Zpět na Opava: po proudu zvuku II — Magdaléna Manderlová & Michal Kindernay | výstava

Bryan Eubanks & Xavier Lopez | koncert

KoncertMatiční dům, Opava

BRYAN EUBANKS & XAVIER LOPEZ
23. 8. 2022 v 19h
Matiční dům / Bludný kámen

Koncert je součástí cyklu Pohyby–Zvuky–Prostory, který v letošním roce připravuje polský kurátor Paweł Szroniak.

Koncert proběhne v návaznosti na zahájení výstavního a archivačního projektu Opava: po proudu zvuku II — Magdaléna Manderlová & Michal Kindernay.
>>> https://www.facebook.com/events/726311698672162

Druhý koncert z cyklu Pohyby-Zvuky-Prostory bude dalším pokusem o navázání nesamozřejmých vztahů mezi současnou hudbou a minimalistickým a konceptuálním uměním. Zvláštní důraz přitom bude kladen na strukturální a prostorová východiska. Vystupující umělci budou představeni jako vrcholní protagonisté méně známých tradic experimentální hudby.
Na koncertě zazní skladba Bryana Eubankse a Xaviera Lopeze, která využívá kompoziční schéma odvozené z textové partitury Spatial Event No. 9 (Disappearing Event) od Mieko Shiomi. Materiál vznikl přepisováním obsahu hudebních aktivit Eubankse a Lopeze, realizovaných dlouhodobě pod společným názvem Natural Realms. Jde o syntezátorové skladby s charakterem zvukové skulptury, jejichž základem jsou harmonické rozpory náhodných zpětných vazeb utvářející generativní rytmy.

—-

Mieko (Chieko) Shiomi – japonská skladatelka a umělkyně. V roce 1960 založila skupinu Ongaku, jejíž myšlenkou bylo zkoumání možností improvizace. Členy skupiny byli Takehisa Kosugi, Shukou Mizuno, Mikio Tojima, Gen’ichi Tsuge a Yasunao Tone. Skupina pořádala akce s umělci jako John Cage, La Monte Young a George Brecht. Hlavním zájmem skupiny byly tendence musique concrète a zvukových objektů. Členové hojně pracovali s nehudebními zvuky (včetně zvuku vysavače, rádia, nádobí), a experimentovali s použitím magnetofonového pásku. V letech 1963-1964 začala Shiomi komponovat tzv. action poems, v nichž zcela eliminovala tradiční hudební partituru ve prospěch slovních pokynů ponechaných interpretaci interpreta. V letech 1964-1965 žila v New Yorku, kam přijela na pozvání Georga Maciunase, a zapojila se do akcí pořádaných hnutím Fluxus. Zde také složila cyklus Spatial Poems. V roce 1965 se vrátila do Japonska, ale nadále zůstala v kontaktu s členy Fluxu. V letech 1965-1970 žila Mieko Shiomi v Tokiu, kde vyučovala hře na klavír. Zde také znovu navázala kontakty se členy japonské avantgardy. Po roce 1977 se soustředila na vlastní tvorbu a nadále udržovala kontakty s Fluxem. V současnosti žije v Ósace.

—-

Bryan Eubanks je americký hudebník, který ve své tvorbě používá především soprán saxofon, syntezátory, jednoduché elektronické nástroje a perkuse. Od roku 1999 působí jako sólový umělec a spolupracuje s dalšími hudebníky (mimo jiné s Chrisem Abrahamsem, Jasonem Kahnem, Ryu Hankelem, Catherine Lamb, Andrewem Lafkasem a Xavierem Lopezem). Hudební performer a skladatel minimalistických skladeb pro elektronické a akustické nástroje. Dlouhá léta působí jako organizátor koncertů a je jednou z hlavních postav berlínské experimentální scény. Spoluzaložil kolektiv Sacred Realism.

Xavier Lopez je francouzský hudebník a improvizátor. Je známý pro své kreativní využití syntezátoru a dalších elektronických a elektroakustických nástrojů. Po studiu klasické a jazzové hudby na konzervatořích v Perpignanu a Amsterdamu se jeho zájem obrátil k méně vyhraněným hudebním formám. V současné době žije v Berlíně. Je členem kolektivu Sacred Realism.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.