Koncert/rituál/performance z cyklu Pohyby-Zvuky-Prostory.

Antez je francouzský světoběžník, bubeník a zvukový performer, který zkoumá akustické jevy prostřednictvím jejich výrazného fyzického účinku a vnímání. Improvizuje, vytváří zvukové instalace, působí v divadle, zabývá se tancem, filmem… Jeho aktuální projekt Continuum, který rozvíjí již 5 let, jsou piecy pro tělesný pohyb a bicí nástroje. Vyznačují se akustickými emisemi dlouhých zvuků a hluků působících hypnoticky. Jeho práce je aktualizací tajemných pohybových a zvukových rituálů, jejichž prožití není nepodobno hlubinné psychoterapeutické seanci. Antezovy Kontinua mají nezvyklé zvukové textury, rozšiřují běžný rejstřík způsobů hry na bicí nástroje, který pak umožňuje vytváření emočně nesmírně působivých hluků. Antez zpočátku využíval převážně činely, ale postupně začal hledat jakýkoli typ perkusivních objektů, které sami určovaly rozvoj jeho práce. Na posluchače-diváka je kladen jistý požadavek, aby se ponořil do intimity zvukové hmoty a oddal se obřadu rozvíjení zvuku od obtížně slyšitelných úrovní po ultraintenzívní sekvence, od jemných zvukových hustot po nasycení celého prostoru.
http://www.antez.org/interpenetration2_v

ZAZPÍVAT DOMA NEBO NA VEŘEJNOSTI NEJMÉNĚ 25 PÍSNÍ
Začátek v ulici Matiční v Opavě.
Výzva pro veřejnost.

Zpívání se uskuteční v rámci projektu „Nejméně 25“. Ten připravil Bludný kámen k připomenutí čtvrť století výročí založení svého spolku. Jednotlivé aktivity celého projektu se budou uskutečňovat v průběhu letošního roku. Jeho obsahem je dvacet pět výzev určených veřejnosti, umělcům a především do vlastních řad spolku. Výzvy a apely Bludného kamene můžeme vnímat jako parafráze některých avantgardních konceptů, jako jistou ironizaci domněle spasitelských návodů různých pokrokových tendencí, ale neméně jako upřímnou snahu přispět drobným dílem lepší kvalitě svého bezprostředního okolí, společnosti a přírody. Výzvy jsou neseny v duchu dadaistické hravosti, nonsensového humoru, naivní upřímnosti a zarputilé vážnosti.
Budeme rádi, když do toho půjdete s námi!

Pondělí 3.8. od 18 hodin na Matiční ulici v Opavě. Zazpívejme cokoliv a kdekoliv.

26. 6.  2020 – 19:00 – Klubovna Jeden Tag

Dvě kapely pohybující se mezi psychedelií, improvizací a krautrockem.

The Mond = Petr Vrba, Ken Ganfield, Pasi Mäkelä.

Raw Deal = Psychedelic free improv kraut z Napajedlí, Jihlavy a Rosic nad Labem.

Izolovaná spojení
Galerie Cella
19/6 – 24/7 2020

Zahájení proběhne 18/6 v 18 hodin před Hovornami na Masarykově tř.

Pro první vernisáž v době pokaranténní jsme se rozhodli přenést naši dočasnou virtuální činnost do skutečného galerijního prostoru. Dvacet jedna Izolovaných spojení, která jsme pravidelně představovali čtvrtek co čtvrtek na facebookové stránce Bludného kamene se tak setká v jedné prostorové mediální instalaci Matěje Franka.
8 týdnů, 21 vystoupení, 31 umělců.
Více na stránce https://www.facebook.com/events/232828067924096

Po vernisáži v Galerii Cella proběhne koncert improvizačního dua NUN.

V projektu NUN se setkávají dva spoluhráči z improvizační superskupiny IQ+1 – Petr Vrba a Michal Zbořil. Petr Vrba je atlantem české improvizační scény, množství jeho projektů a kolaborací je dnes už nemožné probádat. Jeho zbraněmi jsou trubka a elektronika. Michal Zbořil je hráč na klávesové nástroje, který odolal vábení modulárního trendu a raději pracuje s analogovými standalone přístroji, jako Vermona Perfourmer, nebo Cwejman S1. Můžeme očekávat zvýšené množství dronů a pestrou voničku elektronických zvuků a hluků.
https://vimeo.com/359677771
https://punctumtapes.bandcamp.com/track/nun-05-09-2019

OSMÝ A POSLEDNÍ STREAM – 7/5

🎦Lenka Klodová: Orální striptýz
https://www.artlist.cz/lenka-klodova-611/

Performerka Lenka Klodová patří mezi umělkyně, které u nás formovaly feministické umění a tělesnou performance. Ve svých pracích se otevřeně zabývá sexualitou a vším, co s ní souvisí, ať už jde o vztah muže a ženy, těhotenství, pornografii nebo genderové stereotypy. V současné době Klodová vede Ateliér tělového designu na brněnské Fakultě výtvarných umění a je členkou poroty pro Cenu Jindřicha Chalupeckého. Pro Izolovaná spojení Klodová aktualizovala svou videoperformance Orální striptýz.

