Rant & Bushwac | Pohyby-zvuky-prostory

KoncertGalerie výtvarného umění v Ostravě

Členy dua Rant jsou kytarista Torsten Pappenheim a bubenice Merle Bennett. Torsten se pohybuje mezi melodičností a noise, Merle kombinuje spíše jazz s rockem. Jejich album Land je rozvážný kaleidoskop nálad, které se přelévají co do barvitosti od šera k jasu a naopak. Hudebníci nechtějí „kumštovat“, pouze si vymýšlejí náměty a obzírají krajinu, střídmě a bez nadsázek. Propletená hra obou hudebníků vytváří vzrušující rovnováhu mezi přesností a hravostí, mezi groovy a uvolněním a mezi zvukem a písní. Kytara je většinou melodická, bicí ji sledují, souzní s ní. Zprvu na každém kroku, ale posléze se z tohoto souznění vymaňují, osamostatňují až k arytmickému rytmizování, k zmnožování souzvuku. Tu vlastním potlačením až do šelestivosti, jindy naopak uplatněním virblíku. V jejich hudbě se přidává i klapot psacího stroje a přednatočené nahrávky, připomínající třeba supění vlaku apod.

Steve Buchanan se narodil ve Philadelphii a působí jako zkušený mezinárodní hráč na altový saxofon a kytaru. Druhou oblastí jeho aktivního zájmu je soudobý tanec. Paed Conca, hráč na klarinet a baskytaru, pochází ze švýcarského Bernu. Na poli experimentální, improvizované a elektronické hudby má četné zkušenosti. Conca skládá hudbu pro divadlo, tanec, filmové produkce i malé ansámbly. Je členem dlouhé řady nejrůznějších experimentálních hudebních projektů.

Hudba Bushwac je pestrou směsicí noisu, avantgardního disca, minimalismu, hiphopu, městského folklóru, elektrobeatů, psychorocku apod. Pro koncert v Domě umění vytvoří na míru originální zvukový projekt, který by měl nést všechny znaky jejich tvorby – smysl pro experiment, žánrovou synkrezi i jedinečnou posluchačskou zkušenost.

Koncert se uskuteční v rámci cyklu Pohyby, zvuky, prostory představujícího mezinárodní a českou experimentální hudbu, které pro GVUO pořádá Bludný kámen.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.