9. 6. 2025 v 19h
OTVOR v Docku, Ostrava
electronic / noise / improvisation / performative / experimental / droning
The Howling Mystics
“HOWLING MYSTICS don’t do dada, they do dadada” – that hit the nail on the head. Perfect. Because this isn’t disjointed nonsense as art, it’s rhythm, rupture and repetition. It’s not Dadaist cool disillusionment – it’s da-da-da, heartbeat, stutter, sacred disruption. Singing, the interplay between controlled noise and improvisational condensation. Rejection with verve. Repetition not as a failure of originality, but as incantation.
Myst K.
Dan Nulty aka Myst K. explores concepts of aesthetic perception in acoustic environments, linking the textures of hypnotic pulses and liminal sound recordings with non-traditional approaches to harmony and tuning.Following the release of his debut album Vibes (2023) on the Xion label, he has played a series of concerts across Europe, including Italy, Spain, Germany, the UK and Poland.
Alec Gordon is a musician and programmer who seeks to understand the relationship between saturation and temporality.This improvised electroacoustic system explores early Scottish Christian forms of complex heterophony combined with modern ideas around digital degregation. A mixture of some and no feedback with no input, expect noisy and subtle textures.
Laboratorium Expiravit is rhythm noise, power noise and experimental industrial techno with elements of drone and dark ambient. The sound lab explores dystopian and surreal tones, creating an atmosphere that gets under your skin. An alchemist of sound who transforms electronic music into hypnotic and eerie compositions. The name Laboratory Expiravit refers to the real phenomenon of collective hallucination in a laboratory under the influence of low frequency sounds, discovered by Vic Tandy. The music of Laboratory Expiravit is the result of a shift from exploring the relationships between sound, material and space, feedback and obscure obsolete drum machines, samplers and effects to more definable and graspable rhythmic noise compositions. The project is also a response to the frustrations stemming from the crises and anxieties of contemporary reality – the exploitation of animals for the sake of technological progress, the destruction of ecosystems and biodiversity, the ethical pitfalls of science, or conversely the dangers of tribal, religious thinking.
27. 5. 2025
OTVOR v Docku
Havlíčkovo nábř. 28, Ostrava
Jérôme Noetinger is a French pioneer of live electronics, filmmaker, composer and improviser who plays electroacoustic instruments, especially Revox reel-to-reel tape recorders, which he masterfully controls as a sound source. He has made dozens of recordings on the Erstwhile, Editions Mego, ROOM40, Potlatch, Mikroton and many other labels. Highly recommended!
Paula Sanchez and Gabriel Valtchev create a sonic mass that moves from bursts of intense energy to visceral and wild use of evolving and subtle interventions. Using cello, percussion, voice and electronics, they distort sounds with sudden changes in rhythms, exploring materials by letting them unfold in unexpected contexts.
The duo PREKOŚLUMB was formed after a joint concert in Metro Manila, Philippines. Since then, Joee Mejias and Krysztof Tokar Tokarczyk have been exploring less explored artistic fields defined by the intersection between sound, music and spontaneous performative processes. They use various strategies combining unusual acoustic (saxophones, Turkish flutes, voices) and electronic instrumentation to evoke mysterious improvised worlds imbued with wild melodies and distinctive rhythms. The end result is a live sound experience characterized by a playful use of sound, noise and energy. Before settling in Switzerland, Tokarczyk recorded several albums with Poland’s The Kurws.
13. 5. 2025
OTVOR v Docku
Havlíčkovo nábř. 28, Ostrava
Eric Arn (USA/A) Vienna-based guitarist Eric Arn, originally from the United States, performs both solo and with ensembles such as Primordial Undermind, the Vienna Improvisers Orchestra, and Alle Formen Trio. He has also released a dozen albums featuring expansive solo, duo, and trio compositions, improvisations, and experiments.
https://ericarn.bandcamp.com
https://www.youtube.com/@eric_arn-guitar_wrestler
Liam Grant (USA) Liam Grant integrates the neo-traditional country-blues-folk idiom with unexpected compositional and improvisational approaches. He uses the guitar as a narrative tool to create short symphonies and modal epics, also inspired by personal reflections and his relationship with the landscapes of New England.
https://liamgrant.bandcamp.com/
Ondrej Zajac (SK) is one of the most active guitarists on the Central European avant-garde scene. The genre-defying musician plays solo, in the bands Banausoi and Data Koroptev, and composes music for short films and gallery exhibitions. He has performed all over Europe and Japan, and has been heard at festivals, in apartments, clubs, galleries, apple orchards, dilapidated buildings, city walls, a tram, a church, a mill, a nuclear shelter, phone booths and a botanical garden. Ondrej demonstrates his desire to explore new worlds by constantly denying everything he is connected to. His recordings have been released in England, Peru, Mexico and France, among others, and he has been praised by respected periodicals such as The Quietus and The Wire.
