Vystavující: Michal Durda a Zuzana Černocká, Monika Markytánová, Martin Zahradník, Veronika Kubošová, Marie Paterová, Martina Minařík-Pavelková, Václav Minařík, Kateřina Musilová, Ivana Štenclová, Tereza Svatošová, Tomáš Skalík, Zuzana Bittnerová, David Holubec, Petr Bulava, Prokop Harazim, Karolína Liberová, Lenka Vítková, Martina Melecká, Anna Ulahelová, Laura Pavelková, Nikol Poštulková, Jakub Rusnáček, Marek Grygarčík, Barbora Kostková, Barbora Hánová, Natálie Balková, Daniel Barták, Lukáš Pavlíček, Ondřej Géla, Jamie Hrabců, Michal Kaštovský, Maru Novakova, Bára Olejníčková, Karolína Schön, Markéta Balcárková, Jitka Janečková, Sára Hold, Pavel Ochotský, Zuzana Moldříková, Marie Bernardová, Denisa Dačírková, Markéta Benatzká, Kateřina Turková, Veronika Orthen
Místo: Areál Továrny Litultovice 168, Litultovice 168, 747 55 Litultovice
Vernisáž 1. 7. v 16:00 (v rámci kulturního festivalu Hadámku hobluj! 2023)
Ukončení: 6. 12. 2023
Pořadatel: Továrna Litultovice, Art Consultancy, Bludný kámen
Kurátoři: Tomáš Skalík, Martin Klimeš
Mediální partner: Umělecké obory Střední školy průmyslové a umělecké, Opava
Výstava bude zahájena v rámci festivalu HADÁMKU HOBLUJ!
Výstava představít práce absolventů Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě, která v letošním roce slaví 30 let od založení.
13. 7. v 18 hodin
Galerie Cella
Aleš Zapletal u příležitosti konání výstavy Rajský přírodopis představí svou tvorbu a následně v rozhovoru s historikem umění Tomášem Kolichem proberou konkrétní témata a znaky v Alešových pracích. Zároveň bude u příležitosti konání výstavy Rajský přírodopis vydána výstavní skládačka s doprovodným textem kurátora Martina Klimeše a přepisem rozhovoru s Tomášem Kolichem.
Akce proběhne v Galerii Cella a návštěvníci tak budou mít poslední příležitost setkat se přímo na výstavě s autorem.
_______
Aleš Zapletal: Rajský přírodopis
Galerie Cella a Hovorny
25. 5. – 15. 7. 2021
https://www.facebook.com/events/177616217586421/
Po smrti Roberta Filliou, francouzského člena hnutí Fluxus, v roce 1963 někteří umělci začali slavit narozeniny umění v duchu jeho pojmu “The Eternal Network” (Věčná síť). Oslavy narozenin se konaly v různých městech po celém světě a umělci byli požádáni, aby přinesli dárky k narozeninám pro umění – umělecká díla, která by mohla být sdílena v síti.Umělecká narozeninová oslava nebyla nikdy formální událostí, ale byla vždy organizována prostřednictvím sítě. Filliouův vynález narozenin umění je typickou Fluxusovskou tradicí vážné zábavy.
Bludný kámen se již tradičně do oslav zapojuje a 1 000 058 narozeniny umění letos proběhnou, ačkoli v odlišné podobě, než minulá léta.Vzhledem k současným restrikcím akci přesouváme do online prostředí. Dáváme prostor projektu kolektivu SlashDashBackSlash, pro který je pojem Věčné sítě charakteristický, a který reaguje na současné nahlížení na umění skrze obrazovku počítače.
Line and Surface v0.1 je prezentováno jako interaktivní nástěnka popisující svá východiska, jež vycházejí zejména z myšlenka filosofů Viléma Flussera a Theodora Nelsona. Text, obraz a zvuk vytvářejí dohromady koláž vyzývající k interakci diváka.
https://www.facebook.com/slashdashbackslash
http://sdbs.cz/
Festival Země na talíři proběhne v Matičním domě a v Alžbětinské zahradě na Rybím trhu ve spolupráci se spolkem Bludný kámen a Za Opavu.
Program:
𝟭𝟲:𝟬𝟬-𝟭𝟳:𝟬𝟬 Workshop výroby pítek pro ptactvo a hmyz v rámci série NEJMÉNĚ 25
𝟭𝟳:𝟬𝟬-𝟭8:𝟯𝟬 Projekce filmu Sustainable: Potraviny v jiném světle
Lze společnou snahou naše zemědělství uzdravit ještě za našeho života? Film hledá odpověď na to, jakou hodnotu mají zodpovědné praktiky v zemědělství, v oblasti zdraví společnosti i v udržitelném modelu ekonomiky.
