Clara de Asís, Jakub Frank

KoncertGalerie výtvarného umění v Ostravě
Továrna Litultovice

29.9. od 19.00 Dům umění v Ostravě

30.9. od 19.00 Gottfrei, Krnovská 13, Opava

Zveme vás na dvojkoncert dvou mladých hráčů na preparované elektrické kytary. Jiné zvuky, zpětné vazby, nové možnosti hry – poklepem, údery, třením, paličkami i smyčcem, v každém případě bude kytara většinou doby hraní ležet na stole. Po sólových vystoupeních obou hráčů uslyšíme jejich vzájemnou improvizaci.

Kytaristka a skladatelka akuzmatické hudby Clara de Asís se narodila ve Španělsku a nyní žije ve Francii, kde je pevně spjata s místní improvizovanou a experimentální hudební scénou. Její hudba vychází ze zkoumání zvukových specifik velmi osobní hry na preparovanou kytaru. Zajímají ji minimální gesta a jejich zvukové následky a zkoumání vnitřních variací zvukového toku, jeho kontinuita a diskontinuita. Její hudba je stavěna na vlastní intuici a aktivním poslechu. Ticho, čas a prostor vytváří místo pro vznik a bujení zvukové masy.

Práce Clary de Asís byla představena na mnoha různých uměleckých platformách a mezinárodních rádiových stanicích (France Culture, Radia network, webSYNradio…). Účastnila se mnoha festivalů experimentální a soudobé hudby (Musiques Actuelles Improvisées, Reevox, Sons de Plateaux, Futura…), a spolupracovala s hudebníky a umělci jako Laura Vazquez, D’Incise, Antez, or Jean-Marc Montera. Její poslední vydaná alba jsou La Troisième Heure (2014, Daath records, Francie) a NUNUNU (2015, Pan y Rosas Discos, Chicago).

claradeasis.com

Jakub Frank žije v Olomouci, Wroclawi a Opavě, studuje dějiny umění, je členem spolku Bludný kámen, kurátorem výstav a organizátorem koncertů experimentální hudby. Posledních několik let se zabývá rozšiřováním zvukových možností, které přináší hra na elektrickou kytaru, a to jak preparováním samotného nástroje, tak různými kombinacemi efektových pedálů. Jako člen mnoha hudebních uskupení (poslední Pure cityzen) hrál koncerty v ČR, na Slovensku, v Polsku, Slovinku a Rakousku. Spolu s Matějem Frankem vytvořili projekt Ściany szumów, který se stal východiskem pro jejich další spolupráci. S touto zvukovou instalací/hudební performance vystupovali na festivalech a koncertech experimentální hudby v ČR, Polsku a Izraeli a byli přizváni k účasti na zvukové scéně výstavy Survival ve Wroclawi, kde vytvořili elektroakustickou zvukovou instalaci nazvanou air conditions: na pionowe struny i poziome organy.

soundartforum.bandcamp.com/air conditions
purecityzen.bandcamp.com

koncert proběhne v rámci výstavy Předtím, teď, potom a projektu Time 20years BK.

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.