PHOLO (It), DoShaska | koncert

KoncertMatiční dům, Opava

Po vernisáži Karolíny Liberové a Evy Koťátkové v Galerii Cella se přesuneme do Matičního domu, kde od 20 hodin proběhne koncert dvou audiovizuálních projektů – PHOLO a DoShaska.

PHOLO je čerstvý multidisciplinární projekt tvořený hudebníkem a dvěma video-umělci působícími v Itálii. Hudební performance Paola Possidente kooperuje v reálném čase s vizuálním doprovodem Celeste Correale a Roberta Viett. PHOLO zkoumá možnosti interakce mezi zvukem tvořeným akustickými perkusemi, modifikovanými elektronikou, a abstraktně dynamickým vizuálem. Hudba a videa společně vytvářejí pohlcující okamžik zničení zahrnující umělce i publikum, s cílem prozkoumat neobvyklý psychofyzický stav, pocit hloubky související s meditací.
https://vimeo.com/540816851

Hudební uskupení DoShaska! vzniklo na jaře roku 1989 a vycházelo z punkového undergroundu Severních Čech. Kromě klasických nástrojů jako kytara, basa, bicí, které se ovšem používaly nestandardním způsobem, patřily k „nástrojům“ industriální rekvizity jako kovový odpad, tranzistorové rádio nebo pískací hračky, vystoupení měla charakter improvizovaných performancí.
Postupně se měnilo personální i nástrojové obsazení, dominantní základ začal tvořil sampler a práce se smyčkami, to vše doplněno živými nástroji. Hudební projev se také posunul k ambientnější podobě s etnickými prvky. 
V současnosti DoShaska! na svých vystoupeních nabízejí hypnotický rituál s výrazným rytmickým základem, hlukovými strukturami, vokály a procesovanými dechovými nástroji. Nedílnou součást představuje vizuální složka, kdy projekce z připravenýchh obrazových smyček je také vytvářena živě. Každý koncert je tak odlišný, hudební set se dle charakteru akce a atmosféry může pohybovat spíše v temném ambientním žánru, pulzovat v dubovém tempu nebo přes agresivní beaty vygradovat až do zběsilé noisové smršti. Tematicky se tvorba od počátku dotýká „reality za realitou“, světa snů, magie, ale zároveň je vždy přítomen silný surreálný a ironický prvek a postupy prozrazující afinitu k tzv. nízkému umění – B-movies, obskurní okultismus a braková literatura.
https://open.spotify.com/artist/1RXEsW4RjXv3694eKrRNKY…
https://youtu.be/-4UVdKULHLM

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.