Karm tvoří český saxofonista a klarinetista Michal Wróblewski a berlínský kytarista Torsten Papenheim. Užijte si jejich koncert v prostorech opavské organizace Bludný kámen.Informace o vstupenkách brzy doplníme.
____________

V pražském Paláci Akropolis se hudebníci sešli v rámci týdenní umělecké rezidence Liveurope, která vyvrcholí třemi hudebními vystoupeními v Praze, v Ostravě a Opavě.

V rámci unikátního projektu nabídneme skupině 30ti diváků exkluzivně otestovat jejich společnou tvorbu, která bude od pódia k posluchači přenášena do sluchátek pro ještě přesnější poslech.

Oba hudebníci vytvářejí čistě akusticky svět odehrávající se mimo typické zvukové spektrum svých nástrojů.Prostřednictvím svého vlastního přísného idiomu se duo Karm soustředí na drobné změny a hlukové – ale tiché – struktury.

V estonštině znamená KARM drsný nebo striktní – hudba česko-německého dua splňuje obojí.

Michal Wróblewski je český skladatel a saxofonista žijící v Praze. Absolvoval obory improvizovaná hudba a jazzová interpretace na brňěnské JAMU a Norwegian Academy of Music v Oslu. V současné době je doktorským studentem Kompozice a teorie kompozice na JAMU. Je vedoucím několika souborů v Čechách a v Norsku (E Converso, Kiap, JWQ, Nejtek-Klápště-Wróblewski, Swomp) a jako improvizátor spolupracuje s hudebníky z celého světa. , je učitelem (HAMU, JAMU, Konzervatoř Jaroslava Ježka, Zuš Kouřim), uměleckým ředitelem festivalu Jazz Goes to Town, pořadatelem koncertní série Hybrid Sessions v Praze a spoluzakladatelem vydavatelství Ma Records.

Michal Wróblewski /CZ – alto saxophone, clarinet & bass clarinet
&
Torsten Papenheim /DE – acoustic guitar & objects

Po vernisáži Karolíny Liberové a Evy Koťátkové v Galerii Cella se přesuneme do Matičního domu, kde od 20 hodin proběhne koncert dvou audiovizuálních projektů – PHOLO a DoShaska.

PHOLO je čerstvý multidisciplinární projekt tvořený hudebníkem a dvěma video-umělci působícími v Itálii. Hudební performance Paola Possidente kooperuje v reálném čase s vizuálním doprovodem Celeste Correale a Roberta Viett. PHOLO zkoumá možnosti interakce mezi zvukem tvořeným akustickými perkusemi, modifikovanými elektronikou, a abstraktně dynamickým vizuálem. Hudba a videa společně vytvářejí pohlcující okamžik zničení zahrnující umělce i publikum, s cílem prozkoumat neobvyklý psychofyzický stav, pocit hloubky související s meditací.
https://vimeo.com/540816851

Hudební uskupení DoShaska! vzniklo na jaře roku 1989 a vycházelo z punkového undergroundu Severních Čech. Kromě klasických nástrojů jako kytara, basa, bicí, které se ovšem používaly nestandardním způsobem, patřily k „nástrojům“ industriální rekvizity jako kovový odpad, tranzistorové rádio nebo pískací hračky, vystoupení měla charakter improvizovaných performancí.
Postupně se měnilo personální i nástrojové obsazení, dominantní základ začal tvořil sampler a práce se smyčkami, to vše doplněno živými nástroji. Hudební projev se také posunul k ambientnější podobě s etnickými prvky. 
V současnosti DoShaska! na svých vystoupeních nabízejí hypnotický rituál s výrazným rytmickým základem, hlukovými strukturami, vokály a procesovanými dechovými nástroji. Nedílnou součást představuje vizuální složka, kdy projekce z připravenýchh obrazových smyček je také vytvářena živě. Každý koncert je tak odlišný, hudební set se dle charakteru akce a atmosféry může pohybovat spíše v temném ambientním žánru, pulzovat v dubovém tempu nebo přes agresivní beaty vygradovat až do zběsilé noisové smršti. Tematicky se tvorba od počátku dotýká „reality za realitou“, světa snů, magie, ale zároveň je vždy přítomen silný surreálný a ironický prvek a postupy prozrazující afinitu k tzv. nízkému umění – B-movies, obskurní okultismus a braková literatura.
https://open.spotify.com/artist/1RXEsW4RjXv3694eKrRNKY…
https://youtu.be/-4UVdKULHLM

Koncert/rituál/performance z cyklu Pohyby-Zvuky-Prostory.

