Gabriela Procházka: Color Field Symptoms | koncert Nuit sur Mer

KoncertVýstavaGalerie Cella a Hovorny, Opava

Bludný kámen vás zve na výstavu

Gabriela Procházka: Color Field Symptoms
Galerie Cella a Hovorny
1. 3. – 30. 3. 2018
vernisáž 1. 3. v 18 hodin před Hovornami
výstavu zahájí Jakub Frank
na vernisáži zahraje Niels Doucet jako Nuit sur Mer

www.gabrielaprochazka.com

Gabriela Procházka se dlouhodobě věnuje site-specific světelným a zvukovým objektům nebo také monumentálnějším instalacím. Svůj intenzivní zájem v této oblasti stvrdila účastí na mnoha českých i zahraničních festivalech zaměřených na light art, elektronickou hudbu nebo audiovizuální performance. V galerii Bludný kámen Gabriela představí audiovizuální site-specific instalaci, kterou se vědomě odkazuje k malířskému hnutí Color field painting jako k jednomu z inspiračních zdrojů. Zvuk a světlo spolu vytvářejí jakousi skladbu, která intenzivně působí na naše smysly. Autorka cíleně využívá tzv. afterimages, tedy obrazů, které vznikají v lidském oku po rychlém záblesku světla. Zážitek je pak unikátní, protože záleží na místě, odkud divák světelné výjevy sleduje, nebo jak se v prostoru pohybuje či jak v danou chvíli pohne hlavou. Divák se stává součástí komplexního díla obklopen mohutným zvukem od v Berlíně usazeného amerického umělce Petera Kirna a nenápadně gradující kompozicí světelných záblesků. Autoři se pokouší pomocí všech prostředků vyvolat až jakýsi mystický zážitek.
Součástí výstavy bude také projekt do veřejného prostoru. Dění v samotné galerii bude iniciovat vznik světelné malby ve veřejném prostoru nedaleko galerie, a to na základě převodu frakcí světla do minimalistického světelného obrazu.

Gabriela je loňskou magisterskou absolventkou ateliéru Digitální média na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V předešlých letech průběžně působila v Berlíně, mimo jiné zde absolvovala pracovní stáž.

Na vernisáži představí svůj hudební projekt Nuit sur Mer – Niels Doucet v rámci své hudební performance. Tato experimentální zvuková kompozice je skládána ze zvuků pocházejících z různých dostupných zdrojů, přičemž sesbírané vibrace pomocí kontaktního mikrofonu jsou zesilovány, komponovány a produkovány pomocí jednoduchého nástroje do až překvapivě širokého zvukového pásma.

Michaela Thelenová

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.