Festival Země na talíři proběhne v Matičním domě a v Alžbětinské zahradě na Rybím trhu ve spolupráci se spolkem Bludný kámen a Za Opavu.

Program:

𝟭𝟲:𝟬𝟬-𝟭𝟳:𝟬𝟬 Workshop výroby pítek pro ptactvo a hmyz v rámci série NEJMÉNĚ 25

𝟭𝟳:𝟬𝟬-𝟭8:𝟯𝟬 Projekce filmu Sustainable: Potraviny v jiném světle
Lze společnou snahou naše zemědělství uzdravit ještě za našeho života? Film hledá odpověď na to, jakou hodnotu mají zodpovědné praktiky v zemědělství, v oblasti zdraví společnosti i v udržitelném modelu ekonomiky.

𝟭8:𝟯𝟬-𝟭9:𝟯𝟬 Debata se zástupci Food Not Bombs Ostrava, s Barborou Kebovou ze Zachraň jídlo a Institutu ciruklární ekonomiky, a se zakladateli opavské komunitní zahrady ze spolku Za Opavu.

𝟮𝟬:𝟬𝟬-𝟮𝟭:𝟬𝟬 Komunitní večeře

V cyklu představování mladých (nejen) výtvarných umělců svou tvorbu předvede Monika Martykánová (*1994), studentka Ateliéru keramiky a porcelánu (pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře) na pražské UMPRUM. Do tradičních řemeslných přístupů Monika vnáší témata současné společnosti. Mimo jiné se věnuje také tetování, fascinuje ji hyperrealismus. Sklízí úspěchy v tetovacích soutěžích v Česku i v zahraničí.
Svou práci vystavovala například na výstavách Vše za 39 v Moravské galerii v Brně jako součást výstavy studentů Ateliéru keramiky a porcelánu (2016), několikrát vystavovala i na Designbloku, její díla se ale také objevila na výstavách v Londýně (Design Festival, 2017), ve Vídni (Die Kunst des Tätowierens, 2019) či v Lipsku (Grassi Design Festival, 2018).

http://www.martykanova.com/
https://www.instagram.com/monikamartykan/

„Kindr Edišn“ je doplněním série Izolovaná spojení, ve které se zaměřujeme především na děti a jejich rodiče. Cyklus Izolovaná spojení v jednadvaceti online přenosech představil a podpořil 31 umělců z devíti evropských zemí. Přenosy probíhají prostřednictvím živého streamu na fb stránce Bludný kámen.

Út 19. 5.
17:00
Vendula Chalánková

www.vendulachalankova.cz
V návaznosti na aktuálně probíhající výstavu Venduly Chalánkové Knihovna v Dětské galerii Lapidárium v Broumově si Vendula připravila dva krátké workshopy – v prvním z nich děti spolu s ní mohou stříhat a lepit obálku na svou oblíbenou knihu, v druhém se pak dozví, jak si do knížky vyrobit záložku.
_________________

St 20. 5.
17:00

Základní umělecká škola, Opava
www.zusopava.cz
Učitelský tým ze ZUŠ Opava si pro děti připravil krátké představení s názvem Siesta.
_________________

Čt 21. 5.
17:00

Kamila Elżbieta Wolszczak
www.kamilawolszczak.wordpress.com
Kamila ve videu „Výstava v okně“ ukáže, jak si doma připravit výstavu z každodenních, nepoužívaných předmětů. Ráda pomůže vnést tvůrčí procesy k vám domů a můžete tak společně ukázat běžný život jako akt tvoření a touhy po umění.

Izolovaná spojení – Isolated connections
OPEN CALL

for English scroll down

Open call k přihlašování autorských performancí, koncertů, výstav a akcí k prezentaci online

Bludný kámen ohlašuje otevřenou výzvu na zasílání uměleckých projektů, performancí, a jiných uměleckých aktivit určených k online prezentaci. Open call je primárně určen výtvarným umělcům a umělkyním, performerům a performerkám, hudebníkům a hudebnicím (nejen) na volné noze, jejichž živobytí je ohroženo současnou nouzovou situací. Vyzýváme umělce a umělkyně, aby realizovali projekty, kterými představí veřejnosti své aktivity. Může jít o performance, online výstavu nebo jinou prezentaci, koncert, přednášku, prohlídku ateliéru a představení současných projektů, streamování průběhu práce (např. malba, realizace instalace, soch). Mohou se také účastnit instituce, které budou moci na společné platformě představit svou současnou výstavu apod.

