Uwe Bressnik — Keith Rowe / The Music Before And Behind The Object / Hudba před i za obrazem

VýstavaSlezská univerzita, Hauerova 4, Opava

UWE BRESSNIK — KEITH ROWE 

THE MUSIC BEFORE AND BEHIND THE OBJECT /
HUDBA PŘED I ZA OBJEKTEM
9. 11. – 9. 12. 2018
Slezanka (u nohy kostela)
zahájení proběhne 8. 11. v 18 hodin ve Slezance (u nohy kostela)

před zahájením proběhne od 17 hodin zahájení výstavy Jany Mercogliano v Hovornách a v Galerii Cella
Jana Mercogliano: 0,0001-10000 lx | výstava

Hudba před i za objektem představuje dvojici umělců pohybujících se mezi světem hudby a výtvarného umění. Ač mají Keith Rowe a Uwe Bressnik odlišné pozadí tvorby a každý z nich má svou osobitou poetiku, oba dva jsou aktivní muzikanti a intenzivní zájem o představení zvuku výtvarnými prostředky je spojuje.

Keith Rowe (*1940) je pionýrem na poli improvizované hry na kytaru a zakládajícím členem legendárního britského tria AMM. V šedesátých letech se po jazzových začátcích své hudební kariéry rozhodl v rámci novoročního předsevzetí kytaru neladit a začal hrát na nástroj položený na stole, čímž otevřel celosvětová stavidla dnes už širokého proudu rozšířených technik hraní na tento nástroj. Protiváhou a zároveň nedílnou součástí jeho abstraktního přístupu k hudbě je spíše konkrétní a jasný výtvarný výraz. Ve svých dílech vychází ze silné tradice popartu, o kterém se často zapomíná, že pochází z Velké Británie a z období, ve kterém Keith Rowe studoval umění.

Uwe Bressnik (*1961) je absolventem vídeňské Vysoké školy užitého umění. Typický je pro něj transmediální přístup a konvenční umělecké žánry jako grafika, socha a malba se u něj prolínají s novými medii, hrami či sportem. Od začátku tisíciletí se soustředí také na propojení hudby a umění a pohybuje se jako autodidakt na experimentální a free impro hudební scéně.

Výstavu Bludný kámen připravil ve spolupráci s rakouským TONSPUR Kunstverain Wien, kurátory výstavy jsou Jozef Cseres a Georg Weckwerth. Výstavu je možné navštívit od středy do neděle a potrvá do 9. prosince.

Ilustrace: Uwe Bressnik, Songs for the Exhausted, 2014

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.