Tamara Moyzes: Můj mediální profil

VýstavaGalerie Cella a Hovorny, Opava

Tamara Moyzes
Můj mediální profil
Galerie Cella a Hovorny, Opava

Vernisáž: 26.3. 2019 v 18 hodin v Galerii Cella
Výstava potrvá do 26.4. 2019
Otevřeno: Po – Pá, 9-11 a 12-16 hod.

Kurátor: Jiří Ptáček
Výstavu uvedou: Jiří Ptáček a Martin Klimeš

Slovensko-Česko- izraelská umělkyně využívá umění jako nástroj k aktivizaci společnosti. Konkrétní téma je v jejím případě obvykle založené na politické bázi nebo aktuálním společenském problému. Zlehčujícími prostředky ironie a parodie vystupuje proti neokonzervativním tendencím, kritizuje rasismus a „kulturu“ politické reprezentace. Ve svém projektu „Můj mediální profil“, který je variantou nedávné výstavy v pražské Artivist Lab, zkoumá sama sebe, svůj obraz prostřednictvím médií. Práce T. Moyzes se pohybuje na hranici sociologického výzkumu a aktivistického přístupu. Seriózní informace, ale především fake news, nálepky a různá názorová klišé, úmyslná zkreslení a polopravdy vytváří neskutečný pokřivený obraz člověka, umělkyně, který současně představuje falešnou temnou hlubinu mediální existence.

„Kdo vstoupí do veřejného prostoru, a je nějak zaznamenán, vytváří novou postavu, novou identitu. Avatara. Ztrácí do značné míry kontrolu nad tím, jakou charakteristiku taková postava získá a jak se proměňuje. To není nic nového. V digitálním prostoru dostává tento efekt novou dynamiku. Nejen že postava může měnit svou charakteristiku velmi rychle. Celkový obraz takové postavy může být ve stejném okamžiku naprosto protichůdný. V různých podáních může taková postava personifikovat naprosto odlišné světonázory.“ Bohumil Kartous, expert na vzdělávání a vedoucí komunikace a analytik EDUin

Plakát a grafický design: Shlomi Yaffe
Grafická podpora: Martin Kadlečík
Fotografie: Shalev Man
Makeup: Patrik Grunza

Svými texty k výstavě Můj mediální profil přispěli:
Ivo Bystřičan, dokumentarista, Terezie Dubinová, hebraistka a astroterapeutka, Vít Havránek, teoretik umění a kurátor, Bohumil Kartous, expert na vzdělávání, František Kostlán, publicista hudebník, Milan Mikuláštík, umělec a kurátor, Jiří Procházka, psycholog, Ondřej Slačálek, politolog a publicista, Jakub Szántó, novinář a televizní reportér, Martin Šmok, dokumentarista a historik, Marina Vohralík Šternová, šéfredaktorka revue Prostor, PhDr. Barbora Vegrichtová, Ph.D.,MBA, bezpečnostní expertka.

Projekt vznikl na základě výzkumné grantové soutěže AVU na rok 2018. Zvláštní poděkování patří Marině Vohralík Šternové, Tomášovi Alnerovi, Dušanovi Záhoranskému a Pavle Scerankové.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.