Doneda / Myhr 

KoncertGalerie výtvarného umění v Ostravě

Jeden z nejrespektovanějších hráčů na sopránsaxofon Michel Doneda v duu se skvělým norským kontrabasistou Adrianem Myhrem se  představí 1. února v Domě umění v Ostravě v rámci cyklu koncertů Pohyby, zvuky, prostory mapující současnou mezinárodní experimentální hudební scénu.

Francouzský sopránsaxofonista Michel Doneda patří k renomovaným a světově proslulým hudebníkům ceněným jak publikem a organizátory hudebních festival,ů tak i kritikou. Na jeho prvních nahrávkách z počátku 80. let je ještě patrný silný parkerovský vliv, ale sledujeme-li další etapy vývoje jeho hry na následujících téměř sedmdesáti albech, setkáme se s naprosto osobitým přístupem. Svým sopránsaxofonem prolíná abstrakce, neobvyklé zvuky a nápady a vytváří z nich konkrétní, soudržný projev, který výrazně podněcuje posluchačovu imaginaci. Využívá minimalistických, neokázalých, ale efektivních pohybů rtů, které umí proložit důrazným zakousnutím do plátku, aby kromě jemných zpěvavých tónů zaznělo i kvílení. Doneda hrál snad kromě Antarktidy na každém kontinentu a jeho desky se vydávají od domovské Francie přes Skandinávii, USA až po Japonsko. Vystupuje nejen s muzikanty napříč celou světovou improvizační scénou, ale i s divadelníky, tanečníky nebo básníky.

Kontrabasista Adrian Myhr se intenzivně zajímá o zvukové možnosti svého nástroje. S tím souvisí i jeho působení v mnoha improvizačních a jazzových projektech, či kapelách věnujících se současné improvizaci,  world music i popu. Adrian v Ostravě jv minulosti vystoupil s postjazzovou formací Bergljot nebo taky s akustickým projektem Oker.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.