Pohyb – Zvuk – Prostor 2016

KoncertPerformanceMatiční dům, Opava

Vlastní festival alternativní a experimentální tvorby.

17. ročník mezinárodního festivalu inspirovaného někdejší syrovou atmosférou bývalého kostela sv. Václava v Opavě, kde taky mnohokrát probíhal, než si našel své domovské místo v ostravském Domě umění. Letošní komorní opavská varianta festivalu se zvukovými instalacemi, se soudobou hudbou a tancem se odehraje v Bludném kameni v Matičním domě a v kapli sv. Alžběty na Rybím trhu. Festival je určen pro poučeného posluchače, ale v nemenší míře pro (nejen) mladého zájemce hledajícího něco odlišného, než bývá běžné, něco, co úzce koresponduje s neustále se proměňujícími společenskými vzorci. V tomto ohledu může zůstat málokdo zklamán. Festival je jako každým rokem tvořen řadou samostatných koncertů uskutečňujících se v Ostravě a v Opavě a vlastním festivalem, který proběhne 28.10., v poslední den výstavy Hraniční. Řadu výstupů tohoto festivalu můžeme chápat jako ohledávání hranic v oblasti hudebního a zvukového umění, proto jeho začlenění do doprovodného programu výstavy nám přijde jako přirozené.

28.10, od 17:00, Bludný kámen / Matiční dům a kaple sv. Alžběty v Opavě

Tomáš Vtípil, SiS_Mic (Fr), Jeff Beer (D), Tom Carter & Eric Arn (USA), Lucie Páchová, Ivan Palacký a Jana Novorytová, Krausofon digital

Tomáš Vtípil je mladý „výrobce“ hluku, skladatel filmové a scénické hudby a performer. Jako hudebník se suverénně se pohybující na současné hudební scéně. Propojuje její polohy, které nezřídka rozdělují její protagonisty i posluchače. Ať už se jedná o drsné hospodské písně , rockový underground či klubovou elektroniku a noise, dokáže všem proudům dát nový zvuk, nadhled, potřebný drive. a vnitřní jednotu

SiS_Mic je umělecká přezdívka francouzské experimentální hráčky Pom Bouvier, která detailně prozkoumává zvukové kvality prostoru a jeho interakce s tóny, které vytváří. Do Ostravy přijede s projektem WORLDS. Ten představuje práci založenou na dlouhých zvukových proměnách. Pom používá různé přírodní objekty, laptop, zvukový stůl vlastní výroby a výrazné zpětné vazby reproduktorové soustavy. Improvizace Pom Bouvier postupně přechází do určitého druhu transu za pomocí akustických vlastností prostoru. „Worlds“ je výlet zevnitř ven při rozmazaných hranicích.

Jeff Beer je charismatický výtvarný umělec, perkusionista a skladatel. Bydlí kousek za hranicemi v malé vesnici Gumpen čítající několik chalup. Žije obklopen svým uměním., především kovovými sochami, ve kterých navazuje na svěžest surrealistických schopností spojovat nespojitelné. Stejně tak vynalézavý je ve své hře na perkusivní nástroje, která dokáže zaujmout i takové posluchače, jež soudobou hudbu jinak nevyhledávají. Jeff dokáže být přísný na dodržování hudebních pravidel, ale stejně tak dobře je umí překračovat. Každý jeho koncert je velkým prožitkem.

Tom Carter & Eric Arn, kytaristé, kteří se pohybují na pomezí psychedelické hudby a noisových výbojů. V případě opavského koncertu se oba hráči, představující se na svém evropském turné každý sám za sebe, spojí a vytvoří improvizační duo, v němž budou hrát rovnocennou roli temné dronové tóny i chvějivé rockové rytmy. Tom i Eric jsou zkušení hráči aq v jejich projevu je to dobře znát.

Mladá umělkyně Lucie Páchová uplatňuje svůj talent v řadě různých alternativních projektů zahrnujících soudobou vážnou hudbu i tendence k atualizaci etnické hudby bude improvizovat s jedním z předních českých experimentujících hudebníků Ivanem Palackým. Jana Novorytová plnohodnotně doplní hudebně-zvukovou dvojici o současný tanec – pohyb. Vnitřní kázeň všech tří performenrů se bude prolínat se svobodou přístupu ke zvukovému materiálu,ani v nejmenším nezatíženému sentimentem k zaběhnutým formám.

Krausofon digital – zpravidla šestičlěnný ansámbl se věnuje volné improvizaci hrubozrnnějšího ražení s kořeny v punku a industrialu. K výslednému zvuku dochází kombinací nejrůznějších nástrojů (hudebních i nehudebních) a přístupů k nim, mnohdy značně disparátních. Skupině nejde o vytváření chaosu, epizodicky se v něm ale může ocitnout. Strategie primitivní a přímočaré jsou střídány strategiemi sofistikovanými, a naopak. Krausofon digital odehráli několik koncertů (nejdříve pod názvem The Bachory) a mají na kontě také split kazetu s berlínskými Batalj (vydáno u brněnských Nomad Sky Diaries 2015).

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.