E.U.E.R.P.I., Thyme, Martin Šenkypl | Pohyby-Zvuky-Prostory

KoncertMatiční dům, Opava

E.U.E.R.P.I. je solo projekt Miriana Koleva (BG). Experimentální psychedelický ambient. Kytaru prohání skrze softwarové efekty a netradiční nástroje. Projekt započal v roce 2011 s ideou prezentovat hudbu jako výraz, jinými slovy, aby se pocity přetvořily v nejčistší formu bez ohraničení. V Opavě jej svými vizuály doplní Nela Bártová.
https://euerpi.bandcamp.com/

THYME (CZ) je projekt postavený na syntéze dvou nástrojů z odlišných hudebních světů. Dva sourozenci inspirovaní hraním v symfonickém orchestru a folklorním souboru, stejně jako posloucháním ambientních a experimentálních skladatelů 20. století, využívají zvuku tradičních nástrojů, které roprovázejí elektronickými zvuky.
https://thyme.bandcamp.com/

Koncertu bude předcházet autorské čtení a uvedení básnického debutu Černý vesmírný popel (2019) Martina Šenkypla. Oskar Mainx z ostravského Protimluvu ke knize píše: „Černý vesmírný popel tvoří básnický výbor z let 2008-2018. Ve všech textech se ukazuje ‚nahá‘ přítomnost, jakási vivisekce okamžiku, doba mezi cíděním hrobů a promluvami o budoucnosti. K tomu všemu nás tady takřka ‚obtěžuje‘ lyrický subjekt, to zatrolené černé básnické ‚já‘, které tak miluje překračování hranic mezi legendou (mýtem) a tělesností, s její bídou a úzkostmi. A přece, pokud ty verše zaškatulkujeme jako existenciální, zapomeneme na člověka, na autora a jeho sarkasmus a absolutně suchý humor, který nám vždy dává volbu, zda věci chápat vážně, či nikoliv.“

Večerem provede literární vědec a básník Roman Polách.

Koncert a čtení se uskuteční v rámci cyklu Pohyby, zvuky, prostory představujícího mezinárodní a českou experimentální tvorbu.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.