Festival Země na talíři proběhne v Matičním domě a v Alžbětinské zahradě na Rybím trhu ve spolupráci se spolkem Bludný kámen a Za Opavu.

Program:

𝟭𝟲:𝟬𝟬-𝟭𝟳:𝟬𝟬 Workshop výroby pítek pro ptactvo a hmyz v rámci série NEJMÉNĚ 25

𝟭𝟳:𝟬𝟬-𝟭8:𝟯𝟬 Projekce filmu Sustainable: Potraviny v jiném světle
Lze společnou snahou naše zemědělství uzdravit ještě za našeho života? Film hledá odpověď na to, jakou hodnotu mají zodpovědné praktiky v zemědělství, v oblasti zdraví společnosti i v udržitelném modelu ekonomiky.

𝟭8:𝟯𝟬-𝟭9:𝟯𝟬 Debata se zástupci Food Not Bombs Ostrava, s Barborou Kebovou ze Zachraň jídlo a Institutu ciruklární ekonomiky, a se zakladateli opavské komunitní zahrady ze spolku Za Opavu.

𝟮𝟬:𝟬𝟬-𝟮𝟭:𝟬𝟬 Komunitní večeře

V cyklu představování mladých (nejen) výtvarných umělců svou tvorbu předvede Monika Martykánová (*1994), studentka Ateliéru keramiky a porcelánu (pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře) na pražské UMPRUM. Do tradičních řemeslných přístupů Monika vnáší témata současné společnosti. Mimo jiné se věnuje také tetování, fascinuje ji hyperrealismus. Sklízí úspěchy v tetovacích soutěžích v Česku i v zahraničí.
Svou práci vystavovala například na výstavách Vše za 39 v Moravské galerii v Brně jako součást výstavy studentů Ateliéru keramiky a porcelánu (2016), několikrát vystavovala i na Designbloku, její díla se ale také objevila na výstavách v Londýně (Design Festival, 2017), ve Vídni (Die Kunst des Tätowierens, 2019) či v Lipsku (Grassi Design Festival, 2018).

http://www.martykanova.com/
https://www.instagram.com/monikamartykan/

Izolovaná spojení – Isolated connections
OPEN CALL

for English scroll down

Open call k přihlašování autorských performancí, koncertů, výstav a akcí k prezentaci online

Bludný kámen ohlašuje otevřenou výzvu na zasílání uměleckých projektů, performancí, a jiných uměleckých aktivit určených k online prezentaci. Open call je primárně určen výtvarným umělcům a umělkyním, performerům a performerkám, hudebníkům a hudebnicím (nejen) na volné noze, jejichž živobytí je ohroženo současnou nouzovou situací. Vyzýváme umělce a umělkyně, aby realizovali projekty, kterými představí veřejnosti své aktivity. Může jít o performance, online výstavu nebo jinou prezentaci, koncert, přednášku, prohlídku ateliéru a představení současných projektů, streamování průběhu práce (např. malba, realizace instalace, soch). Mohou se také účastnit instituce, které budou moci na společné platformě představit svou současnou výstavu apod.

Akce budou streamovány prostřednictvím oficiální facebookové stránky Bludného kamene v předem ohlášených termínech a časech (každý čtvrtek v 18, 19 a 20h).

Komise složená z členů Bludného kamene bude průběžně vyhodnocovat a vybírat projekty k prezentaci.

Vyzýváme jednotlivce i další kulturní instituce, aby šířili povědomí o této výzvě, a aby se v rámci možností podíleli na zveřejnění akcí sdílením apod.

V každém případě při organizaci vaší akce sledujte současnou situaci a nepřekračujte upozornění a omezení stanovené vládnou.

Deadline:

– průběžný, nejpozději vždy v úterý ve 12.00 pro čtvrteční stream

Požadavky:
– stručný abstrakt plánované akce včetně plánované délky a preferovaného času vysílání
– požadovaná doba trvání akce 20–50 minut
– spolehlivé připojení, stačí telefon, případně počítač s webkamerou
– projekty zasílejte na bludnykamen@bludnykamen.cz

Nabízíme:
– symbolický honorář 1000CZK nebo 40EUR (brutto za performance)

EN

Open call for submissions of author’s performances, concerts, exhibitions and other events intended for online presentation

Bludný kámen is announcing an open call for submission of art projects, performances, concerts and other art happenings, intended for online presentation. The open call is mainly addressed to artists, performers or musicians whose primary livelihood become threatened due to the current state of emergency. We urge artists to realize performance, exhibition, concert, lecture, studio tour or presentation of current work-in-progress. Institutions are encouraged to contribute with a guided tour through a current exhibition or other form of presentation.

The events will be streamed via Bludný kámen’s official facebook page at the announced dates and times (every Thursday at 6pm, 7pm and 8pm).

The committee consists of Bludný kámen members and will continuously choose projects that will be supported.

We ask individuals and other cultural institutions to spread awareness about this call and to publish and share it on their channels.

We also ask everyone to comply with the governments’ restrictions and recommendations when organising their activities.