🎦O Reche Modo aka Romano Krzych
https://orechemodo.bandcamp.com/
http://rogomichkin.blogspot.com/

Romano Krzych je francouzský zvukový umělec, který posledních devět let působí v českém prostředí jako hudebník, ale také jako organizátor hudebních akcí (např. Kurátor festivalu pražských sluchátek, a Rogomichkin události). Při svých hlukových koncertech obvykle využívá preparované kazetové přehrávače, analogové zvukové efekty nebo piezzo snímače. V časopisu Fullmoon o něm napsali: „Pracuje s elektronickými ruchy, mixpultovými vazbami, zkresleným vokálem či diktafonovými nahrávkami a všechno, co dělá, dokáže převrátit tak, aby každá investice byla předem zabitá a každý deficit maximálně zúročen. Hlavní tvůrčí tajemství Romana Krzycha spočívá v tom, že nikdy nepustí, co se mu už dávno rozpadlo pod rukama.“

🎦Lucie Vítková: Garage Piece
www.vitkovalucie.com

Lucie Vítková je skladatelka, improvizátorka a performerka (akordeon, hičiriki, syntezátor, hlas a step) žijící v New Yorku. Ve svých skladbách se soustředí na sonifikaci (kompozice založené na abstraktních modelech odvozených ze skutečných předmětů), zatímco ve své improvizaci interakcí mezi zvukem a pohybem prozkoumává charakteristiky různých prostor. V pracích z poslední doby se zajímá především o sociálně-politické aspekty hudby ve spojení s každodenním životem a využívá recyklovaný odpad k výrobě zvukových kostýmů.

V rámci Izolovaných spojení představí performance pro kolo, která proběhne v podzemních garážích. Rezonanční vlastnosti prostoru prozkoumá pomocí vlastního hlasu, syntezátoru a různých předmětů.

SEDMÝ STREAM – 30/4
18.00
Darina Alster (CZ)
Mobius Strip
https://darinaalster.tumblr.com/

Performance je transformací stavu izolace. Jde o komunikaci s vnitřním světem, který se v člověku otevítrá, postupně rozpouští hranice osobní identity, je projikován do vnějšího prostoru jenž zpětně tvaruje individuum.
Jedinec dále nerozlišuje mezi vlastní polohou, světovými událostmi a empatií pokojových květin.

Darina Alster je umělkyně, ktera o sobě dává vědět zřetelně formulovanou výpovědí o hranicích a limitech dnešního světa. Narušuje konvenčně vnímané hranice, otevírá nejrůznější tabu a kriticky se vyslovuje ke společnosti. Zajímá ji okamžitá sociální skutečnost, ale taky neměnné danosti lidské duše, archetypy a tajemství.
_________________

19.00
Kamila Elżbieta Wolszczak & Dominika Katarzyna Borkowska (PL/NL)
PARAperformance online
https://kamilawolszczak.wordpress.com/
https://vimeo.com/borkowska
https://facebook.com/paraperformancepara/
https://instagram.com/paraperformance/

Současná globální situace spolu se společenským odstupem přinutila mnoho lidí k fungování ve vzdálené kooperaci, vztazích a kreativitě. Pro PARAperformance to není nic neobvyklého, jde v podstatě o pokračování jejich společné tvorby, která se v posledních několika letech odehrává především prostřednictvím odloučené spolupráce (Kamila žije v Holandsku, Dominika v Polsku).

V akci pro Izolovaná spojení zpracovávají svou virtuální identitu, online setkání, vztahy a sesterství. Prostřednitcvím masek s vlastními obličeji (které využívají v sérii performance nazvané Ring #) se odkazují k virtuální realitě a samy sebe přetvářejí v digitální obrazy. Zaměřují se na vztah mezi blízkostí a vzdáleností, mikrosvětem a makrosvětem, selfie reprezentací a fyzickým tělem v rámci ženských rituálů.
_________________

20.00
Tomáš Hrdina – Noissue (CZ)
https://soundcloud.com/jakoth/project

Hlukově experimentální projekt založený na improvizaci a prostorovém zvuku. Různorodé kompozice vznikající z vrstvení repetetivních a jednoduchých melodií, klidných ambientnich ploch, nebo industriální drone a harsh noise. Zvuk tvořeny syntezátory, snímači, zvukovými generátory, mikrofony a krabičkovými efekty je prostorově distribuován několika aparáty rozmístěnými v mistnosti. Polyfonní konstrukce hlukove stěny je vytvořena dekonstrukcí zvukového signálu. Jeden zvuk můžeme slyšet několikrát jinak.

