Xavier Charles, Petr Vrba – koncert pro klarinet a vibrující reproduktory

KoncertGalerie výtvarného umění v Ostravě

Xavier Charles / klarinet, vibrující reproduktory, objekty
Tvorba tohoto francouzského klarinetisty sahá od elektroakustické improvizace, přes sound poetry až po hlukový rock. Vystupuje na význačných festivalech improvizované hudby a jazzu ve Francii i po celé Evropě, buď jako člen různých uskupení, nebo sólově.
Především díky tomu, že během svých dlouholetých zkušeností poznal hájemství improvizace z různých stran, máme v každém z jeho projektů co dočinění s jiným přístupem. Postupem času došel Charles ve svém ohledávání možností hudebního vyjádření i k využívání speciální soustavy reproduktorů, s jejímiž vibracemi dále experimentuje a vytváří tak zvukové vesmíry na hranici improvizované hudby, výtvarného umění a elektroakustiky. Při hraní uplatňuje s francouzským citem pro hravost a krásu detailu princip intuitivního užívání proměňujících se frekvencí a pohybu jednotlivých drobných objektů, které se stávají zdrojem zvuků. Používá zrnka rýže a špagety nebo třeba fazole vložené do vzdouvajícího se (někdy až poskakujícího) epicentra zvuku jako různé techniky modulace. Rozhodně se vyplatí sednout si při jeho produkci blízko a užít si vizuální zážitek skýtaný rejem rozezvučených objektů.
www.xaviercharles.com

Petr Vrba / trubky, klarinet, vibrující reproduktory, objekty
Český hudebník, kurátor a kritik. Je známý svými experimenty na poli volné improvizace, při kterých nejčastěji využívá trubku, klarinet, vibrující reproduktory a různé nalezené předměty. Je považován za jednu z nejdůležitějších postav pražské experimentální scény a je jedním z nejfrektovanějších čekých hudebníků, pohybujících se v mezinárodních vodách volné improvizace. Od roku 2010 je dramaturgem hudebního a zvukového programu v galerii Školská 28 v Praze.
Petre Vrba je jedním ze zakládajících členů proměnlivého tělesa IQ+1, jehož poslední deska byla nominována na cenu Vinyla. V roce 2011 založili s korejským experimentátorem Ryu Hankilem (budíky, psací stroje atd.) duo YANAGI, je spoluzakladatelem Pražského imrpovizačního orchestru, v českých poměrech naprosto ojedinělého tělesa sousředícího se na soudobou hudbu a volnou a řízenou improvizaci.
http://www.vrrrba.cz/

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.