BERGLJOT a MURAL (Cz, No, Aus)

KoncertMatiční dům, Opava

Dvojkoncert postjazzové hudby

 

čtvrtek 15.10., 19:00, Bludný kámen / Matiční dům, Opava

 

Bergljot (NO/CZ)

Vojtěch Procházka – piano, klávesy, syntezátor, elektronika

Adrian Myhr – kontrabas, baskytara

Tore Sandbakken – bicí, perkuse

Norsko-české trio Bergljot hraje mnohovrstevnatou hudbu na pomezí jazzu, ambientu a minimalismu. Na počátku bylo Vojtěch Procházka Trio, které vzniklo v roce 2008 v norském Oslo a hrálo převážně moderní jazz včetně skladeb Ornette Colemana, Herbieho Nicholse nebo Paule Motiana. Poté však trio prochází rychlým vývojem: kapela mění název na Bergljot a z běžného jazzového pianového tria se transformuje do velmi experimentální formace, která kombinuje akustické nástroje, syntezátor, elektroniku, preparované nástroje, rozličné nalezené zvuky a neortodoxní hrací techniky s minimalistickými improvizačními pásmy. Bergljot se koncentrují na plasticitu a hutnost zvuku, na frekvenční interference a pomalý tektonický vývoj. Kapela hraje energicky, často relativně hlasitě s až rockovým nasazením, ale v jejich hudbě jsou vždy jasně zřetelné jednoduché a silné hudební motivy.

 

Mural (NO/AUS)

Jim Denley – altsaxofon, shakuhachi, příčná flétna, hlas

Kim Myhr – akustická kytara

Ingar Zach – perkuse, bicí nástroje

 

Kdyby bylo překračování hranic žánrem, norsko-australský ansámbl Mural by byl jeho čelním představitelem. Trio zkušených hudebníků a improvizátorů vytváří hudbu stejně tak povzbudivou jako temnou. „Chytlavé a dechberoucí,“ napsal o nich prestižní hudební magazín The Wire.

Jim Denley je hráč na dechové nástroje a skladatel, který se na australské hudební scéně pohybuje více než třicet let. V Austrálii patří k nejvlivnějším hudebníkům zaměřujících se na improvizaci, experimentální hudbu a site-specific performance. V 80. letech studoval hru na japonskou tradiční flétnu shakuhachi a vedle toho spolu s australským houslistou Jonem Rosem zakládá významný improvizační orchestr Relative Band. Vytrvale hledá jiné než tradiční přístupy ke kompozici a hře na dechové nástroje – preparuje je, používá nezvyklé způsoby jejich snímání a inovativního zapojení elektroniky. Pro svou hledačskou cestu nalezl v téměř o generaci mladších norských hudebnících ideální partnery.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.