Antez je francouzský světoběžník, bubeník a zvukový performer, který zkoumá akustické jevy prostřednictvím jejich výrazného fyzického účinku a vnímání. Improvizuje, vytváří zvukové instalace, působí v divadle, zabývá se tancem, filmem… Jeho aktuální projekt Continuum, který rozvíjí již 5 let, jsou piecy pro tělesný pohyb a bicí nástroje. Vyznačují se akustickými emisemi dlouhých zvuků a hluků působících hypnoticky. Jeho práce je aktualizací tajemných pohybových a zvukových rituálů, jejichž prožití není nepodobno hlubinné psychoterapeutické seanci. Antezovy Kontinua mají nezvyklé zvukové textury, rozšiřují běžný rejstřík způsobů hry na bicí nástroje, který pak umožňuje vytváření emočně nesmírně působivých hluků. Antez zpočátku využíval převážně činely, ale postupně začal hledat jakýkoli typ perkusivních objektů, které sami určovaly rozvoj jeho práce. Na posluchače-diváka je kladen jistý požadavek, aby se ponořil do intimity zvukové hmoty a oddal se obřadu rozvíjení zvuku od obtížně slyšitelných úrovní po ultraintenzívní sekvence, od jemných zvukových hustot po nasycení celého prostoru.
http://www.antez.org/interpenetration2_v

ZATMELIT NEJMÉNĚ 25 DĚR A PRASKLIN NA STĚNÁCH DOMŮ
Začátek v ulici Matiční v Opavě.
Výzva pro veřejnost.

Opravování domů a plotů se uskuteční v rámci projektu „Nejméně 25“. Ten připravil Bludný kámen k připomenutí čtvrť století výročí založení svého spolku. Jednotlivé aktivity celého projektu se budou uskutečňovat v průběhu letošního roku. Jeho obsahem je dvacet pět výzev určených veřejnosti, umělcům a především do vlastních řad spolku. Výzvy a apely Bludného kamene můžeme vnímat jako parafráze některých avantgardních konceptů, jako jistou ironizaci domněle spasitelských návodů různých pokrokových tendencí, ale neméně jako upřímnou snahu přispět drobným dílem lepší kvalitě svého bezprostředního okolí, společnosti a přírody. Výzvy jsou neseny v duchu dadaistické hravosti, nonsensového humoru, naivní upřímnosti a zarputilé vážnosti.
Budeme rádi, když do toho půjdete s námi!

Čtvrtek 20.8. od 18 hodin na Matiční ulici v Opavě. Zazpívejme cokoliv a kdekoliv.

Bludný kámen / Matiční dům
5. 8. – 3. 9. 2020
Otevřeno vždy út–čt v 10–17 hodin

Výstava v opavském Bludném kameni navazuje na Válkovu výstavu v brněnské Vašulově kuchyni. V Opavě nabízí zejména ukázku autorových prací z poslední doby, kdy se zabývá konstruováním zvukových hřmotičů – kinetických hudebních nástrojů a video performancí, které se staly na youtube celosvětovým fenoménem. K výstavě je připraven katalog s texty autorů koncepce výstavy v Brně Miloše Vojtěchovského a Ondřeje Merty, Pavla Klusáka a Tomáše Procházky.

Součástí katalogu je CD s aktuální hudební tvorbou autora.

Petr Válek (*1976) žije a pracuje v Loučné nad Desnou v Hrubém Jeseníku. Vyučil se kameníkem, pracoval jako ošetřovatel v domově důchodců, teď se živí jako umělec. Od dětství se věnuje malování, kreslení, ilustracím a hudbě. V posledních letech také staví z domácí potřeb mechanické a elektro-mechanické zvukové nástroje, různé samohybné, či kinetické objekty. Jako Der Marebrechst – noisový muzikant-vynálezce-kutil-youtuber nahrává v domácím studiu na zahradě, nebo v krajině “instruktážní” videa, která zveřejňuje na facebooku.

Kurátoři: Miloš Vojtěchovský, Ondřej Merta, Martin Klimeš

Festival Země na talíři proběhne v Matičním domě a v Alžbětinské zahradě na Rybím trhu ve spolupráci se spolkem Bludný kámen a Za Opavu.

Program:

𝟭𝟲:𝟬𝟬-𝟭𝟳:𝟬𝟬 Workshop výroby pítek pro ptactvo a hmyz v rámci série NEJMÉNĚ 25

𝟭𝟳:𝟬𝟬-𝟭8:𝟯𝟬 Projekce filmu Sustainable: Potraviny v jiném světle
Lze společnou snahou naše zemědělství uzdravit ještě za našeho života? Film hledá odpověď na to, jakou hodnotu mají zodpovědné praktiky v zemědělství, v oblasti zdraví společnosti i v udržitelném modelu ekonomiky.

𝟭8:𝟯𝟬-𝟭9:𝟯𝟬 Debata se zástupci Food Not Bombs Ostrava, s Barborou Kebovou ze Zachraň jídlo a Institutu ciruklární ekonomiky, a se zakladateli opavské komunitní zahrady ze spolku Za Opavu.