Akce budou streamovány prostřednictvím oficiální facebookové stránky Bludného kamene v předem ohlášených termínech a časech (každý čtvrtek v 18, 19 a 20h).

Komise složená z členů Bludného kamene bude průběžně vyhodnocovat a vybírat projekty k prezentaci.

Vyzýváme jednotlivce i další kulturní instituce, aby šířili povědomí o této výzvě, a aby se v rámci možností podíleli na zveřejnění akcí sdílením apod.

V každém případě při organizaci vaší akce sledujte současnou situaci a nepřekračujte upozornění a omezení stanovené vládnou.

Deadline:

– průběžný, nejpozději vždy v úterý ve 12.00 pro čtvrteční stream

Požadavky:
– stručný abstrakt plánované akce včetně plánované délky a preferovaného času vysílání
– požadovaná doba trvání akce 20–50 minut
– spolehlivé připojení, stačí telefon, případně počítač s webkamerou
– projekty zasílejte na bludnykamen@bludnykamen.cz

Nabízíme:
– symbolický honorář 1000CZK nebo 40EUR (brutto za performance)

EN

Open call for submissions of author’s performances, concerts, exhibitions and other events intended for online presentation

Bludný kámen is announcing an open call for submission of art projects, performances, concerts and other art happenings, intended for online presentation. The open call is mainly addressed to artists, performers or musicians whose primary livelihood become threatened due to the current state of emergency. We urge artists to realize performance, exhibition, concert, lecture, studio tour or presentation of current work-in-progress. Institutions are encouraged to contribute with a guided tour through a current exhibition or other form of presentation.

The events will be streamed via Bludný kámen’s official facebook page at the announced dates and times (every Thursday at 6pm, 7pm and 8pm).

The committee consists of Bludný kámen members and will continuously choose projects that will be supported.

We ask individuals and other cultural institutions to spread awareness about this call and to publish and share it on their channels.

We also ask everyone to comply with the governments’ restrictions and recommendations when organising their activities.

Deadline:
– continuous, the latest every Tuesday at 12am for the following Thursday stream

Requirements:
– brief abstract of the submitted event with an estimated duration and preferred date and time of streaming
– required duration is between 20 and 50 mins
– reliable connection, cellphone or computer with webcam
– send your submissions to bludnykamen@bludnykamen.cz

We offer:
– a symbolic fee of 1000CZK or 40EUR (brutto per performance)

Přejeme Vám, abyste i v novém roce měli vždy z čeho vybírat.

Štěstí a zdraví od všech v Bludném kameni.

20.11, 17:00, Slezanka (u nohy kostela)

(Sebe)projekce: Matěj Frank

V rámci cyklu představování se mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby a aktivit několika vybranými díly, projekcí a komentářem Matěj Frank (*1989), někdejší student Ostravské univerzity a absolvent Akademie výtvarných umění v polské Wroclawi, kde v současné době působí také jako pedagog.
V rámci (Sebe)projekce Frank představí vedle prací a projektů zabývajících se prostorem a jeho vztahem k času, lidskému tělu a pohybu i díla soustředěná na zvuk, poslech a naslouchání. Důležitá je pro Franka práce s kontextem a potenciál k interakci. Mezi široké spektrum výrazových prostředků, které Matěj Frank používá, patří jak sochy a kresby tak intermediálně koncipované projekty, instalace či performance. Nedílnou součástí jeho aktivit je spolupráce – tvůrčí s Jasmin Schaitl či Jakubem Frankem i organizační především, ale nejen s Bludným kamenem.
Kresebné aktivity Matěje Franka jsou v letošním roce realizovány v rámci stipendia polského ministra kultury a národního dědictví.

