Jan Kavan: The E(quinox:clipse)

PerformanceMatiční dům, Opava

tanec a choreografie: Kateřina Nováčková
violoncello, live electronics: Jan Kavan
video art: Lukáš Medek

Aequinoctium, zatmění slunce. Jevy, které provází naší civilizaci od jejího zrodu. V novém multimediálním představení Jana Kavana dochází k transpozici obou jevů do kontextu lidského života, poznání i prožitku. Naivita mládí v kontrastu se zatměním slunce, jakožto symbolem zoufalství, hledání paprsků naděje, spíše než porozumění nastoupí smíření se s vlastní existencí. Představení využívá prvky interaktivní hudby i obrazu pomocí snímání pohybu tanečnice v reálném čase a generativní hudby i obrazu. Tanečnice se stává hudebním nástrojem, který vede dialog jak s violoncellem, tak i s videoprojekcí.

Kateřina Nováčková. Po ukončení studíí na Taneční konzervatoři Brno (1999- 2007) se stala členkou baletního souboru Národního divadla Brno, kde působila do roku 2013. Sezónu 2013/2014 strávila v angažmá v holandském moderním tanečním souboru Introdans, kde své zkušenosti obohatila o práci na choreografiích významných světových tvůrců: Nacho Duato, Mats Ek, Nils Christe, Mauro de Candia, Sidi Larbi Cherkaoui, Hans van Manen, Jiří Kylián a další. Během loňské sezóny vytvořila choreografii podle grafické partitury Jiřího Valocha pro vernisáž Art is here v Moravské galerii Brno. V současné chvíli se podílí jako tanečnice na novém nastudování opery Káťa Kabanová, jejíž slavnostní premiéra zahajila 7. října prestižní festival Janáček Brno 2016.

Jan Kavan. Hudební skladatel, violoncellista, pedagog kompozice a interaktivní hudby a vývojář počítačových her. Je zakládajícím členem Ensemble Marijan, členem rakousko-turecko-českého strunného kvartetu „Metamorphosis“, francouzskou-japonsko-turecko-rakousko-české formace Rêve Général, jako sólista vystupoval se Severočeskou filharmonií Teplice, Moravskou filharmonií Olomouc a Českými komorními sólisty. Po 8 let byl členem slovensko-českého uskupení tEóRia OtraSu a zakládajícím členem tria Feux Follets. Vystupoval s mnoha interprety po celém světě (Josef Klíč, Vladimír Merta, Palinckx, Marián Varga, Kazuhisa Uchihashi, Oliver Stotz, Guigou Chenevier a další).

Lukáš Medek. Absolvoval Fakultu Výtvarných umění v Brně, kde se zabýval teoretickým i praktickým vývojem grafiky v počítačových hrách. Má za sebou 10 let profesionálních zkušeností v oboru 3d grafiky, 2d grafiky a real-time prostředí pro počítačové hry, reklamu, animace, design a divadlo. Mimo herní vývoj se podílel na tvorbě prostředí pro film Resident Evil: Damnation a pravidelně spolupracuje s českými umělci a sdruženími na multimediálních a divadleních projektech. Vytvořil animace například pro operu Alice in Bed, multimediální představení Cyril už není, dynamickou typografii skladby De Profundis pro klavíristku Sáru Medkovou, animaci pro trio Feux Follets, video pro multimediální koncert TASTES brněnského souboru Marijan atd.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.