BK publishing: Jasmin Schaitl & Matěj Frank

PřednáškaMatiční dům, Opava

Křest katalogu Entering Continuities Jasmin Schaitl a Matěje Franka. Katalog na konci loňského roku s podporou Bludné kamene vydala Akademie výtvarných umění ve Wroclawi ve spolupráci s německým vydavatelstvím Athena Verlag.Texty do katalogu napsali Jakub Frank, Martin Klimeš, Tomáš Knoflíček, Nele Lip, Ruth Mateus-Ber a Lenka Sýkorová. 

V rámci večera také budou představeny vydavatelské počiny Bludného kamene jak z posledních let, tak z období, kdy provozoval opavský Dům umění a Univerzitní klub – čajovnu Bludný kámen.  

Publikace Entering Continuities představuje tvorbu a aktivity dvojice vizuálních umělců a performerů Jasmin Schaitl a Matěje Franka. Obrazová dokumentace samostatných i společných projektů obou autorů se prolíná s teoretickými texty šesti autorů. Lenka Sýkorová ve svém textu nahlíží na tvorbu autorů z perspektivy experimentů na poli současné kresby, Tomáš Knoflíček se táže po roli umělce jako průvodce, Ruth Mateus-Ber a Nele Lip zasazují jejich tvorbu do umělecko-historického kontextu, Martin Klimeš hledá a nachází v díle autorů „přítomný čas“ a Jakub Frank představuje autory z osobní perspektivy prostřednictvím rozsáhlého rozhovoru. Jednotliví teoretici tak nabízejí různé pohledy na tvorbu obou umělců a zasazují ji do širšího kontextu praktik současného umění. Katalog představuje práci dvou odlišných, ale vzájemně se inspirujících osobností, které ve spolupráci nacházejí nový rukopis a otevírají tak nová pole pro vlastní tvorbu.

Jasmin Schaitl (*1987, Vídeň, AT) v současné době žije ve Vídni (AT) a Vratislavi (PL). Hlavním prostředkem výrazu v její tvorbě je tělo v rámci performancí, soch, kreseb i videí. Vystudovala Uměleckoprůmyslovou univerzitu ve Vídni. Od roku 2011 pracuje jako vizuální umělkyně a performerka a organizuje a vede interdisciplinární projekty. Schaitl vystupovala a vystavovala svou práci ve více než dvaceti zemích po celém světě. Svůj přístup k performance sdílí také prostřednictvím workshopů na univerzitách, v kulturních institucích a na festivalech performance po celé Evropě.

Matěj Frank (* 1989, Opava, CZ) je vizuální umělec v současné době žijící ve Vratislavi (PL). Pohybuje se napříč různými médii a zabývá se prostorem – ve vztahu k času, pohybu, tělu a zvuku. Vystudoval sochařství na Akademii výtvarného umění ve Vratislavi a výtvarné umění studoval také v Česku a Španělsku. Od roku 2016 vyučuje jako asistent na katedře sochařství na Akademii výtvarného umění ve Vratislavi. Je členem výboru spolku pro současné umění Bludný kámen.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.