Deadline:
– continuous, the latest every Tuesday at 12am for the following Thursday stream

Requirements:
– brief abstract of the submitted event with an estimated duration and preferred date and time of streaming
– required duration is between 20 and 50 mins
– reliable connection, cellphone or computer with webcam
– send your submissions to bludnykamen@bludnykamen.cz

We offer:
– a symbolic fee of 1000CZK or 40EUR (brutto per performance)

(Sebe)projekce: Natálie Balková
27. 3. v 18 h
výstava prací trvá do 30. 4. (otevřeno pouze v době konání jiných akcí nebo po předchozí domluvě)

V cyklu představování mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby Natálie Balková (*1995), studentka Fakulty výtvarných umění v Brně, Ateliéru produktového designu.
Svůj přístup k designu přiblíží v rámci (Sebe)projekce a představí díla z posledních let. Pokusí se publiku přiblížit, jak design ovlivňuje prostředí a nástroje k životu.

Křest katalogu Entering Continuities Jasmin Schaitl a Matěje Franka. Katalog na konci loňského roku s podporou Bludné kamene vydala Akademie výtvarných umění ve Wroclawi ve spolupráci s německým vydavatelstvím Athena Verlag.Texty do katalogu napsali Jakub Frank, Martin Klimeš, Tomáš Knoflíček, Nele Lip, Ruth Mateus-Ber a Lenka Sýkorová. 

V rámci večera také budou představeny vydavatelské počiny Bludného kamene jak z posledních let, tak z období, kdy provozoval opavský Dům umění a Univerzitní klub – čajovnu Bludný kámen.  

Publikace Entering Continuities představuje tvorbu a aktivity dvojice vizuálních umělců a performerů Jasmin Schaitl a Matěje Franka. Obrazová dokumentace samostatných i společných projektů obou autorů se prolíná s teoretickými texty šesti autorů. Lenka Sýkorová ve svém textu nahlíží na tvorbu autorů z perspektivy experimentů na poli současné kresby, Tomáš Knoflíček se táže po roli umělce jako průvodce, Ruth Mateus-Ber a Nele Lip zasazují jejich tvorbu do umělecko-historického kontextu, Martin Klimeš hledá a nachází v díle autorů „přítomný čas“ a Jakub Frank představuje autory z osobní perspektivy prostřednictvím rozsáhlého rozhovoru. Jednotliví teoretici tak nabízejí různé pohledy na tvorbu obou umělců a zasazují ji do širšího kontextu praktik současného umění. Katalog představuje práci dvou odlišných, ale vzájemně se inspirujících osobností, které ve spolupráci nacházejí nový rukopis a otevírají tak nová pole pro vlastní tvorbu.

Jasmin Schaitl (*1987, Vídeň, AT) v současné době žije ve Vídni (AT) a Vratislavi (PL). Hlavním prostředkem výrazu v její tvorbě je tělo v rámci performancí, soch, kreseb i videí. Vystudovala Uměleckoprůmyslovou univerzitu ve Vídni. Od roku 2011 pracuje jako vizuální umělkyně a performerka a organizuje a vede interdisciplinární projekty. Schaitl vystupovala a vystavovala svou práci ve více než dvaceti zemích po celém světě. Svůj přístup k performance sdílí také prostřednictvím workshopů na univerzitách, v kulturních institucích a na festivalech performance po celé Evropě.

Matěj Frank (* 1989, Opava, CZ) je vizuální umělec v současné době žijící ve Vratislavi (PL). Pohybuje se napříč různými médii a zabývá se prostorem – ve vztahu k času, pohybu, tělu a zvuku. Vystudoval sochařství na Akademii výtvarného umění ve Vratislavi a výtvarné umění studoval také v Česku a Španělsku. Od roku 2016 vyučuje jako asistent na katedře sochařství na Akademii výtvarného umění ve Vratislavi. Je členem výboru spolku pro současné umění Bludný kámen.

(SEBE)PROJEKCE: FILIP KINNERT
8. 11. v 18 h
Bludný kámen / Matiční dům, Matiční 2, Opava

V rámci cyklu představování se mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby opavský rodák Filip Kinnert (*1992), absolvent fakulty architektury VUT v Brně, kde v současnosti studuje doktorský program na ústavu teorie pod vedením Martina Horáčka a současně pracuje v ateliéru POParch. Svůj přístup k architektuře přiblíží v rámci (Sebe)projekce autorskou přednáškou na téma své disertační práce „architektonický jazyk”, ve které se pokusí publiku přiblížit, jak s námi komunikuje jazyk geometrie a jaké významy nám zprostředkovává.

