Extempore, moin moin, Strangers in the City

KoncertTovárna Litultovice

moin moin
Moin moin je Magdaléna, ovlivněna současným freak folkem, Jeffem Buckleym i Sonic Youth. Pohybuje se v lo-fi světě a snech o krajině, kde je nad obzorem permanentní polární záře. Zážitky, vjemy a zvuky poskládané do příběhů a pohádek. Nalaďme se na melancholickou strunu, na křehký dívčí hlas, nekomplikované čisté zvuky akustické kytary a moin moin nás provede světem osobních prožitků, nevinnosti a lunaticky roztoužené lehkosti. https://moin.bandcamp.com/

Strangers in the City
Strangers in the City jsou Jakub a Lenka z Veselí nad Moravou. Za sebou mají jedno lo-fi folkové EP. „Neučesaný špinavý zvuk, zamyšlená melancholie a dobré ohlasy kritiky. Jakub Zbořil vystupující jako Strangers in the City předloni debutoval bezejmenným digitálním EP, které nahrál po nocích v panelákovém bytě a podle debutového EP můžeme s klidným svědomím hovořit o velké naději domácí hudební scény. Kolekci dvanácti lo-fi miniatur, která trvá jen patnáct minut, pěkně charakterizují slova: „akustika, šum a letmá kytarová sóla“. Píše Mojmír Horyna. Vloni Strangers vydali dlouhotrvající (již celých 30 minut v 16 skladbách) debut South. „Syrovost, lehká špína, prožitek, skromnost, slast,“ charakterizuje písničkáře Petr Vrba z Radia 1. http://bandzone.cz/sitchttps://www.youtube.com/watch?v=9fPfEZngLm8

M. Chadima & Ex Extempore Members play The City

EXTEMPORE – The Naive Extempore Band (1974 – 1976); The Rock & Jokes Extempore Band (1976 – 1978); The New Rock & Jokes Extempore Band (1978 – 1979); The Extempore Band (1979 – 1981).
Kultovní rocková skupina založená a vedená Jaroslavem Jeronýmem Neduhou (1973 – 1978), po jeho odchodu do exilu Mikolášem Chadimou (1978 – 1981). Skupina byla průkopníkem československého alternativního rocku. Neustále se vyvíjela a v hudbě se postupem času objevovaly prvky psychedelie, jazzu, punku a nové vlny. V letech 1973 – 1981 vyprodukovala 9 celovečerních pořadů a během doby získala velké množství fanoušků. V posledním roce své existence zvítězila roku 1981 v anketě All Stars 1980/81 časopisu Jazz bulletin č.27/28 v kategorii rockových skupin s velký náskokem před Etc a Pražským výběrem. To přesto, že ve srovnání s nimi mohla koncertovat minimálně a neměla prakticky žádnou mediální podporu. S undergroundovými „Plastiky“ se stala nejznámější kapelou tzv. české neoficiální rockové scény.
U příležitosti 40 let od uvedení prvního programu Extempore oslovil J. J. Neduha, který kapelu po návratu z exilu obnovil, bývalé členy s myšlenkou na uspořádání koncertu na kterém by zazněly tři zásadní programy, které z Extempore udělali pro současníky průkopnickou a kultovní kapelu. Jeho iniciativa se setkala s kladným přijetím a tak po letech zazněly 26. září 2014 v žižkovském Paláci Akropolis premiérový program Extempore “Pohřeb funebráka” (c 1974), slavná “Milá 4 viselců” (c 1976) i neméně slavné písničky programu “Velkoměsto” (c 1980/81), které stálo u zrodu domácí punkové a new wave scény.
Ohlas na koncert byl mimořádný a zájem o reprízy velký, ale cena za tak velkoryse pojatý program byla pro většinu pořadatelů příliš vysoká. Ve snaze šetřit jejich konta se proto Neduha s Chadimou rozhodli oslavný pořad rozpůlit na J. J. Neduha & Extempore Milá 4 viselců” a “M. Chadima & Ex Extempore Members play The City” s tím, že obě kapely budou v oslavách pokračovat i následující rok. Každá však už jen sama za sebe. Díky tomu mají i mimopražští posluchači možnost po letech opět vidět a slyšet, jak Neduhovo Extempore s “Milou 4 viselců” , tak v tomto případě Chadimovy Ex Extempore Members s “Velkoměstem”. Sami můžou posoudit, zda se kapela stala legendou oprávněně.

Vstupné: 80,- na místě

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.