Tomáš Hrdina je hudebník a mediální umělec, žije v Dánsku a v Česku. Studoval v ateliéru malby u prof. Daniela Balabána a dlouhodobě se aktivně účastnil kulturního a především hudebního života kolem ostravského klubu Plán B a festivalu Chee Chaak.

ŠESTÝ STREAM
18.00
Bára Bažantová (CZ)
Studentka FAVU Bára Bažantová předvede kuchařskou performance, ve které se během přípravy večeře zaměří poetickou formou na otázky spojené s feminismem a osobním aktivismem.Bára Bažantová je anarchistka, která věří na prožitky, zpochybňuje váhu informací a má komplikovaný vztah k pojímání různých druhů hranic.
ocean-prachu.tumblr.com
_________________

19.00
Olga Uzikaeva a Jolon Dixon (Bělehrad/Berlín)

B.O.R.E.D.G.A.Z.I.N.G je pokračující projekt zabývající se současnými společenskými a komunikačními podmínkami, kdy dopad webové technologie na náš každodenní život je nyní větší než kdy předtím. V performance Jolona Dixona a Olgy Uzikaevy bude použit software Zoom – Olga Uzikaevy se momentálně nachází v Bělehradě a Jolon Dixona v Berlíně. Zoom byl původně určen pro obchodní komunikaci. V dnešní době se stal společenským prostorem a prostředkem pro performance a umění.

Jolon Dixon je umělec a skladatel žijící v Berlíně. Jeho práce cílí na vytvoření napětí mezi zvukem, objektem a tělem zápasícím s řadou okolních podnětů.
Olga Uzikaeva je tanečnice a performerka. Ve své současné praxi se zaměřuje na interakci mezi zvukem (hudbou, noisem, mluveným slovem..) a pohybem.
vinyldinosaur.tumblr.com
facebook.com/mov.research
_________________

20.00
Rafani (CZ)

Skupina vystoupí s hudebně-performativním projektem probíhajícím v ateliéru, ve kterém skloubí projekce vlastních videí s noisovým koncertem a s temnou destruktivní performancí.

Tvorba skupiny se vyznačuje kolektivním přístupem a angažovaností ve smyslu zájmu o věci obecné. Rafani se dlouhodobě zabývají uměním ve veřejném prostoru, strukturální podobou výstav, zajímají se též o možnosti metafory, kterou chápou jako druh instrumentu, který může mít aktivizační účinky pro místní prostředí a konkrétní diskurz.
Skupina funguje také jako hudební seskupení, jejich vystoupení lze popsat jako směs noisové improvizační hudby a dark ambientu. Součástí jejich koncertů je i autorská projekce.
rafani.blogspot.com

PÁTÝ STREAM
16/4 v 18h
Magdaléna Šipka (CZ)
Environmentální poezie jako dialog s vlastním odrazem.
(performativní čtení poezie – překlady a vlastní tvorba)

Ed Roberson je americký básník ověnčený mnoha cenami, narodil se v Pittsburgu, po důrazu na sociální témata se ve sbírce Vidět zemi před koncem světa snaží v poezii zachytit příčiny a důsledky klimatické krize. Peozie Dorothee Soelle naopak promlouvá z křesťanské perspektivy o základech země, o stvoření a svázaností člověka a jeho okolí. Ve vlastní tvorbě Magdaléna Šipka kombinuje dialog s druhým, prvky milostné poezie také s motivem snahy o ochranu planety.
Na performativní části projektu pro Izolovaná spojení se podílí performerka Darina Alster.