Původem švýcarský, v Berlíně usazený hráč na gramofony JOKE LANZ je na scéně bezmála 35 let. Kořeny má v kolektivu schimpfluch-gruppe, kde se například spolu s Davem Phillipsem a Rudolfem Eb.erem zabývali „psycho-fyzickými testy a tréninky“. Tento Eb.erův koncept zahrnoval audio/zvukové umění, akcionismus, bruitismus, performance, musique concrète, malbu a instalaci. Od té doby ovšem urazil pořádný kus cesty, a aniž by přicházel o své široce rozkročené zájmy, zařadil se mezi nejinspirativnější tvůrce na pomezí industriální a improvizační scény. Na kontě má víc než stovku nahrávek ať už sólových, se skupinami Sudden Infant, Kalata (S Utkem Tavilem a Dirarem Kalashem), anebo v nespočetných kolaboracích (Christian Marclay, Lasse Marhaug, ErikM, GX Jupiter-Larsen, Martin Tétrault a mnoho dalších). Koncertoval nejen po celé Evropě a Spojených státech a Japonsku, ale také v Hongkongu, Jižní Africe, Egyptě, Izraeli, Mexiku atd. Tentokrát se ve Fiducii představí v rámci turné s PETREM VRBOU, hráčem na trumpetu a elektroniku, jehož zářez na mezinárodní scéně volné improvizace je stále výraznější (jen v posledním roce jsme jej mohli vidět hrát spolu se jmény jako Poisonous Frequencies, ErikM, Tony Buck, Jerome Noetinger, . . .)
RYOSUKE KIYASU je to, čemu se říká živoucí legenda. Od roku 2003 se jako hráč na snare (šroťák) představil ve více než 55 zemích. Kromě sólových aktivit hrál také se soubory SETE STAR SEPT, KIYASU ORCHESTRA nebo v KEIJI HAINO’S FUSHITSUSHA. Podílel se na více než 200 nahrávkách na různých labelech po celém světě.
Pořádáme ve spolupráci se Starou sítí pro novou hudbu.
Joke Lanz byl podpořen / supported by the Swiss Arts Council Pro Helvetia.
8. 2. 2023 | Antikvariát a klub Fiducia, Ostrava
MAYAS/BUCK/VRBA
Tři výrazné improvizátory Magdu Mayas, Tonyho Bucka a Petra Vrbu spojuje neovladatelná chuť vydávat se za hranice možností vlastních hudebních nástrojů a zkoumat je zapojováním do nových souvislostí a vytvářením nových kontextů dalšími prostředky, akustickými i elektronickými.
V případě Magdy Mayas je oním nástrojem klavír – za více než 25 let aktivní umělecké dráhy si postupně vytvořila osobitý hudební jazyk, který vzniká hrou na vnější i vnitřní části nástroje. Před několika lety přibyl do jejího repertoáru klavinet, elektrický klavír ze 60. let s charakteristickým syrovějším a mohutnějším zvukem, tedy celou novou zvukovou doménou. Oba nástroje zároveň různými způsoby amplifikuje, nastavuje a přetváří.
Bubeník Tony Buck z legendárního tria The Necks patří mezi nejzajímavější australské umělecké „vývozní artikly“. Má nesčetně zkušeností z mezinárodních spoluprací jako hudebník, ale i producent i vizuální umělec. Na sólových albech rád využívá field recordings nebo zkreslené zvuky kytary a jeho sólová vystoupení mají díky výtvarnému či scénografickému zpracování podobu umělecké instalace, čímž vzdává hold tradici rockové avantgardy.
Poslední člen tria už zkoušel propojovat několik trumpet dohromady, rád využívá všemožné preparace, zapojuje svůj nástroj do modulárního syntezátoru, nicméně snahu překročit zvukové možnosti trumpety můžeme pozorovat i v působení v zábavové kapele Poisonous Frequencies, kde vrrrbitch používá trumpetu coby maskovanou páskovskou kytaru. https://www.magdamayas.com/
http://tony-buck.com/
http://vrrrba.cz
OUTbetwIN
České improvizační trio, v němž se o zvuky starají David Danel (housle), Jan Burian (elektronika) a Martin Režný (živé procesy, modulár), se zaměřuje na možnosti propojení akustických a elektronických nástrojů, a to jak na zvukové aspekty, tak ale i prostorové. Do velkoryse otevřeného projektu přináší každý z členů odlišnou hudebnickou zkušenost, přesto šlo při prvním provedení na festivalu Echofluxx vlastně o hezkou hudbu. Pokud si na toto vystoupení pánové nevzpomenou, jsou naopak připraveni připomenout si slib, který složili avantgardě.
Pořádá Martin Režný a Klub Fiducia.
Festival Pohyb-Zvuk-Prostor vznikl v roce 2000 v Opavě. Byl inspirován prostory bývalého kostela sv. Václava. Jeho surová krása, rozdrásané omítky a brutální zásahy s výraznými stopami plynutí času dokonale souzněly se současnou alternativní tvorbou. V kostele proběhla řada ročníků tohoto festivalu, ale v době, kdy se v jeho upraveném interiéru začaly odehrávat svatby s umělokvětinovou výzdobou, se přestěhoval do Ostravy, do Domu umění a do Fiducie. Od svého počátku je festival zaměřený na experimentální intermediální a multimediální mezinárodní tvorbu, tedy na umění mapující prostor mezi jednotlivými žánry nebo je spojující do vyššího celku.
