Adam Golebiewski & Sharif Sehnaoui

KoncertGalerie výtvarného umění v Ostravě

Poslední předprázdninový koncert z cyklu Pohyby, zvuky, prostory, kterým ostravský Dům umění představuje současnou mezinárodní experimentální hudbu, je možno navštívit v úterý 30.5. v  19 hodin. Zahraje polsko-libanonské duo Adam Golebiewski a Sharif Sehnaoui.

Duo začalo svou intenzivní spolupráci po té, co se setkali na jednom pódiu v Poznani v roce 2012. Jejich hudba je poměrně syrová a intenzivně působící díky zvukům tvořenými rozšířenou technikou hry na jednotlivé nástroje. I přes celkový drsnější přístup k hudbě, duo nechává zaznít silné chvíle klidu a krásy. Vydání debutové desku „Meet the Dragon“ je naplánováno na podzim tohoto roku.

Kytarista Sharif Sehnaoui náleží k nejdůležitějším hybatelům libanonské experimentální scény v posledních dvaceti letech. Kromě vlastní hudební praxe je duší jedinečného a jediného festivalu v arabském světě zaměřeného na improvizovanou hudbu. Festival se nazývá Irtjal a koná se každý rok v Bejrútu. Sehnaoui při sólové hře používá akustickou kytaru spíše jako perkusivní nástroj. Má ji položenou na klíně a ke hře užívá různé paličky, jindy kovové ladičky, kterými rozvibrovává části kytary a zvuk. Rovněž hraje přímo na dřevěné tělo kytary, kdy střídá údery paličkami do strun a dřevěné desky a vytváří tak dojem hry na více nástrojů. Sharifova hra se vyznačuje proudem rytmických zvonivých struktur, který nastupuje  nenápadně a postupně nabírá na intenzitě. Vnímavý posluchač jeho hry se vnořuje do opakujících se tónů a rytmů, působících až halucinogenně, aby poznával nekonečný vesmír svého vědomí.

V posledních deseti letech se bubeníkovi Adamu Golebiewskimu podařilo prosadit v polské impro a free hudbě a působí také jako jeden ze silných hlasů na mezinárodní experimentální scéně. Často vystupuje sólově, ale taky v různých smysluplných kolaboracích s významnými osobnosti jako jsou Fred Lonberg-Holm, Thurston Moore, Kevin Drumm nebo Peter Brötzmann. V loňském roce vydal Golebiewski album Pool North, V sedmi improvizovaných skladbách používá klasickou bicí soupravu, aby vytvořil velkou škálu zvuků, naopak zcela neklasických.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.