Narozeniny umění / Art´s birthday

KoncertPerformanceVýstavaMatiční dům, Opava

Bludný kámen si již každoročně připomíná mezinárodní svátek Narozeniny umění. Ty oslavuje, jak jinak, než zase uměním.
V Matičním domě se představí řada hudebních skupin, performerů a vystavujících, kteří narozeninový den oslaví společně s návštěvníky v duchu svobody, dadaistického veselí a nevázanosti.

Robert Filliou, francouzský člena legendárního hnutí Fluxus, v roce 1963 poprvé vyhlásil milionté narozeniny umění. A po jeho smrti v roce 1987 někteří umělci začali slavit narozeniny umění ve smyslu jeho pojmu “The Eternal Network” (Věčná síť). Oslavy narozenin se konaly v různých městech po celém světě a umělci byli požádáni, aby přinesli dárky k narozeninám pro umění – umělecká díla, která by mohla být sdílena v síti. Umělecká narozeninová oslava nebyla nikdy formální událostí, ale byla vždy organizována prostřednictvím sítě. Každé zúčastněné místo pořádá vlastní oslavu – od několika přátel v soukromém ateliéru až po představení v muzeu, galerii nebo rozhlasové stanici. I Bludný kámen je součástí mezinárodní sítě organizující tento velký umělecký svátek. Filliouův vynález narozenin umění je humorný v typické Fluxusovské tradici vážné zábavy.

Také spolek pro současné umění Bludný kámen chystá na 17.1. v Opavě akci 1 000 056. NAROZENINY UMĚNÍ. V Matičním domě proběhne od 18.00 vernisáž studentů uměleckých škol, performance studentů Ostravské fakulty umění a tři experimentální elektronické koncerty.

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.