Magdalena Šipka je básnířka a teoložka. V minulém roce ji vyšla básnická sbírka Město Hráze (Malvern) a překlad básní Dorothee Soelle daruj mi dar plačícího boha (Biblion). Na performativních projektech spolupracovala s Darinou Alster, Marií Zandálkovou a Marií Lukáčovou.
____________________________________

16/4 v 19h
Martin Janíček (CZ)
http://www.m-janicek.eu/

Zvukový umělec, sochař a hudebník Martin Janíček zkoumá akustické kvality různých materiálů, vytváří interaktivní zvukové či světelné objekty, instalace a kompozice. Ve svých performancích sám sebe jako performera často upozaďuje a zvýrazňuje tak zvukové i vizuální kvality vlastnoručně vyráběných nástrojů. Pro Izolovaná spojení připravil koncert, na kterém zahraje na plechové tovární výdechy. Janíček pravidelně spolupracuje s řadou českých i světových umělců. Dlouhodobě se věnuje realizaci interaktivních a site-specific projektů a vzdělávání v oblasti světelného a zvukového designu.
____________________________________

16/4 ve 20h
Szabó Kristóf – KristofLab & Ziggurat Project (HU)
Our Home Place
http://zigguratproject.com/

Kristóf Szabó, Emese Kovács, Attila Szász pro Izolovaná spojení společně vytvořili projekt, ve kterém kombinují formát domácí výstavy s performativními a hudebními projevy. Akce stojí na pomezí výtvarného situation-dependent happeningu, ve kterém se fyzická díla stávají definující a organickou součástí performativní akce. Performance zde má zároveň funkci jakési surreálné nekomentované prohlídky mezi obrazy za doprovodu hudby a tance.

Kristóf Szabó – intermediální umělec a malíř
Emese Kovács – Lucy Moon – tanečnice, performerka
Attila Szász – Trond – softwarový inženýr, hudebník

http://kristoflab.com/en/wrong-data-series-20182019-2/
https://www.youtube.com/watch?v=gHXTdmdFBSw

↓ for English scroll down ↓

ČTVRTÝ STREAM
🛋9/4 v 19h
TV Přítel (CZ)
Existenciální talkshow o koních a lidech

Ani loutky, ani maňásci. V talkshow TV Přítel usedají na dřevo, které znamená svět, předměty z pokoje jednoho činžovní domu. Kdo přijde tentokrát zůstává tajemstvím. Jistá je jen pozice moderátora, které vládne Pan kůň. Ten se ptá sám sebe i svých hostů např. na to, proč jsou koně všude, kam se podívá, ale na jiné více či méně důležité otázky, v moři světa zanedbatelné marginality, které ale schovávají mezi řádky pravdu o smyslu i nesmyslu pachtění lidí i koňů v bezčasí pozdního kapitalismu.

TV Přítel je pobočkou společnosti Mokré sny, která si dělá všechno, co se jí zlíbí. Mimo jiné provozuje i volnomyšlenkářskou platformu Radio Tuleň, která vznikla, aby zničila monopol radiových přijímačů, rozložila ho na kousky a servírovala k pozdní večeři jako zákusek pro všechny.

https://www.facebook.com/…/a.300642437127…/732444430613556/…
https://www.facebook.com/…/a.300642437127…/460814824443186/…
____________________________________

🛋9/4 v 20h
Alexej Švamberk (CZ)
Rite of Springs

Svěcení jara? Možná vzhledem k datu. Ale bez Stravinského. Svěcení pramenů? Leda inspirace. Jinak ani náhodou. Studánky nebývají čisté. Svěcení pružin? ANO. Sólový projekt Alexe Švamberka Rite of Springs stojí jen na využití pružin. Ty jsou jedinými zdroji zvuku. A některé jsou laditelné, takže výšku tónu lze i měnit. Prostě old-school industriál v minimalistické podobě do dnešních dnů nepřejících velkým setupům. Zbytek je klasika – looper, delay a reverb. Samozřejmě pružinový.

Alex Švamberk je performer a noisemaker, který vedl vlastní soubor Tonton Macoutes a působil v improvizačních jazzových souborech Paraneuro a Neuro s Miroslavem Posejpalem, Jarmem Sermilou a Emilem Viklickým. Hrál také v industriálních Suicidal Meditations s Jardou Palátem, na které navázali S/M, a působí v duu TomAlex. Sólově několikrát vystoupil pod jménem X61. Věnuje se samplingu, elektronice a kovovým perkusím. Je autorem několik rozhlasových dokumentů a radioartových kompozic (Akce K, Apollo? Apollo, Ukrajina války, Trainstory, Projekt L). Kromě hudby se věnuje i tanci butó a vyšly mu tři knihy věnované punku a několik publikací o korejské válce.

_____________________
_____________________

FOURTH STREAM
🛋9/4 at 7pm
TV Přítel (CZ)
Existential talkshow about horses and humans

No puppets, just a talkshow of Mr. Horse who asks his guests more or less important questions or marginalitties that hide the true sense and nonsense of people and horses plodding in the timelessness of late capitalism.

