Minimaraton elektronické hudby

KoncertGalerie výtvarného umění v Ostravě

Festival Minimaraton elektronické hudby se již stal trvalou součástí Ostravských dnů.  Předchozí ročníky pozvaly na jedno pódium hudebníky pohybující se v oblasti soudobé „vážné“ hudby a tvůrce patřící mezi protagonisty „experimentální“ scény volné improvizace ale i noisového undergroundu, kteří by se jinak setkali na jednom místě jen s obtížemi nebo spíše vůbec. Ukázalo se, že záleží především na osobitém přístupu a tvůrčím nacházení, než na přejímání hotových pravidel v rámci zavedených škatulek. A zdá se, že návštěvníci ono propojování přijali za své.

Letošní ročník s podtitulem Nástroje a elektronika bude v určitém smyslu odlišný od všech předchozích. Na rozdíl od řady komorních či individuálních vystoupení jdoucích za sebou v poměrně rychlém sledu, představí letošní Minimaraton dva orchestry soustředící se na hudbu vznikající v aktuálním čase bez předem daných vymezujících i v určitém ohledu omezujících pravidel.

Improvizovaná hudba je již řadu let výrazným proudem v „experimentální“ hudbě. Jedná se ale o jiné hudebně-zvukové prostředí, než můžeme znát např. z jazzu. Namísto předem daného byť různě širokého řečiště se před „novým“ improvizátorem otevírá krajina, která nemá konce, u níž nevidíme zřetelné napravo ani nalevo, vzadu ani vepředu, nahoře ani dole. Takovýto prostor klade na hráče a samozřejmě i na posluchače mnohem větší nároky, ani jeden se v něm nesmí ztratit. Ale taky může tento způsob, pokud hráč ví, co a kam a posluchač se nebojí jej následovat, přinášet pro obě strany mnohem větší dobrodružství. Návštěvníci pravidelných koncertů, např. v ostravském Domě umění, mají možnost slyšet hudebníky volně brázdící zvukovým oceánem, ale většinou v komorním formátu jednoho až několika málo performerů. Minimaraton představí dva improvizační orchestry čítající více než 10 hudebníků v každém z nich – Pražský a Krakovský. Jejich členové jsou výrazné individuality uplatňující se sólově i v řadě jiných skupinových projektů. Bude zajímavé slyšet oba orchestry po sobě v jednom večeru, pozorovat rozdíly a taky třeba zakoušet příbuznosti. Zvuky vytvářené Krakovským improvizačním orchestrem budou živě pouštěny do éteru Českým rozhlasem, stanicí Vltava.

Pražský improvizační orchestr

PIO založili v létě 2012 Petr Vrba a George Cremaschi, inspirovaní uskupeními a lidmi jako Sun Ra, Mauricio Kagel, Globe Unity Orchestra, Butch Morris a Scratch Orchestra. Zaměřuje se na současnou improvizační praxi a práci s řízenou improvizací, volnou improvizací, otevřenými partiturami a experimentální grafickou notací. PIO často spolupracuje s umělci z jiných oborů, jako je tanec, světelný design a výtvarné umění. Absolvovali více než 25 koncertů s mnoha významnými mezinárodními hosty, kupříkladu se skladatelem a kytaristou Burkhard Stanglem, pionýrem počítačové hudby Tim Perkisem, video artistkou Cristina Maldonado nebo tanečnicí Martinou Hajdyla Lacovou. Pro vystoupení na letošním Minimaratonu představí PIO premiérově práci zaměřenou na hlas a text s hostujícím Ute Wassermannem z Berlína. Pražský improvizační orchestr je mírně proměnlivé těleso v těchto chvílích tvořené z hráčů: Ute Wassermann – hlas, Didi Kern – bici, George Cremaschi – kontrabas, Petr Vrba – trubka, Ivan Palacký – pletáci stroj a hlas, Lucie Páchová – hlas a objekty, Jan Jirucha – trombon, Ken Ganfield – elektronika, Veronika Hladká – housle, David Hanel – housle, Michal Matejka – kytara, Zdeněk Závodný – saxofon, Michal Zbořil – elektronika, Georgy Bagdasarov – saxofon, Vojtěch Procházka – klávesy.

Krakovský improvizační orchestr

KIO je soubor, který se věnuje svobodné a řízené improvizaci. Ansámbl vytváří kreativní prostor pro spolupráci improvizujících hudebníků s různým zázemím – ve volném jazzu, klasické a experimentální hudbě. Hudba orchestru se vytváří spontánně, ale kolektivní improvizace je řízena dirigentem, který používá soubor značek a gest, které se týkají základních prvků hudební tvorby a základních metod komunikace. Vedení orchestru může být velmi svobodné (když dirigent spontánně reaguje na hru orchestru) nebo má předem připravenou kostru (když orchestr přesněji interpretuje znaky a indikace). Tyto přístupy mohou být také smíšené nebo … opuštěné (když se dirigent stává jedním z hráčů a celý soubor volně improvizuje). KIO, založená Paulinou Owczarek, byl inspirován soubory jako London Improvisers Orchestra, Cobra Johna Zorna, Feral Choir Phil Mintona a Discordian Community Orchestra. Orchestr spolupracoval s dirigenty a skladateli, jako jsou Andres El Pricto Rojas, Miroslav Tóth, Marta Dramowicz-Wojtacka, Patryk Zakrocki a dalšími. KIO se také zúčastnil festivalů jako Krakow Jazz Autumn, Musica Privata nebo Polifonie.Www.facebook.com/KrakowImprovisersOrchestra

Na Minimaratonu KIO provede „komprovizaci“ Rafala Mazura s názvem „Qián means Creative“. Qián je jméno prvního hexagramu Knihy proměn Yi Jing a kompozice se týká Mazurova konceptu spontánní improvizace, která je založena na čínské strategii jednání v neřízených situacích.

KIO je tvořeno následujícími hráči: Paulina Owczarek – saxofony, Rafał Drewniany – electronika, laptop, Michał Dymny – elektrická kytara, effekty, Rafał Mazur – akustická baskytara, Tomek Chołoniewski – bicí, Michał Kiedrowski – viola, Ernest Ogórek – kontrabas, Adam Nyk – hlas, elektronika, Wiktor Krzak – basson, electronika, Brianne Curran – viola.

 

 

Minimaraton bude po koncertech PIO a KIO volně pokračovat s následujícím programem:

LOVE SONG

20:30 – 21:00 Gallery of Fine Arts in Ostrava

String Noise, Violin Duo (New York)

Alvin Lucier: Love Song (2016) česká premiéra

WALSHE IN OSTRAVA

21:00 – 22:00 Gallery of Fine Arts in Ostrava

An Gléacht (2015)

Jennifer Walshe & Friends

Film, Sound, Improvisation

with Jennifer Walshe, George Lewis, Roscoe Mitchell

Zusammen I (2015)

Jennifer Walshe & OD Improvisation Ensemble with Thomas Buckner

 

mini2017_web

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.