Ground Birds (Ido Bukelman – kytara, „bowed“
banjo & Nadav Masel – kontrabas)
Improvizační duo, které kombinuje prvky soudobé
hudby, free jazzu a lidové hudby. Ido a Nadav patří
k nejaktivnějším muzikantům izraelské improvizační
scény „nové“ hudby. „Dva dobrodružní hudebníci,
kteří chodí boso po struně spojující jejich duše“.
TomAlex (Tom – kytara, Alex – syntezátory,
perkuse, samplery)
Projekt dvou novinářů/muzikantů TomAlex není na
domácí improvizační scéně žádnou bílou vránou.
Oba se potkali v souborech Ava’n’Garde a sONa-
LeX&Co a jako duo poprvé vystupovali v květnu
2015 na Ambientu v Liběchově. Duo Alex Švamberk
a Tomáš Reiner se pohybuje mezi ambientem,
minimalismem, elektronikou a blues. Vloni vydali
znalci ceněnou desku Summer Sessions.
Adam Golebiewski (bicí, perkuse), je experimentální
bubeník, improvizátor a muzikolog. Ve své práci
se zaměřuje na rozšíření potenciálu bubnového
setu a perkusních nástrojů, na jejich anatomii, zvuk
a výraz. Tato cesta jej vede k přímému a intenzivnímu
zvukovému jazyku. Spolupracoval s kdekým
v oblasti experimentální hudby, od Yoko Ono přes
Mats Gustafssona k Mikołaji Trzaskovi.
MESH (sound performance). Duo MESH tvoří tanečnice
Susan Hefner a zvukový performer Michael
Evans. Společně vytvořili výjimečně bohatý slovník
zvuků a pohybů. Michaelův přirozený pohyb jako
muzikant se stává tancem a tanec Susan vede
ke zvuku. Rozostřují roli hudebníka a tanečníka.
Používají nalezené předměty, haraburdí a hudební
nástroje k vytváření symbolů, soch a divadelních
scén. V nedávné době vydali nové DVD s názvem
Round Square And Other Works.
Przepych zkoumá možnosti redukce, minimálními
prostředky chce docílit maximálního účinku.
Pomocí nejmenších dostupných prostředků se snaží
maximalizovat expresivní sílu. Ačkoli Wrocławské
duo používá typické rockové nástroje a zvuk,
vyhýbají se odkazům na známé rockové a post-rockové
struktury; party kytary a bicích synkreticky
spojují vlivy scény Rock in Opposition, no wave a
post-punku.
– Lambs Gamble
– Joke Lanz & Leo Riegler & Dieb13
– Mia Zabelka
– Georg Cremaschi & Pavel Zlámal
– Arthur Lanotte Fauré
– Bilwa Costa & Klaus Janek
Festival Pohyb-Zvuk-Prostor vznikl v roce 2000 v Opavě. Byl inspirován prostory bývalého kostela sv. Václava. Jeho surová krása, rozdrásané omítky nebo i drastické zásahy s výraznými stopami plynutí času dokonale souzněly se současnou tvorbou. V kostele proběhla řada ročníků tohoto festivalu, aby se později přestěhoval do Ostravy, především do Domu umění, kde se v poslední době uskutečňuje vždy jednou za dva roky. Od počátku byl festival zaměřený na intermediální a multimediální mezinárodní tvorbu, tedy na umění mapující prostor mezi jednotlivými médii nebo je spojující do jednoho celku.
Dějištěm osmnáctého ročníku festivalu se stanou prostory ostravské Fiducie. Představí se šest euroamerických souborů zabývajících se experimentální hudbou a zvukem či možná přesněji zvukovou architekturou. Jednotlivá vystoupení se stanou letošním vyvrcholením dlouhé řady koncertů „jiné“, „dobrodružné“ hudby, kterou je možno pravidelně slyšet v ostravském Domě umění, ve Fiducii a na několika málo dalších místech. Vnímání této hudby se neodehrává jen sluchem ale doslova celým tělem. Silný fyzický účinek, jež návštěvníkoví přinesou jednotliví
vystupující, bude násoben rychlým sledem
samotných vystoupení, který bude uskutečňován střídavě ve Fotografické galerii Fiducia a v Galerii Dole. Dramaturgie festivalu pracuje s konceptem různosti, umožní tak střídání odlišných zvukových poloh a hudebních i nehudebních nástrojů, aby podpořila dynamický charakter celého
večera.
Předpokládaný konec – 22.30.
Contact and opening hours
Bludný kámen, z.s.
Gudrichova 6,
746 01
Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter
Cella Gallery
Matiční 4,
746 01
Opava
Tue–Thu: 9–17
Hovorny
Masarykova tř. 22,
746 01
Opava
Mon–Sun: 0-24
The activities of Bludný kámen are financially supported by grants from the Ministry of Culture of the Czech Republic and the Statutory City of Opava.