Milan Adamčiak: Sizyfovské roboty | výstava

VýstavaGalerie Cella, Opava

MILAN ADAMČIAK: SIZYFOVSKÉ ROBOTY
Galerie Cella
14.2.–3.4.2025
kurátorka: Lucia Gregorová Stach

Vernisáž proběhne v pátek 14.2. v Galerii Cella za účasti kurátorky.

V roce 2025 pokračujeme sérií výstav věnovanou předním zvukovým umělcům a umělkyním, kteří ovlivnili obor zvukového umění nejen vlastní uměleckou či skladatelskou tvorbou, ale zasadili se i o šíření povědomí organizační a akademickou činností.

Výstava Milan Adamčiak: Sizyfovské roboty nabízí vhled do mnohovrstevného tvůrčího vesmíru jednoho z nejzajímavějších (česko)slovenských neoavantgardních umělců. Milan Adamčiak (1946–2017) byl muzikolog, umělec, performer a polyhistor, který spojoval hudbu, výtvarné umění, filozofii, literaturu a performanci do osobité experimentální vize, jež svým způsobem zpochybňovala konvenční formy umělecké tvorby. Svůj multimediální program postavil na „sisyfovské práci“ s každodenními předměty, obrazy a zvuky, kterými proměňoval všední skutečnost v nevšední, běžné situace v momenty objevů. Autorské hudební nástroje typu „udělej si sám“ vyráběl z nalezených materiálů, jako jsou kovové odřezky, sklo či dřevěný odpad – využíval je nejen jako funkční performativní nástroje, ale zároveň jako autonomní sochařské objekty. Jádrem jeho tvorby byly dnes již ikonické grafické partitury, konceptuální umění a interdisciplinární spolupráce.

Výstava představuje také jeho interaktivní objekt z období působení v experimentálním kolektivu Transmusic Comp., jehož prostřednictvím řada osobností současného umění, performance a hudby uváděla do života radikální myšlenky rezonující například s mezinárodním hnutím Fluxus, Johnem Cagem a New Music, ale také s podobně laděnou intermediální uměleckou alternativou v západní i východní Evropě. Zařazením Adamčiaka do širších kontextů umění zdůrazňujeme mezinárodní význam jeho díla, zároveň jej však chápeme jako hluboce zakořeněné ve specifickém kulturním a historickém kontextu Slovenska. Adamčiakův mnohovrstevnatý program vznikal především v prostředí kultury rozdělené totalitním režimem na oficiální a neoficiální sféru, což mu přinášelo výzvy, utrpení, ale také menší i větší vítězství.

Lucia Gregorová Stach

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.