TV Friend is a branch of a company Wet dreams that does anything it likes. Among other things, TV Friend operates a free-thinking platform Radio Tuleň, which was created to destroy the monopoly of radio receivers, disassembled it and serve as a dessert for late dinner.
____________________________________

🛋9/4 at 8pm
Alexej Švamberk (CZ)
Rite of Springs

Rite of Spring? Only for the date. But without Stravinsky. Springs? No water involved. The streams aren’t clean enough. Springs here mean the industrial musical instrument that Alexej Švamberk uses in his new sound performance. Old-school industrial and minimal music, sound effects – looper, delay and reverb – of course a spring one.

Alex Švamberk is a perfromer and noisemaker. Former leader of the Tonton Macoutes group who performed with impro jazz ensembles, industrial bands and also solo as XD1. He focuses on sampling, electronics and steal percussions. He created several radio docummentaries and radioart compositions. He’s also a butó dancer, author of books about Punk, and a Korean war specialist.

TŘETÍ STREAM 2.4.
for english scroll down⬇️⬇️⬇️

🌐18/00 Imrich Veber – polylog
🌐19/00 REK + Libor Staněk II – AV koncert
🌐20/00 Magdalena Jadwiga Härtelova + John Broback – performativní koncert

——————————————————————–
🌐Imrich Veber – paradigm shift ~ polylog online
Paradigm Shift otevírá spekulativní dialogický prostor nad potenciální společenskou transformací a posunem ze současného stavu k novému. Nacházíme se patrně na novém bodu zvratu, před novým stavem chaosu, který bude dříve nebo později vyžadovat nové a jiné uspořádání, třeba lepší, docela možně ale na pozměněném půdorysu, než jak jej známe v současnosti. Ustavené geografické a mentální hranice se budou proměňovat, přetékat, kypět, scvrkávat se, rozšiřovat, upadat a zanikat.

Imrich Veber je vizuální umělec žijící v Opavě. Absolvoval na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě a na Katedře dějin umění v Olomouci, v současné době studuje doktorandské studium na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a je asistentem v Ateliéru výtvarné fotografie Michala Kalhouse na Fakultě umění Ostravské univerzity.

🌐Instrumentální noisovou kapelu REK – Cíkal (Depakine chrono) + Sokol (Nuly, India) – vzešlou z podhoubí budějovického labelu NAAB doprovodí svými „Světelnými básněmi“ zpěvák skupiny Sýček Libor Staněk. Živá hudba se bude v přímém přenosu prolínat s textovými kolážemi a vizuální projekcí v režii Adama Veita.

🌐Lightbush je poeticko-kapelní projekt umělkyně Magdaleny Jadwigy Härtelové a elektronického hudebníka Johna Brobacka, který je kombinací poezie, improvizované synth hudby a performance.

Magdalena Jadwiga Härtelova je umělkyně a kurátorka žijící v Berlíně. Ve své poetické práci zkoumá meze intimity, zajímá se o komunikaci a pokouší se načrtnout záblesky nejasných dimenzí věcí, o nichž se učíme, že jsou lineární, jako je čas a naše identita.
John Broback je hudebník ze Seattlu (nyní žijící v Berlíně), který tvoří a performuje pod jménem Techno Milkshake a jako část live setu techno dua sequiiin.
——————————————————————
ENG:
🌐Imrich Veber – paradigm shift – polylog online
The Paradigm Shift opens up a speculative dialogue space over a potential social transformation and a shift from the present to the new. We are probably at a new turning point, before a new state of chaos, which will sooner or later require a new and different arrangement, perhaps better, but possibly on a modified ground plan than we know it at present. Established geographical and mental boundaries will change, overflow, boil, shrivel, expand, decline and disappear.

🌐Instrumental noise band REK – Cíkal (Depakine chrono) +
Sokol (Nuly, India) – originated in České Budějovice label NAAB will be accompanied by light poems by singer Libor Staněk from band Sýček. Live music will be combined with text collages and visual projections directed by Adam Veit.

🌐Lightbush is the poetry band project of artist Magdalena Jadwiga Härtelova and electronic musician John Broback combining poetry, improvised synthesized music, and performance art.

Magdalena Jadwiga Härtelova is an artist and curator based in Berlin. In her poetic practice, she explores the limits of intimacy, goes after what grows in the hollows of communication, and tries to sketch glimpses of the ambiguous dimensions of things we are taught to be linear, such as time and our identity.
John Broback is a Seattle musician based in Berlin, producing and performing under Techno Milkshake and as part of the live set techno duo sequiiin.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Po-Pá: 9-11 12-16

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR a městem Opava. Bludný kámen spolupracuje s Galerií výtvarného umění v Ostravě.