Michael Delia: po větvi – přes struny – na světlo / along the branch – across the strings – to the light

VýstavaGalerie Cella a Hovorny, Opava

Michael Delia
Po větvi – přes struny – na světlo / Along the branch – across the strings – to
the light

Galerie Cella a Hovorny, Opava

Vernisáž: 12.12. 2018 v 18 hodin
Výstava potrvá do 18.1. 2019
Výstavu uvede Martin Klimeš, kurátor výstavy

Otevřeno: Po – Pá, 9-11 a 12-16 hod.

Pořadatel: Bludný kámen, www.bludnykamen.cz
Podpora: Ministerstvo kultury ČR

 

Michael Delia je tvůrce pracující mezi žánry, pohybuje se především mezi vizuálním uměním a hudbou, zvukem. Narodil se v roce 1963 v New Jersey, v současnosti žije v New Jersey a v Praze. V New Yorku v roce 1987 absolvoval magisterské studium umění v oboru sochařství na School of Visual arts pod vedením Williama Tuckera, Willa Insleyho a Mary Miss.

Po studiích zůstal v New Yorku, zajímal se o významové působení nalezených předmětů, inspiroval se minimalismem ale i africkým uměním. V tomto tvůrčím období se setkává se scénou nové hudby kolem dnes už legendárního klubu Knitting Factory a mnoha dalších inspirujících míst. To jej přivedlo ke zkoumání zvuku. Po domácku vyrábí vlastní hudební nástroje, realizuje zvukové instalace, koná drobné intervence do přírodního prostředí, počítá s aktivním zapojením recipienta do dějů, které předpřipravil. Kromě zvuku bývá častým Deliovým uměleckým prostředkem a tématem světlo, které podobně jako zvuk vystupuje v iniciační roli archetypálních procesů.

Jeho díla mají v sobě aspekt šamanských rituálů, vracejí člověka ke ztracené jednotě přírody a lidské mysli, počítají s momentem odzbrojujícího překvapení, s prvkem dobrodružné hry a dětské zaujatosti. Michael Delia se pohybuje na hranici improvizace, náhody, nechává svá díla volně se odvíjet v přírodě, mezi lidmi, na straně druhé jim dává pevný počáteční tvar a jasný významový a prostorový kontext.

Poprvé do Československa přijel v roce 1992 a účastnil se sympozia Hermit v klášteře Plasy. Pobyt v tomto magickém místě a setkání s řadou podobně laděných umělců mělo na Deliu velký vliv. Praha a Česko se Michaelovi staly druhým místem k životu, našel zde dlouhou řadu spolupracovníků v oboru vizuálním i hudebně-zvukovém. Spolupracoval nebo stále spolupracuje s následujícími umělci: Anna Homler, Jaroslav a Michal Kořánové (Orloj Snivců), Martin Janíček, Tomáš Žižka, Anges Kutas (Mamapapa), Ondřej Smejkal. Petr Nikl, Miloš Vojtěchovský, Tomáš Ondrůšek, Martin Alacam, Hearn Gadbois, Jennifer de Felice, Angelica
Castello, Antonio della Marina, Al Margolis, Phill Niblock, Paul Panhueysen, Katherine Liberovskaya, Sofia Bustorff, Sledě Živé Sledě, David Šubík, Jozef Czeres, Zsolt Sorres, Irena a Vojtěch Havlovi, the poet Gloria. Své projekty, instalace, objekty a performance představil na velkém množství fór v Evropě a Spojených státech, mj. Experimental Intermedia, The Knitting Factory a Exit Art v New Yorku, Stighting Logos (Gent, Belgie), Het Apollohuis (Eindhoven, Holandsko), Hermit (Plasy, Česká republika), The Rosenberg Museum (Samorin, Slovensko), Rudolfinum (Praha), Skleněná Louka (Brno), Kép-Ze-Let (Tatabánya, Maďarsko), Mamu Galerie (Budapešť) a mnoho dalších. www.mdelia-studio.com

 

Po větvi – přes struny – na světlo

Dřevo vibrující zvukem, struny rozeznívané divokým vodním proudem, zrcadlení světla. Zvuková a světelná instalace přenáší vibrace zaznamenaného zvuku proudící vody do strun a nechává je rozeznít, zatímco na hladině tančí světlo.

V Galerii Cella představí Michael Delia původní zvukově-světelnou instalaci připravenou na míru výstavních prostor. Naváže na výstavní projekt Galerie Cella „Vlnové délky“ zabývající se zvukem a světlem v prostoru galerie i v prostoru veřejném.

 

 

 

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.