𝟭8:𝟯𝟬-𝟭9:𝟯𝟬 Debata se zástupci Food Not Bombs Ostrava, s Barborou Kebovou ze Zachraň jídlo a Institutu ciruklární ekonomiky, a se zakladateli opavské komunitní zahrady ze spolku Za Opavu.
𝟮𝟬:𝟬𝟬-𝟮𝟭:𝟬𝟬 Komunitní večeře
V cyklu představování mladých (nejen) výtvarných umělců svou tvorbu předvede Monika Martykánová (*1994), studentka Ateliéru keramiky a porcelánu (pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře) na pražské UMPRUM. Do tradičních řemeslných přístupů Monika vnáší témata současné společnosti. Mimo jiné se věnuje také tetování, fascinuje ji hyperrealismus. Sklízí úspěchy v tetovacích soutěžích v Česku i v zahraničí.
Svou práci vystavovala například na výstavách Vše za 39 v Moravské galerii v Brně jako součást výstavy studentů Ateliéru keramiky a porcelánu (2016), několikrát vystavovala i na Designbloku, její díla se ale také objevila na výstavách v Londýně (Design Festival, 2017), ve Vídni (Die Kunst des Tätowierens, 2019) či v Lipsku (Grassi Design Festival, 2018).
http://www.martykanova.com/
https://www.instagram.com/monikamartykan/
“Kindr Edišn” je doplněním série Izolovaná spojení, ve které se zaměřujeme především na děti a jejich rodiče. Cyklus Izolovaná spojení v jednadvaceti online přenosech představil a podpořil 31 umělců z devíti evropských zemí. Přenosy probíhají prostřednictvím živého streamu na fb stránce Bludný kámen.
Út 19. 5.
17:00
Vendula Chalánková
www.vendulachalankova.cz
V návaznosti na aktuálně probíhající výstavu Venduly Chalánkové Knihovna v Dětské galerii Lapidárium v Broumově si Vendula připravila dva krátké workshopy – v prvním z nich děti spolu s ní mohou stříhat a lepit obálku na svou oblíbenou knihu, v druhém se pak dozví, jak si do knížky vyrobit záložku.
_________________
St 20. 5.
17:00
Základní umělecká škola, Opava
www.zusopava.cz
Učitelský tým ze ZUŠ Opava si pro děti připravil krátké představení s názvem Siesta.
_________________
Čt 21. 5.
17:00
Kamila Elżbieta Wolszczak
www.kamilawolszczak.wordpress.com
Kamila ve videu “Výstava v okně” ukáže, jak si doma připravit výstavu z každodenních, nepoužívaných předmětů. Ráda pomůže vnést tvůrčí procesy k vám domů a můžete tak společně ukázat běžný život jako akt tvoření a touhy po umění.
Izolovaná spojení – Isolated connections
OPEN CALL
↓ for English scroll down ↓
Open call k přihlašování autorských performancí, koncertů, výstav a akcí k prezentaci online
Bludný kámen ohlašuje otevřenou výzvu na zasílání uměleckých projektů, performancí, a jiných uměleckých aktivit určených k online prezentaci. Open call je primárně určen výtvarným umělcům a umělkyním, performerům a performerkám, hudebníkům a hudebnicím (nejen) na volné noze, jejichž živobytí je ohroženo současnou nouzovou situací. Vyzýváme umělce a umělkyně, aby realizovali projekty, kterými představí veřejnosti své aktivity. Může jít o performance, online výstavu nebo jinou prezentaci, koncert, přednášku, prohlídku ateliéru a představení současných projektů, streamování průběhu práce (např. malba, realizace instalace, soch). Mohou se také účastnit instituce, které budou moci na společné platformě představit svou současnou výstavu apod.
Akce budou streamovány prostřednictvím oficiální facebookové stránky Bludného kamene v předem ohlášených termínech a časech (každý čtvrtek v 18, 19 a 20h).
Komise složená z členů Bludného kamene bude průběžně vyhodnocovat a vybírat projekty k prezentaci.
Vyzýváme jednotlivce i další kulturní instituce, aby šířili povědomí o této výzvě, a aby se v rámci možností podíleli na zveřejnění akcí sdílením apod.
V každém případě při organizaci vaší akce sledujte současnou situaci a nepřekračujte upozornění a omezení stanovené vládnou.
