HearMe!

ConcertPerformance

Festival jiné hudby

Marný výkřik hledání porozumění a kontaktu ve světě plném hluku, lidí a odstředivého pohybu společenského dění. Jakoby se propadal čas, jakoby hrubé přesycení receptorů znemožňovalo vnímat jemné významy, jakoby hluk pohltil všechny zvuky. Festival HearMe! vrací zvuk tam, kde opět může patřit, kde se dá znovu prožít dobrodružství poznání elementární přirozenosti, zažít zvuk i ticho v prostoru, pochopit krásu zvukové bezprostřednosti a akustickou jedinečnost přítomné chvíle. Důraz festivalu bude nezřídka položen na chvíle mezi jednotlivými zvuky – tóny, na chvíle ticha, které se zabarvují vlastní představivostí, na chvíle, v nichž rezonuje již proběhlé a zpřítomňuje se teprve následující. Festival HearMe! je pořádán v rámci projektu Stará síť na novou hudbu a v letošním roce se koná jeho třetí ročník.

Fiducia, Ostrava

 

Schellander & Hankil & Noid

Hankil RYU je hudebník ze Soulu, nar. 1975. Pořádal pravidelné měsíční zvukové performance s názvem RELAY, v roce 2005 si založil vlastní vydavatelství The Manual. Má zájem o alternativní zvukové struktury, je posedlý opuštěnými zvukovými objekty jako jsou různé hodiny, psací stroje a telefony. Po objevení instrumentálních možností psacího stroje, se tento stal jeho běžným koncertním nástrojem a začal spolupráci se spisovateli lo wie a Taeyong KIM na projektu A. Typist. http://themanual.co.kr/

Noid / aka Arnold Haberl, nar. 1970 v Rakousku., studoval hru na violoncello a matematiku. Vyučuje v ateliéru Multimedia-Art Univerzity pro aplikované vědy v Salzburku. Jako skladatel, zvukový umělec, violoncellista a improvizátor chápe svou práci jako základní výzkumu vedoucí k širokému spektru různorodých výsledků. Sólově hraje na cello, skládá pro magnetofon i hudební soubory, vytváří partitury pro improvizaci, akce pro elektronické i klasické nástroje či zvukové instalace. Také jeho programátorský příspěvek pro freeware “ppooll” (http://ppooll.klingt.org) lze vidět v podobném kontextu. http://noid.klingt.org

Matija Schellander (* 1981) je rakouský skladatel a hudebník, improvizátor. Narodil se ve Slovinsku, ale žije už dlouhá léta ve Vídni. Používá nejčastěji kontrabas, modulární syntezátor a reproduktory. Jeho tvorba je konceptuální, ale nikdy neztratila emotivní komunikační schopnosti, hudbě tak vlastní. V posledních letech vydal CD Wir werden s Majou Osojnik jako elektroakustické duo Rdeča Raketa a Esox Lucius v kvartetu s Isabelle Duthoit, Franzem Hautzingerem a Petrem Vrbou http://matija.klingt.org

 

Agnes Hvizdalek & Vojtěch Procházka

Duo Hvizdalek/Procházka zkoumá hraniční polohy improvizované a noisové hudby. Při poslechu hlasu Agnes Hvizdalek se posluhači často cítí ošáleni: někdy její hlas zní elektronicky zmanipulovaný, někdy se ozývá několik zvuků najednou a přeci jsou to jen jedny hlasivky a mikrofon. Vojtěch Procházka ve své tvorbě kombinuje syrový, agresivní zvuk no-input mixingu, expresivnost a melodičnost indického harmonia a kosmické zvuky dětských syntezátorů z 80.let. Dohromady duo vytváří překvapivé zvukové světy, mnohdy drsné a hrubé, jindy mystické a vábivé.

 

Yan Jun & Petr Vrba

Yan Jun patří mezi nejvýznamnějším osobnostem čínské experimentální scény. Je součástí kvarteta FEN (Far East Network), jehož dalšími členy jsou: Otomo Yoshihide, Ryu Hankil a Yuen Chee Wai. Yan Jun je aktivní jako kurátor, promotér, básník, hráč na bizární elektroniku a improvizátor. Letos v létě přesídlil díky ročnímu stipendiu DAAD do Berlína.

Petr Vrba je jedním z nejvýraznějších protagonistů současné české scény volné improvizace v Česku. Je zakládajícím členem několika improvizačních uskupení (Pražský improvizační orchestr, Poisonous Frequencies, IQ+1, The Mond aj.), často spolupracuje s tanečníky (duo KaPe, Moving Orchestra, Arthuur aj) a v současnosti je i členem psych-rockových Rouilleux. Duo Yan Jun a Petr Vrba vydávají v těchto dnech CD u taiwanského vydavatelství Kandala Records.

 

Christian Skjødt & Martin Klapper

Martin Klapper a Christian Skjødt tvoří česko-dánské duo praktikující zvukovou magii v paralelním makrokosmu, kde se přes 50 kilogramů rozličných a roztodivných hraček, amplifikovaných objektů ze všedního života a domácností, malých elektrických vynálezů a zařízení střetává v elektroakustickém boji na život a na smrt.

Oba hudebníci spolupracují již od roku 2003 a v současné době vydávájí vinyl LP album Lux Nocturno na značce TONOMETER (Aalborg/København).

 

Contact and opening hours

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Cella Gallery

Matiční 4,
746 01 Opava
Tue–Thu: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Mon–Sun: 0-24

The activities of Bludný kámen are financially supported by grants from the Ministry of Culture of the Czech Republic and the Statutory City of Opava.