Magda Mayas & Tony Buck & Petr Vrba, OUTbetweIN | koncert

KoncertFiducia, Ostrava

8. 2. 2023 | Antikvariát a klub Fiducia, Ostrava

MAYAS/BUCK/VRBA
Tři výrazné improvizátory Magdu Mayas, Tonyho Bucka a Petra Vrbu spojuje neovladatelná chuť vydávat se za hranice možností vlastních hudebních nástrojů a zkoumat je zapojováním do nových souvislostí a vytvářením nových kontextů dalšími prostředky, akustickými i elektronickými.
V případě Magdy Mayas je oním nástrojem klavír – za více než 25 let aktivní umělecké dráhy si postupně vytvořila osobitý hudební jazyk, který vzniká hrou na vnější i vnitřní části nástroje. Před několika lety přibyl do jejího repertoáru klavinet, elektrický klavír ze 60. let s charakteristickým syrovějším a mohutnějším zvukem, tedy celou novou zvukovou doménou. Oba nástroje zároveň různými způsoby amplifikuje, nastavuje a přetváří.
Bubeník Tony Buck z legendárního tria The Necks patří mezi nejzajímavější australské umělecké „vývozní artikly“. Má nesčetně zkušeností z mezinárodních spoluprací jako hudebník, ale i producent i vizuální umělec. Na sólových albech rád využívá field recordings nebo zkreslené zvuky kytary a jeho sólová vystoupení mají díky výtvarnému či scénografickému zpracování podobu umělecké instalace, čímž vzdává hold tradici rockové avantgardy.
Poslední člen tria už zkoušel propojovat několik trumpet dohromady, rád využívá všemožné preparace, zapojuje svůj nástroj do modulárního syntezátoru, nicméně snahu překročit zvukové možnosti trumpety můžeme pozorovat i v působení v zábavové kapele Poisonous Frequencies, kde vrrrbitch používá trumpetu coby maskovanou páskovskou kytaru. https://www.magdamayas.com/
http://tony-buck.com/
http://vrrrba.cz


OUTbetwIN
České improvizační trio, v němž se o zvuky starají David Danel (housle), Jan Burian (elektronika) a Martin Režný (živé procesy, modulár), se zaměřuje na možnosti propojení akustických a elektronických nástrojů, a to jak na zvukové aspekty, tak ale i prostorové. Do velkoryse otevřeného projektu přináší každý z členů odlišnou hudebnickou zkušenost, přesto šlo při prvním provedení na festivalu Echofluxx vlastně o hezkou hudbu. Pokud si na toto vystoupení pánové nevzpomenou, jsou naopak připraveni připomenout si slib, který složili avantgardě.

Pořádá Martin Režný a Klub Fiducia.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.