Durkheimdolls

KoncertPerformanceVýstavaGalerie Cella a Hovorny, Opava

Galerie Cella připravuje novou výstavu. Pokračuje ve svých výstavních aktivitách s důrazem na akční a performační podobu soudobého vizuálního umění. Výstava Durkheimdolls představí stejnojmennou skupinu umělců, kterým je vlastní intermediální a multimedální přístup k tvorbě, rozvíjení návštěvníkovy i vlastní schopnosti imaginativního myšlení, hudebně-zvukový projev, hravost a divadelní prvky.
Skupina Durkheimdolls je setkání mnoha charakterů. Mohli jste se s nimi potkat na pódiích brněnských, moravských i českých klubů od undergroundového Bora, hardcore klubu Jamm, ostravského dolu Hlubina v rámci mezinárodního performance festivalu Malamut, až po jihlavské centrum experimentálního divadla DIOD. Na facebooku, kde kromě aktualit můžeme vnímat jejich inspirační východiska například v krautrocku, či u Residents a na bandzone, kde jsou k poslechu nahrávky připravovaných alb, se prezentují přiléhavým označením magic rock theater, což vyjadřuje především intuitivní charakter jejich hudební performance. Ta v zálkadě vzniká jako volná improvizace, ovšem čerpá ze vzájemného komunikačního až podprahového, či magického napětí hráčů i prostředí. Na přípravách alba z února 2015 se nově podílela také básnířka Petra Strá, Její poezie někdy vyvolává dojem jazyka in statu nascendi, kdy se běžná slova teprve rodí z předjazykové, dosud neartikulované materie…a silně evokuje folklorní kořeny, jazykovou magii, zaříkávání.
Výstava „Durkheimdolls“ v Opavské galerii Cella je prvním setkáním na úrovni výtvarné prezentace, na jejíž hraně se skupina od počátku zákonitě ocitá. Z velké části jsou totiž členové zkušeností spojeni s brněnským atelierem performance. Na svých vystoupeních se Dédéčka dosud prezentovala prostřednictvím masky, proto se téma masky stane ústředním motivem pro performance a instalaci v Celle.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.