POHYB – ZVUK – PROSTOR 2019
Bludný kámen – Matiční dům | Matiční 4, Opava
4. 10. 2019 od 16 h

Devatenáctý ročník festivalu experimentální tvorby Pohyb – Zvuk – Prostor představí hudebníky a audiovizuální tvůrce ze sedmi zemí, kteří se zabývají jak rozšířenými možnostmi hraní na tradiční nástroje, tak zkoumáním hranic elektroniky a digitálních médií. Kromě toho na festivalu vystoupí také dvě performerky, pro které je médiem ke zkoumání sociálních otázek a vazeb na okolní prostředí především vlastní tělo, a v rámci projektu s Opening Performance Orchestra na festivalu zazní také přednáška Milana Knížáka Aktuální Univerzita z roku 1967.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Kukangendai – 空間現代 (JP)
https://kukangendai.bandcamp.com/
https://spoti.fi/2kjsQzP

Milan Knížák a Opening Performance Orchestra (CZ)
http://www.o-p-o.cz/

Bludust: Guillaume Gargaud, Guy Bettini, Natalie Peters (FR, CH)
https://guillaume-gargaud.fr/bludust.html

Mark Charles Morgan (US)
https://markcharlesmorgan.bandcamp.com/

Gaute Granli (NO)
http://www.skussmaal.com/gaute-granli

Adam Golebiewski (PL)
https://adamgolebiewski.bandcamp.com/

Jana Orlová (CZ)
http://www.janaorlova.cz/

Lenka Klodová (CZ)
http://artycok.tv/artist/klodova-lenka
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Festival Pohyb-Zvuk-Prostor vznikl v roce 2000 a byl inspirován podmanivou atmosférou bývalého kostela svatého Václava v Opavě. Jeho rozdrásané zdi a duchovní atmosféra krásně souzněla se soudobou experimentální tvorbou. Festival se od svých počátků soustřeďuje na hranici mezi jednotlivými uměleckými žánry, zabývá se prostorem “za” a “mezi” a na spojení několika médií v jeden nový celek. Návštěvníci mohli vždy slyšet zvuky, které jsou na pomezí hudby, hluku, instalace a vizuálního umění, zakusit hudbu na hranicích experimentu, alternativy, rocku a soudobé vážné hudby, vidět performanci, experimentální tanec-pohyb, slyšet hlas, zažít svébytné prostory a architekturu.

Grafika: Iwona Jarosz / Yes in Progress

V rámci cyklu představování se mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby a aktivit několika vybranými díly, projekcí a komentářem Vendula Kolářová (*1995), studentka Fakulty výtvarných umění v Brně, Ateliéru Tělového designu.

V rámci (Sebe)projekce Vendula Kolářová představí díla z posledních let. Její tvorba se zabývá především lidským tělem, jeho přítomností a absencí. Je poměrně těžké specifikovat její typický výrazový prvek, často se totiž pohybuje na hranici mezi designem, sochou a objektem. V rámci ateliérových projektů, se však zaobírá také performance. Podstatným prvkem pro Kolářovou, je možnost interakce díla s publikem. Její poslední práci můžeme vidět v rámci výstavy Avant-Garden v brněnském Domě umění.

 

20.11, 17:00, Slezanka (u nohy kostela)

(Sebe)projekce: Matěj Frank

V rámci cyklu představování se mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby a aktivit několika vybranými díly, projekcí a komentářem Matěj Frank (*1989), někdejší student Ostravské univerzity a absolvent Akademie výtvarných umění v polské Wroclawi, kde v současné době působí také jako pedagog.
V rámci (Sebe)projekce Frank představí vedle prací a projektů zabývajících se prostorem a jeho vztahem k času, lidskému tělu a pohybu i díla soustředěná na zvuk, poslech a naslouchání. Důležitá je pro Franka práce s kontextem a potenciál k interakci. Mezi široké spektrum výrazových prostředků, které Matěj Frank používá, patří jak sochy a kresby tak intermediálně koncipované projekty, instalace či performance. Nedílnou součástí jeho aktivit je spolupráce – tvůrčí s Jasmin Schaitl či Jakubem Frankem i organizační především, ale nejen s Bludným kamenem.
Kresebné aktivity Matěje Franka jsou v letošním roce realizovány v rámci stipendia polského ministra kultury a národního dědictví.

www.instagram.com/matej_frank/
www.matejfrank.wixsite.com/matej-frank

Přednáška o rodinném domě typu V Josefa Vaňka z roku 1966, který ve dvou desetiletích vyrostl v každém českém městě nebo vesnici. Dům nese ozvuky bruselského stylu a stal se symbolem šedesátých i sedmdesátých let, stejně jako normalizace, ale i moderního bydlení.

Na počátku byla prostá fascinace sérií. Těch domů se postavilo více než čtyři a půl tisíce a tvoří pozoruhodný soubor. Za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán. Ten vytvořil Josef Vaněk v roce 1966 na základě inspirace několika staršími stavbami.

Tomáš Pospěch zdokumentoval více než 550 těchto domů. Získaný materiál využívá k tomu, aby se různými způsoby zamýšlel nad otázkou originality a sériovosti v architektuře. Rozehrává se pozoruhodný příběh: variované téma se postupně vzdaluje jasnosti a ostrosti originálu; s tím, jak se vytrácí plán rodinného domu typu V, se současně zpřesňuje fenomén Šumperák.

 

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Po-Pá: 9-11 12-16

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR a městem Opava. Bludný kámen spolupracuje s Galerií výtvarného umění v Ostravě.