The Mond / Art´s Birthday Ostrava

KoncertPerformanceGalerie výtvarného umění v Ostravě

Značka The Mond v Ostravě představí dvě sólová vystoupení – Petra Vrbu a Kena Ganfielda.
Koncert se uskutečňuje jako součást 10000054. narozenin umění, události, jejíž tradici založil v roce 1963 Robert Filliou, člen legendární avantgardní skupiny Fluxus.

Petr Vrba patří mezi nejvýraznější hráče současné domácí experimentální scény. Spolupracuje se špičkou světové volné improvizace (Thomas Lehn, Xavier Charles apod.), společně s Georgem Cremaschim inicioval a vede Pražský improvizační orchestr, je aktivním tvůrcem hudebně-pohybových projektů (např. loňský projekt 13 aforismůinspirovaný akustickými kresbami Milana Grygara) a v neposlední řadě mu na značkách Another Timbre, Kandala, Meteorismo, Stoned To Death a Polí 5/Unusual Records vloni vyšlo šest různorodých alb.

Během lednového koncertu v Ostravské galerii výtvarných umění představí sólovou verzi své skladby Locus Resonatus.

Skladba pro klarinet, trubku a looper je výsledkem několikaletého experimentování s akustickým jevem zvaným zázněje (rázy) a vrstvením různých dechových nástrojů pomocí looperu. Při využití minimálních frekvenčních odchylek opakovaně hraných a reprodukovaných dochází k zajímavým akustickým efektům. V případě vrstvení klarinetu a následného kladení dalších vrstev za pomocí trubky je výsledný zvuk obohacen o žesťovou barvu alikvótních tónů a vzniká zvuk podobný zvuku samozvučného – kostelního – zvonu. Skladba Locus Resonatusvyšla koncem loňského roku na albu Resonatus díky péči prestižního britského vydavatelství Another Timbre.

http://anothertimbre.com/resonators.html, www.vrrrba.cz

Ken Ganfield žije v Praze a hraje experimentální hudbu pomocí syntezátorů a různých nahrávek. Jeho sólové vystoupení jsou aleatorní kompozice, které se zabývají zvukem v různých stylech. Ken se podílí na několika místních uměleckých projektech, spolupracuje s hudebníky hrající improvizovanou hudbu, včetně Pražského improvizačního orchestru. https://soundcloud.com/traktor

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út–Čt: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena z dotace Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Opava.