Původem švýcarský, v Berlíně usazený hráč na gramofony JOKE LANZ je na scéně bezmála 35 let. Kořeny má v kolektivu schimpfluch-gruppe, kde se například spolu s Davem Phillipsem a Rudolfem Eb.erem zabývali „psycho-fyzickými testy a tréninky“. Tento Eb.erův koncept zahrnoval audio/zvukové umění, akcionismus, bruitismus, performance, musique concrète, malbu a instalaci. Od té doby ovšem urazil pořádný kus cesty, a aniž by přicházel o své široce rozkročené zájmy, zařadil se mezi nejinspirativnější tvůrce na pomezí industriální a improvizační scény. Na kontě má víc než stovku nahrávek ať už sólových, se skupinami Sudden Infant, Kalata (S Utkem Tavilem a Dirarem Kalashem), anebo v nespočetných kolaboracích (Christian Marclay, Lasse Marhaug, ErikM, GX Jupiter-Larsen, Martin Tétrault a mnoho dalších). Koncertoval nejen po celé Evropě a Spojených státech a Japonsku, ale také v Hongkongu, Jižní Africe, Egyptě, Izraeli, Mexiku atd. Tentokrát se ve Fiducii představí v rámci turné s PETREM VRBOU, hráčem na trumpetu a elektroniku, jehož zářez na mezinárodní scéně volné improvizace je stále výraznější (jen v posledním roce jsme jej mohli vidět hrát spolu se jmény jako Poisonous Frequencies, ErikM, Tony Buck, Jerome Noetinger, . . .)

RYOSUKE KIYASU je to, čemu se říká živoucí legenda. Od roku 2003 se jako hráč na snare (šroťák) představil ve více než 55 zemích. Kromě sólových aktivit hrál také se soubory SETE STAR SEPT, KIYASU ORCHESTRA nebo v KEIJI HAINO’S FUSHITSUSHA. Podílel se na více než 200 nahrávkách na různých labelech po celém světě. 

Pořádáme ve spolupráci se Starou sítí pro novou hudbu.
Joke Lanz byl podpořen / supported by the Swiss Arts Council Pro Helvetia.

8. 2. 2023 | Antikvariát a klub Fiducia, Ostrava

MAYAS/BUCK/VRBA
Tři výrazné improvizátory Magdu Mayas, Tonyho Bucka a Petra Vrbu spojuje neovladatelná chuť vydávat se za hranice možností vlastních hudebních nástrojů a zkoumat je zapojováním do nových souvislostí a vytvářením nových kontextů dalšími prostředky, akustickými i elektronickými.
V případě Magdy Mayas je oním nástrojem klavír – za více než 25 let aktivní umělecké dráhy si postupně vytvořila osobitý hudební jazyk, který vzniká hrou na vnější i vnitřní části nástroje. Před několika lety přibyl do jejího repertoáru klavinet, elektrický klavír ze 60. let s charakteristickým syrovějším a mohutnějším zvukem, tedy celou novou zvukovou doménou. Oba nástroje zároveň různými způsoby amplifikuje, nastavuje a přetváří.
Bubeník Tony Buck z legendárního tria The Necks patří mezi nejzajímavější australské umělecké „vývozní artikly“. Má nesčetně zkušeností z mezinárodních spoluprací jako hudebník, ale i producent i vizuální umělec. Na sólových albech rád využívá field recordings nebo zkreslené zvuky kytary a jeho sólová vystoupení mají díky výtvarnému či scénografickému zpracování podobu umělecké instalace, čímž vzdává hold tradici rockové avantgardy.
Poslední člen tria už zkoušel propojovat několik trumpet dohromady, rád využívá všemožné preparace, zapojuje svůj nástroj do modulárního syntezátoru, nicméně snahu překročit zvukové možnosti trumpety můžeme pozorovat i v působení v zábavové kapele Poisonous Frequencies, kde vrrrbitch používá trumpetu coby maskovanou páskovskou kytaru. https://www.magdamayas.com/
http://tony-buck.com/
http://vrrrba.cz


OUTbetwIN
České improvizační trio, v němž se o zvuky starají David Danel (housle), Jan Burian (elektronika) a Martin Režný (živé procesy, modulár), se zaměřuje na možnosti propojení akustických a elektronických nástrojů, a to jak na zvukové aspekty, tak ale i prostorové. Do velkoryse otevřeného projektu přináší každý z členů odlišnou hudebnickou zkušenost, přesto šlo při prvním provedení na festivalu Echofluxx vlastně o hezkou hudbu. Pokud si na toto vystoupení pánové nevzpomenou, jsou naopak připraveni připomenout si slib, který složili avantgardě.

Pořádá Martin Režný a Klub Fiducia.