www.instagram.com/matej_frank/
www.matejfrank.wixsite.com/matej-frank

V rámci cyklu představování se mladých výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvůrčí dílny několika artefakty, fotoprojekcí a osobním komentářem Jan Špaček. V současnosti působí jako odborný asistent na katedře sochařství Fakulty umění v Ostravě.
Jan Špaček (1989) jako nedávný absolvent studia v ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity patří k nejmladší, právě nastupující generaci ostravských umělců. K důležitým kapitolám formujícím jeho tvorbu však můžeme počítat i předešlá studia v oboru průmyslového designu na Střední průmyslové a umělecké škole v Opavě. Užívání technicistního tvarosloví a zájem o technologie, materiály a postupy charakteristické pro designérské prostředí u něj dospěly k neotřelému spojení se sochařskými metodami práce s tvarem, hmotou a objemy v prostoru. Jan Špaček hledá podstatu a souvislosti věcí a dějů ve světě, který jej obklopuje a jehož je součástí. Hledá tak s tvůrčí a osobní odvahou zcela samozřejmě svůj prostor, pevnou pozici a výtvarný názor. Máme možnost nahlédnout do tohoto procesu a zjišťujeme, že máme co do činění s úžasnou hravostí a nadsázkou, která se ale uvnitř dotýká až překvapivě zásadních bodů a rovin. Jeho práce nesou velmi osobní polohu výpovědi a to je činí velmi živými a aktuálními.

Z textu Jaroslava Koléška k výstavě Světelný deník

14.2., 19:00, Bludný kámen / Matiční dům v Opavě

15.2., 19:00, Dům umění v Ostravě

 

Petr Nikl –  MECHANICKO ALCHYMICKÝ projekční rej
Ondřej Smeykal – audiotvor (didgeridoo a elektrodidgeridoo)

Líheň je kombinovaný večer, který vytváří hudebník Ondřej Smeykal na elektrické didgeridoo společně s výtvarníkem Petrem Niklem promítajícím mechanicko rozpíjivé obrazy. Oba dva spoluúčinkují v různých obměnách více než jednu dekádu. Nyní ale nabízí veřejnosti výjimečný soliterní projekt soustředěný na dialog SVĚTLA a ZVUKU.
Petr Nikl se věnuje originální světelné projekci, kdy za použití autorských malířských technik a originálních pohyblivých mechanismů, strojků a objektů nechává rozehrát na neopakovatelné  fantaskní příběhy tvarů a barev. Ondřej Smeykal  zase doprovází obraz novým pojetím hry na australské didgeridoo, které se proměnilo v jakýsi organický syntezátor, jež může znít zcela futuriticky i organicky.
Tato dvojí hra – světla a zvuku, se navzájem odplňuje a obohacuje.
Technické a technologické prvky nejsou samoúčelné, jsou rozehraným protipólem lidské organické tvořivosti…
LÍHEŃ!…!!
Promítací strojovna broukozvučná, a stereofonní didgeridoo drátopletné…

V rámci cyklu představování se mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvůrčí dílny ukázkami z videoprojekcí a osobním komentářem Marie Lukáčová, opavská rodačka, videoartistka a absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

V lednovém pokračování pravidelného cyklu (Sebe)projekce představí svou novou knihu Filip Šimeček. Pedagog, publicista a aktivista původem z Opavy v současné době žije a pracuje ve Frýdku-Místku. Svou prvotinu Svobodná volba, popisující autentické svědectví ze světa námezdní práce, vydal vlastním nákladem. Filip je členem souboru Divadlo vysokozdvižného soumara, Českého svazu včelařů a podílel se na založení metodického portálu obcankari.cz. Pravidelně publikuje na Deníku Referendum.

Žijeme ve svobodné společnosti, nebo jsme společenskou strukturou formováni více, než si připouštíme?“ Na to nám může odpovědět Filipova nová kniha Manifest (ne)přizpůsobivosti, založená na skutečných událostech. Beletristickou a místy až absurdně-humornou formou tematizuje aktuální problémy dnešní doby – nízké mzdy, pracující chudobu a nedůstojné pracovní podmínky.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Po-Pá: 9-11 12-16

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR a městem Opava. Bludný kámen spolupracuje s Galerií výtvarného umění v Ostravě.