Oldřich Janota | Pohyby-Zvuky-Prostory

KoncertMatiční dům, Opava

Sólový koncert výjimečného básníka a hudebníka

Zahloubaný hlas Oldřicha Janoty nás zavádí do velmi subtilního světa představ a pocitů, kde každé slovo má kouzelnou moc vyvolat další asociace. Říkejme tomu třeba folkový minimalismus, ale pojmenovat a definovat něco tak křehkého je obtížné. O neuchopitelnosti nevšedního Janotova muzikantství a jeho myšlenkovém světě plném imaginace a zvláštních obrazů se píše tím nesnadněji, čím beznadějněji jim posluchač podlehne. A koho neosloví, tam je jakékoli další přesvědčování zbytečné.

Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista a básník Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. Hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky ve skupině Pentagram. Hledání nových výrazových možností ho vedlo k založení souboru Mozart K. s nezvyklým nástrojovým obsazením a později k práci s experimentálním rockem a minimální hudbou ve spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem . Koncem 80. a počátkem 90. let byl členem improvizačních sdružení Jiná rychlost času a Společenství PAN a své první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových. Od počátku 90. let vystupuje Janota především sólově s kytarou nebo taky i s kapelou Ora pro nobis, se kterou v roce 2014 vydal album Kojoko. V roce 2016 vydal v limitované edici 8CD box s názvem Ultimate Nothing, který obsahuje koncertní nahrávky, různé sessions, ale i archivní záznamy z domácích studií. Písně na sedmi z osmi CD  nikdy nebyly na CD vydány a mapují Janotovu tvorbu od roku 1982 do současnosti.

Na předvánočním opavském koncertě představí Janota svůj poslední hudební projekt „Zatlankou“. Jako hosté vystoupí Romana Šilhavá (housle, zpěv) a Ukina Yúna Janotová (zpěv, tanec).

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.