádání reproduktorů a zvukových hlasitostí stává samotným substrátem, kolem něhož vytváří výsledný tvar. V tomto duetu jako by samotné tělo houslí splývalo s plasticitou syntetických zvuků, akustické a elektronické zvuky se prolínají a doplňují ve fascinující soudržnosti směrem k harmonické komplexnosti. Objem šíření zvuku, sjednocený v akustickém prostoru, je tak v průběhu skladby formován oběma instrumentalisty, kteří na sebe reagují v různých odstínech.https://anouckgenthon.com/w-lionel-marchetti

ANOUCK GENTHON je houslistka narozena ve Francii a žijící ve Švýcarsku. Vystudovaná etnomuzikoložka si ve hře uchovává stopy hudby Tuaregů, které potkala Nigeru, soustavně zkoumá potenciál a limity svého nástroje a osobitý výraz rozvíjí také improvizací a psaním. Spolupracuje například s Jacquesem Demierrem, Antoinem Längem, Davidem Meierem, Edem Williamsem, triem tangent+mek, Quatuor LGBS, Recueil des wonders, Le UN, Insub Meta Orchestra nebo Grand Chahut Collectif.

LIONEL MARCHETTI je skladatel musique concrète, hráč na Revox B77, analogové a digitální syntezátory a na acousmonium. Jeho hudební skladby jsou považovány za skutečné kino pro uši. Začínal jako samouk, když objevil katalog musique concrète s Xavierem Garciou – dnes na lyonské univerzitě pořádá workshopy zaměřené na reproduktor, nahraný zvuk a musique concrète. Pravidelně vystupuje v duu s Jérômem Noetingerem, s kolektivem Le Cubewith (Christophe Auger , Étienne Caire, Christophe Cardoen, Xavier Quérel, Jérôme Noetinger, Gaëlle Rouard), který mimo jiné naživo doprovází filmy, nebo s kolektivem Archipel (Emmanuel Petit, Mathieu Werchowski, Sophie Agnel, Fabrice Charles, Pascal Battus) . Od roku 1992 pořádá spolu s Olivierem Capparosem pro France Culture pravidelné workshopy zaměřené na rozhlasovou tvorbu, píše poezii a rozvíjí teoretické úvahy o musique concrète a umění reproduktoru. Jeho alba vycházejí na renomovaných značkách jako Editions Mego, Room40, Pogus, Musica Genera, Monotype Records nebo Erstwhile Records.

Mikuláš Odehnal jako LIŠAJ debutoval na Genot Centre v roce 2015 s EP Szara. Předložil zde nekompromisní, ale přitom intimní odpověď na to nejabstraktnější ze současné rapové hudby, když své jen těžko rozklíčovatelné texty utopil pod nánosem reverbu, plíživých beatů a mrazivých terénních nahrávek. Následně byl Lišaj v anketě serveru Aktuálně.cz hudebními odborníky označen za největší domácí objev letošního roku. V roce 2017 se objevil jako český zástupce mezinárodního projektu Shape, platformy zaměřené na podporu, propagaci a mobilitu inovativních hudebních a audiovizuálních evropských umělců skrze koncerty, umělecká představení a výstavy. Následovala další nahrávka na Genot Centre Mezina (2018), která pokračovala v originálním propojování terénních nahrávek a droneových textur, pomalých beatů i znepokojujícího noise a volného proplouvání mezi žánry. Lišajova hudba je do značné míry abstraktní, ale zpravidla vychází z konkrétních zvuků. Díky kvalitě svých nahrávek sdílel Lišaj pódium například s Nadja, Mohammad, Grahamem Lambkinem, Gnod, nebo Lightning Glove.

Spolupořadatelem akce je Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě. 

19. 10. v 18:30h
Komorní scéna Aréna / Ostrava

Koncert proběhne v Komůrce Komorní scény Aréna.
Komůrka se nachází ve vedlejším vchodě v 1. patře (dveře nalevo od Vinotéky U Mostu).
Pořádáme ve spolupráci se Starou sítí pro novou hudbu.
Vstupné dobrovolné.

Hanousek, Opršál, Rosilio – zvuková vynalézavost, hravost a radost z vnímání vzájemného proplétání, vystřelování a kroužení hudebních i nehudebních myšlenek. Martin Opršál a Radim Hanousek se řadu let zaměřují na zvukové propojení marimby a saxofonu či basklarinetu a na hledání nových zvukových možností, krajních poloh. V triu či kvartetu vystupují s Rolandem Dahindenem, Georgem Cremaschim, Didrikem Ingvaldsenem, nebo, jako v tomto případě, s francouzským kontrabasistou Yoramem Rosiliem.https://marecords.bandcamp.com/…/dahinden-hanousek-opr-l-2

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.