Gerard Lebik, Strachkvas, No Pavarotti, Naše Ano, Säkkikangas + VJ JV | koncert

Concert

SO 18. 1. 2025 | 19.00h | Futureum | Vítkovice 3044, Ostrava

Narozeniny umění letos slavíme se zpožděním. Zato darů jsme si připravili požehnaně. První letošní koncert a zároveň první prostorová zkouška pro letní Minimaraton elektronické hudby proběhne tuto sobotu 18.1. ve Futureu v Ostravě. 
Přijďte se podívat na nedávno otevřenou kulturní památku a poslechnout si, jak zní.

GERARD LEBIK (PL)
Gerard Lebik je zvukový umělec působící v oblasti improvizované, experimentální a intermediální hudby. V roce 2007 absolvoval Hudební akademii ve Vratislavi. Je autorem mnoha instalací a zvukových intervencí. Jeho tvorba je založena na stojatém vlnění, zpětné vazbě, oscilacích a rezonancích, jednoduchých tónech a bílém šumu, binaurálním a vícekanálovém zvuku. Spolupracoval mimo jiné s Keithem Rowem, Burkhardem Beinsem, Ryoko Akamou, Philem Mintonem, Davidem Maranhou, Noidem a Kasperem Toeplitzem. Je umělecký ředitel festivalu Sanatorium Dźwięku v Sokołowsku. 
www.gerardlebik.net

STRACHKVAS
V tvorbě původem ostravského producenta Strachkvase, nyní usazeného v Brně, je jádrem klubová hudba, kterou dekonstruuje na pouhé fragmenty. Spíše než žánrové prvky ho zajímá rytmika, jež se pro něj stává materiálem pro další kompozici na imaginárním bílém plátně otevřeném pro audiovizuální experiment. Své dřívější EP Break-in vydal na labelu Gin & Platonic. Pro distribuci tří nových tracků pod názvem Blind Worm Variations si zvolil zahraniční platformu World Canvas rozprostřenou v disciplinárně přesahovém online fluidu mezi Londýnem a Helsinkami.  
Blind Worm Variations (World Canvas): soundcloud.com/strachkvas-blind-worm

NAŠE ANO
Trocha improvizace, nervů anebo upocené pohody dělá z produkce dua Naše ano, v němž se sešli členové skupin Zabloudila, Ruinu (a mnoha dalších formací), vcelku normální obývákovou záležitost. Saxofon a syntezátor napoví, že se bude kopat. Půda je měkká a kontaminovaná, jako na skládce. Nejde ani tak o potřebu něco v ní hledat, jako spíš o radost z přehrabování a chuť se do ní bořit. Ladit, přepínat, občas se uvolnit.
soundcloud.com/klangundkrach/sets/nase-ano

NO PAVAROTTI 
No Pavarotti vydali po jedenácti letech novou nahrávku nazvanou II a začínají znovu koncertovat. Duo bylo v letech 2009 až 2013 jednou z klíčových formací pražského experimentálního labelu Klang-und-Krach. No Pavarotti vznikli na podzim roku 2009 „na troskách skupiny The Ruin of Ruins“, jak praví legenda. Zrod dua byl umožněn nepravděpodobným průnikem zdánlivě neslučitelných naturelů: Jan Klamm, jehož přístup k hudební tvorbě byl programově antihudební, se začal zajímat o náznaky hudby v hluku, zatímco Luboš Rezek, skladatel a interpret písní, v sobě našel chuť prozkoumávat hluk, který se nachází za hudbou. Klamm s Rezkem o své tvorbě hovořili jako o improvizovaném popu a své nahrávky doprovázeli texty, které si libovaly v žánrové mystifikaci a vytváření fiktivního modelového posluchače. V letech 2009 až 2013 let No Pavarotti vydali pět oficiálních nahrávek a odehráli necelých šest desítek koncertů v osmi evropských zemích. Po vydání vinylu Season of the Weak v únoru 2013 následovala překotná koncertní aktivita, jejímž důsledkem byla únava vedoucí k pauze, která se nakonec protáhla na jedenáct let. Několik pokusů o návrat sice proběhlo, ale situace se změnila až na podzim roku 2023, kdy Klamm s Rezkem zcela neplánovaně vystoupili v Punctu. V dubnu 2024 No Pavarotti znovu zahráli publiku, tentokrát v ostravské Fiducii. V dalším průběhu roku následovala čtveřice jam session, během nich duo znovuobjevilo energii, která o jedenáct let dříve přispěla ke vzniku skupiny.  
www.klangundkrach.org/no.pavarotti
www.nopavarotti.bandcamp.com

SÄKKIKANGAS + VJ JV  
Martin Režný hraje na elektroniku a moduláry sólově nebo v improvizujích sestavách (Säkkikangas, Sklo, WOHRRE, Furuburasuto, OUTbetweIN) v škále od zahlcujícího hluku až po téměř nezachytitelné zvuky (Koncert pro zvěř na ČRo Vltava). Kazety, vinyly (ale i split disketu) vydává u Korobushka records. Jako Säkkikangas svá vystoupení nejčastěji spojuje s projekcí, ve které Jiří Volejník pracuje s analogovou manipulací živě vytvářené optické zpětné vazby. VJ JV mj. spolupracoval také s Atomic Candy Creeps, BNSU, Demdike Stare nebo Fire Like Fire. 

Contact and opening hours

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Cella Gallery

Matiční 4,
746 01 Opava
Tue–Thu: 9–17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Mon–Sun: 0-24

The activities of Bludný kámen are financially supported by grants from the Ministry of Culture of the Czech Republic and the Statutory City of Opava.