Galerie Hauerova 4, budova Slezské univerzity, Opava

Špičkový britský basklarinetista Gareth Davis se pohybuje v celé řadě kontextů od soudobé kompozice po darkambientní underground (od Ostravských dnů po label Miasmah). Díky své přizpůsobivosti – nedělá mu problém interpretovat nejnáročnější skladby, improvizovat či integrovat elektroniku – je oblíbeným partnerem skladatelů formátu Bernharda Langa nebo Rolanda Dahindena, ovšem na kontě má také řadu autorských nahrávek, zpravidla s osobnostmi typu Machinefabriek, Scanner, Elliott Sharp nebo Aidan Baker, kde vyniká jeho cit pro trpělivé a komplexní ohledávání zvuku v potemnělých meditacích.

===

Roland Dahinden – Theatre of the Mind
• Gareth Davis – basklarinet a perkuse
• Mikuláš Mrva – live electronics

Ve zvukově-prostorovém procesu se rozvíjí pět vět, které se vrství na základě aditivního principu. Dva hlavní zvukové subjekty jsou vůči sobě v ambivalentním vztahu a nestále se proměňují. Znovu se vynořující zvukové subjekty jsou si podobné a přece odlišné, změna probíhá ustavičně. Vzpomenout si na už známé tvary je během představení stále obtížnější, prakticky nemožné.

Karlheinz Stockhausen – Solo für ein Melodieinstrument mit Rückkopplung
• Gareth Davis – basklarinet
• Mikuláš Mrva – live electronics

Skladbu Solo für ein Melodieinstrument mit Rückkopplung (Sólo pro melodický nástroj se zpětnou vazbou) napsal Karlheinz Stockhausen pro libovolný melodický nástroj a elektroniku mezi lety 1965-1966 na objednávku japonské veřejnoprávní vysílací společnosti. V její původní verzi byly k provedení potřeba páskové smyčky různých délek. V sedmdesátých letech bylo na Sonologickém institutu Královské konzervatoře v nizozemském Haagu vyvinuto speciální zařízení na míru pro realizaci této skladby, které ovšem nebylo možné zapůjčit pro provedení na jiných místech. Skladba se tedy dočkala větší pozornosti až s příchodem počítačové hudby počátkem devadesátých let.

Mikuláš Mrva je experimentální hudebník působící v Praze. Hraje na baskytaru, turecké a íránské dlouhokrké loutny a elektroniku. Je členem kolektivu Stratocluster, vystupoval s PMP Ensemble a SpectrumEnsemble, příležitostně pořádá koncerty experimentální a soudobé hudby a interpretů modálních hudeb Turecka, Íránu a Indie.

Spolupořadatelem akce je Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě. Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Nadace život umělce.

Koncert proběhne v rámci doprovodného programu k výstavě Souostroví ve Slezance.

PRZEPYCH (PL)
Srozumitelnou reakcí na nadbytečnost je askeze. Tyranii minimalismu vzdorují osvobozující síly přebytku (pol. Przepych).
Przepych zkoumá svá vlastní omezení snížením techniky na minimum a roztažením formy na maximum. Pomocí nejmenších dostupných prostředků se snaží maximalizovat expresivní sílu. Někdy převládá pot a slzy a někdy myšlenka a umírněnost.
Kytary a bicí jako nástroje kompozice odkazují k synkretickému rocku v opoziční scéně, funk-hitting no wave a post-punku, který si přál proměnit svá omezení v neomezený prostor. Przepych je odpovědí na tyto snahy.
Členové kapely jsou známí z projektů Kurws, Ukryte Zalety Systemu (UZS), Norymberga, Pustostany a další.
przepych.bandcamp.com
facebook.com/przepychband


MONSTRE (FR)
„Minimální a upřímné lalala. Unesla je nevysvětlitelná náhoda. Dva dechy, trocha naivity, trochu čarodějnictví.“Girl avant punk z Lyonu. Bývalá trojice v duo fázi. Zvuk podobný garáži, svými prostředky post-punkový, nadšeně amatérský a minimalistický v přístupu.
https://www.facebook.com/monstrelafelure/
https://monstrelafelure.bandcamp.com/