Deadline:
– průběžný, nejpozději vždy v úterý ve 12.00 pro čtvrteční stream
Požadavky:
– stručný abstrakt plánované akce včetně plánované délky a preferovaného času vysílání
– požadovaná doba trvání akce 20–50 minut
– spolehlivé připojení, stačí telefon, případně počítač s webkamerou
– projekty zasílejte na bludnykamen@bludnykamen.cz
Nabízíme:
– symbolický honorář 1000CZK nebo 40EUR (brutto za performance)
EN
Open call for submissions of author’s performances, concerts, exhibitions and other events intended for online presentation
Bludný kámen is announcing an open call for submission of art projects, performances, concerts and other art happenings, intended for online presentation. The open call is mainly addressed to artists, performers or musicians whose primary livelihood become threatened due to the current state of emergency. We urge artists to realize performance, exhibition, concert, lecture, studio tour or presentation of current work-in-progress. Institutions are encouraged to contribute with a guided tour through a current exhibition or other form of presentation.
The events will be streamed via Bludný kámen’s official facebook page at the announced dates and times (every Thursday at 6pm, 7pm and 8pm).
The committee consists of Bludný kámen members and will continuously choose projects that will be supported.
We ask individuals and other cultural institutions to spread awareness about this call and to publish and share it on their channels.
We also ask everyone to comply with the governments’ restrictions and recommendations when organising their activities.
Deadline:
– continuous, the latest every Tuesday at 12am for the following Thursday stream
Requirements:
– brief abstract of the submitted event with an estimated duration and preferred date and time of streaming
– required duration is between 20 and 50 mins
– reliable connection, cellphone or computer with webcam
– send your submissions to bludnykamen@bludnykamen.cz
We offer:
– a symbolic fee of 1000CZK or 40EUR (brutto per performance)
Přejeme Vám, abyste i v novém roce měli vždy z čeho vybírat.
Štěstí a zdraví od všech v Bludném kameni.
20.11, 17:00, Slezanka (u nohy kostela)
(Sebe)projekce: Matěj Frank
V rámci cyklu představování se mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby a aktivit několika vybranými díly, projekcí a komentářem Matěj Frank (*1989), někdejší student Ostravské univerzity a absolvent Akademie výtvarných umění v polské Wroclawi, kde v současné době působí také jako pedagog.
V rámci (Sebe)projekce Frank představí vedle prací a projektů zabývajících se prostorem a jeho vztahem k času, lidskému tělu a pohybu i díla soustředěná na zvuk, poslech a naslouchání. Důležitá je pro Franka práce s kontextem a potenciál k interakci. Mezi široké spektrum výrazových prostředků, které Matěj Frank používá, patří jak sochy a kresby tak intermediálně koncipované projekty, instalace či performance. Nedílnou součástí jeho aktivit je spolupráce – tvůrčí s Jasmin Schaitl či Jakubem Frankem i organizační především, ale nejen s Bludným kamenem.
Kresebné aktivity Matěje Franka jsou v letošním roce realizovány v rámci stipendia polského ministra kultury a národního dědictví.
www.instagram.com/matej_frank/
www.matejfrank.wixsite.com/matej-frank
V rámci cyklu představování se mladých výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvůrčí dílny několika artefakty, fotoprojekcí a osobním komentářem Jan Špaček. V současnosti působí jako odborný asistent na katedře sochařství Fakulty umění v Ostravě.
Jan Špaček (1989) jako nedávný absolvent studia v ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity patří k nejmladší, právě nastupující generaci ostravských umělců. K důležitým kapitolám formujícím jeho tvorbu však můžeme počítat i předešlá studia v oboru průmyslového designu na Střední průmyslové a umělecké škole v Opavě. Užívání technicistního tvarosloví a zájem o technologie, materiály a postupy charakteristické pro designérské prostředí u něj dospěly k neotřelému spojení se sochařskými metodami práce s tvarem, hmotou a objemy v prostoru. Jan Špaček hledá podstatu a souvislosti věcí a dějů ve světě, který jej obklopuje a jehož je součástí. Hledá tak s tvůrčí a osobní odvahou zcela samozřejmě svůj prostor, pevnou pozici a výtvarný názor. Máme možnost nahlédnout do tohoto procesu a zjišťujeme, že máme co do činění s úžasnou hravostí a nadsázkou, která se ale uvnitř dotýká až překvapivě zásadních bodů a rovin. Jeho práce nesou velmi osobní polohu výpovědi a to je činí velmi živými a aktuálními.
Z textu Jaroslava Koléška k výstavě Světelný deník
Contact and opening hours
Bludný kámen, z.s.
Gudrichova 6,
746 01
Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter
Cella Gallery
Matiční 4,
746 01
Opava
Tue–Thu: 9–17
Hovorny
Masarykova tř. 22,
746 01
Opava
Mon–Sun: 0-24
The activities of Bludný kámen are financially supported by grants from the Ministry of Culture of the Czech Republic and the Statutory City of Opava.