Festival Pohyb-Zvuk-Prostor vznikl v roce 2000 v Opavě. Byl inspirován prostory bývalého kostela sv. Václava. Jeho surová krása, rozdrásané omítky a brutální zásahy s výraznými stopami plynutí času dokonale souzněly se současnou alternativní tvorbou. V kostele proběhla řada ročníků tohoto festivalu, ale v době, kdy se v jeho upraveném interiéru začaly odehrávat svatby s umělokvětinovou výzdobou, se přestěhoval do Ostravy, do Domu umění a do Fiducie. Od svého počátku je festival zaměřený na experimentální intermediální a multimediální mezinárodní tvorbu, tedy na umění mapující prostor mezi jednotlivými žánry nebo je spojující do vyššího celku.

Ground Birds (Ido Bukelman – kytara, „bowed“
banjo & Nadav Masel – kontrabas)
Improvizační duo, které kombinuje prvky soudobé
hudby, free jazzu a lidové hudby. Ido a Nadav patří
k nejaktivnějším muzikantům izraelské improvizační
scény „nové“ hudby. „Dva dobrodružní hudebníci,
kteří chodí boso po struně spojující jejich duše“.


TomAlex (Tom – kytara, Alex – syntezátory,
perkuse, samplery)
Projekt dvou novinářů/muzikantů TomAlex není na
domácí improvizační scéně žádnou bílou vránou.
Oba se potkali v souborech Ava’n’Garde a sONa-
LeX&Co a jako duo poprvé vystupovali v květnu
2015 na Ambientu v Liběchově. Duo Alex Švamberk
a Tomáš Reiner se pohybuje mezi ambientem,
minimalismem, elektronikou a blues. Vloni vydali
znalci ceněnou desku Summer Sessions.


Adam Golebiewski (bicí, perkuse), je experimentální
bubeník, improvizátor a muzikolog. Ve své práci
se zaměřuje na rozšíření potenciálu bubnového
setu a perkusních nástrojů, na jejich anatomii, zvuk
a výraz. Tato cesta jej vede k přímému a intenzivnímu
zvukovému jazyku. Spolupracoval s kdekým
v oblasti experimentální hudby, od Yoko Ono přes
Mats Gustafssona k Mikołaji Trzaskovi.


MESH (sound performance). Duo MESH tvoří tanečnice
Susan Hefner a zvukový performer Michael
Evans. Společně vytvořili výjimečně bohatý slovník
zvuků a pohybů. Michaelův přirozený pohyb jako
muzikant se stává tancem a tanec Susan vede
ke zvuku. Rozostřují roli hudebníka a tanečníka.
Používají nalezené předměty, haraburdí a hudební
nástroje k vytváření symbolů, soch a divadelních
scén. V nedávné době vydali nové DVD s názvem
Round Square And Other Works.


Przepych zkoumá možnosti redukce, minimálními
prostředky chce docílit maximálního účinku.
Pomocí nejmenších dostupných prostředků se snaží
maximalizovat expresivní sílu. Ačkoli Wrocławské
duo používá typické rockové nástroje a zvuk,
vyhýbají se odkazům na známé rockové a post-rockové
struktury; party kytary a bicích synkreticky
spojují vlivy scény Rock in Opposition, no wave a
post-punku.

– Lambs Gamble
– Joke Lanz & Leo Riegler & Dieb13
– Mia Zabelka
– Georg Cremaschi & Pavel Zlámal
– Arthur Lanotte Fauré
– Bilwa Costa & Klaus Janek 

Festival Pohyb-Zvuk-Prostor vznikl v roce 2000 v Opavě. Byl inspirován prostory bývalého kostela sv. Václava. Jeho surová krása, rozdrásané omítky nebo i drastické zásahy s výraznými stopami plynutí času dokonale souzněly se současnou tvorbou. V kostele proběhla řada ročníků tohoto festivalu, aby se později přestěhoval do Ostravy, především do Domu umění, kde se v poslední době uskutečňuje vždy jednou za dva roky. Od počátku byl festival zaměřený na intermediální a multimediální mezinárodní tvorbu, tedy na umění mapující prostor mezi jednotlivými médii nebo je spojující do jednoho celku. 

Dějištěm osmnáctého ročníku festivalu se stanou prostory ostravské Fiducie. Představí  se šest euroamerických souborů zabývajících se experimentální hudbou a zvukem či možná přesněji zvukovou architekturou. Jednotlivá vystoupení se stanou letošním vyvrcholením dlouhé řady koncertů „jiné“, „dobrodružné“ hudby, kterou je možno pravidelně slyšet v ostravském Domě umění, ve Fiducii a na několika málo dalších místech.  Vnímání této hudby se neodehrává jen sluchem ale doslova celým tělem. Silný fyzický účinek, jež návštěvníkoví přinesou jednotliví
vystupující, bude násoben rychlým sledem
samotných vystoupení, který bude uskutečňován střídavě ve Fotografické galerii Fiducia a v Galerii Dole. Dramaturgie festivalu  pracuje s konceptem různosti, umožní tak střídání odlišných zvukových poloh a hudebních i nehudebních nástrojů, aby podpořila dynamický charakter celého
večera.

Předpokládaný konec – 22.30.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.