REK
Instrumentální noise rock (bass and drums) ve složení – Cíkal (Depakine chrono, Microvomit, Stárneš) + Sokol (Nuly, India) vzešlá z podhoubí budějovického labelu NAAB. Jarda Jágr na houbovým čaji.
https://rek68.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/REKREKREK68

20.11, 17:00, Slezanka (u nohy kostela)

(Sebe)projekce: Matěj Frank

V rámci cyklu představování se mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby a aktivit několika vybranými díly, projekcí a komentářem Matěj Frank (*1989), někdejší student Ostravské univerzity a absolvent Akademie výtvarných umění v polské Wroclawi, kde v současné době působí také jako pedagog.
V rámci (Sebe)projekce Frank představí vedle prací a projektů zabývajících se prostorem a jeho vztahem k času, lidskému tělu a pohybu i díla soustředěná na zvuk, poslech a naslouchání. Důležitá je pro Franka práce s kontextem a potenciál k interakci. Mezi široké spektrum výrazových prostředků, které Matěj Frank používá, patří jak sochy a kresby tak intermediálně koncipované projekty, instalace či performance. Nedílnou součástí jeho aktivit je spolupráce – tvůrčí s Jasmin Schaitl či Jakubem Frankem i organizační především, ale nejen s Bludným kamenem.
Kresebné aktivity Matěje Franka jsou v letošním roce realizovány v rámci stipendia polského ministra kultury a národního dědictví.

www.instagram.com/matej_frank/
www.matejfrank.wixsite.com/matej-frank

UWE BRESSNIK — KEITH ROWE 

THE MUSIC BEFORE AND BEHIND THE OBJECT /
HUDBA PŘED I ZA OBJEKTEM
9. 11. – 9. 12. 2018
Slezanka (u nohy kostela)
zahájení proběhne 8. 11. v 18 hodin ve Slezance (u nohy kostela)

před zahájením proběhne od 17 hodin zahájení výstavy Jany Mercogliano v Hovornách a v Galerii Cella
Jana Mercogliano: 0,0001-10000 lx | výstava

Hudba před i za objektem představuje dvojici umělců pohybujících se mezi světem hudby a výtvarného umění. Ač mají Keith Rowe a Uwe Bressnik odlišné pozadí tvorby a každý z nich má svou osobitou poetiku, oba dva jsou aktivní muzikanti a intenzivní zájem o představení zvuku výtvarnými prostředky je spojuje.

Keith Rowe (*1940) je pionýrem na poli improvizované hry na kytaru a zakládajícím členem legendárního britského tria AMM. V šedesátých letech se po jazzových začátcích své hudební kariéry rozhodl v rámci novoročního předsevzetí kytaru neladit a začal hrát na nástroj položený na stole, čímž otevřel celosvětová stavidla dnes už širokého proudu rozšířených technik hraní na tento nástroj. Protiváhou a zároveň nedílnou součástí jeho abstraktního přístupu k hudbě je spíše konkrétní a jasný výtvarný výraz. Ve svých dílech vychází ze silné tradice popartu, o kterém se často zapomíná, že pochází z Velké Británie a z období, ve kterém Keith Rowe studoval umění.

Uwe Bressnik (*1961) je absolventem vídeňské Vysoké školy užitého umění. Typický je pro něj transmediální přístup a konvenční umělecké žánry jako grafika, socha a malba se u něj prolínají s novými medii, hrami či sportem. Od začátku tisíciletí se soustředí také na propojení hudby a umění a pohybuje se jako autodidakt na experimentální a free impro hudební scéně.

Výstavu Bludný kámen připravil ve spolupráci s rakouským TONSPUR Kunstverain Wien, kurátory výstavy jsou Jozef Cseres a Georg Weckwerth. Výstavu je možné navštívit od středy do neděle a potrvá do 9. prosince.

Ilustrace: Uwe Bressnik, Songs for the Exhausted, 2014

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.