𝟮𝟬:𝟬𝟬-𝟮𝟭:𝟬𝟬 Komunitní večeře

V cyklu představování mladých (nejen) výtvarných umělců svou tvorbu předvede Monika Martykánová (*1994), studentka Ateliéru keramiky a porcelánu (pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře) na pražské UMPRUM. Do tradičních řemeslných přístupů Monika vnáší témata současné společnosti. Mimo jiné se věnuje také tetování, fascinuje ji hyperrealismus. Sklízí úspěchy v tetovacích soutěžích v Česku i v zahraničí.
Svou práci vystavovala například na výstavách Vše za 39 v Moravské galerii v Brně jako součást výstavy studentů Ateliéru keramiky a porcelánu (2016), několikrát vystavovala i na Designbloku, její díla se ale také objevila na výstavách v Londýně (Design Festival, 2017), ve Vídni (Die Kunst des Tätowierens, 2019) či v Lipsku (Grassi Design Festival, 2018).

http://www.martykanova.com/
https://www.instagram.com/monikamartykan/

Dvojkoncert z cyklu Pohyby, zvuky, prostory představující mezinárodní experimentální hudebně-zvukovou scénu. Hudební večer v Matičním domě / Bludném kameni tentokráte uvede dva koncerty. Každý z vystupujících svým způsobem a možnostmi svých nástrojů navodí neobvyklý dialog mezi sebou, danými prostory a posluchači. Ti se stanou důležitou součástí procesu vytvářející atmosféru celé události.
Brigit Ulher a Petr Vrba – Klangschatten
Unikátní setkání dvou respektovaných improvizátorů, kteří vytrvale osahávají hranice možností svých nástrojů. Rozšířené techniky, preparace, použití elektroniky, to je společná základna pro Birgit a Petra, duo, které vzniklo po velmi úspěšném koncertu na festivalu NOW now v Sydney, jehož organizátoři měli skvělý nápad, aby si zahráli společně. Navzájem se pečlivě poslouchají a stejně tak se inspirují pro nové trajektorie během jejich na místě tvořených skladeb.
George Cremaschi uvede premiéru své nové skladby pro sólový kontrabas. Cremaschi je hudebník a skladatel; narodil se v New Yorku, kde studoval hudbu a kompozici, později žil v Kalifornii a v současné době v Praze, kde vyučuje zvuk pro film na FAMU.

(Sebe)projekce: Natálie Balková
27. 3. v 18 h
výstava prací trvá do 30. 4. (otevřeno pouze v době konání jiných akcí nebo po předchozí domluvě)

V cyklu představování mladých nejen výtvarných umělců zprostředkuje veřejnosti vhled do své tvorby Natálie Balková (*1995), studentka Fakulty výtvarných umění v Brně, Ateliéru produktového designu.
Svůj přístup k designu přiblíží v rámci (Sebe)projekce a představí díla z posledních let. Pokusí se publiku přiblížit, jak design ovlivňuje prostředí a nástroje k životu.

Připravovaný dvojkoncert v Matičním domě / Bludném kameni se uskuteční jako součást programu Pohyby-zvuky-prostory zaměřeného na aktuální podoby mezinárodní hudební a zvukové tvorby. Koncert se koná u příležitosti dvacetipětiletého výročí vzniku spolku Bludný kámen.

Mikko SAVELA je finský kytarista, který se ale narodil a dnes i žije ve městě Umeá ve Švédsku. Po prozkoumání několika hudebních žánrů s řadou skupin se ponořil do nekonečného světa volné improvizace. Začal experimentovat s různými způsoby hry na kytaru. Tu dnes používá téměř výlučně položenou ve vodorovné poloze a spíše jako bicí set než harmonicko-melodický nástroj. Hraje na struny oběma rukama, pokládá na ně různé předměty, kovovými objekty tluče na tělo kytary, využívá všech možných rozšířených způsobů a možností hry na tento klasický nástroj. Kromě kytary používá různé druhy mikrofonů a elektroniku.
www.mikkosavela.com
vimeo.com/302056369

Paul GRÜNDORFER, rakouský tvůrce usazený ve Vídni, zkoumá zvuk jako specifický fenomén akce a reakce na podmínky konkrétního prostředí.  Jeho práce se zaměřují na procesy, které se vyvíjejí v prostoru, kde zvuk není považován pouze za abstraktní médium, ale v němž se také přímo spojuje, ovlivňuje a zrcadlí sociální a životní prostředí. Zabývá se nestabilitou systémů, zpochybňuje roli kontroly a hledá mechanismy, které by mohly být primárně skryté. Kromě zvukových performancí se Paul zabývá tvorbou zvukově vizuálních instalací.
tricx.net

Rafal MAZUR

„Nejkrásnější tón nemá žádný zvuk“ (大音希聲)

Tento taoistický citát ve svém paradoxu mimochodem krásně vystihuje podstatu Mazurova umění. Hrát jen tak, lehce, jako když člověk dýchá. Rafal Mazur patří mezi důležité, prominentní evropské hráče free jazzu a volné improvizace. Jeho hra ztělesňuje taoistické propojení mysli a těla se spontánní hudební improvizací. Na akustickou basovou kytaru hraje svébytným způsobem, který ocení jak obdivovatelé nekonformních technik, tak milovníci klasické jazzové hry. Jeho hra svou ladností a soustředěním může vizuálně připomínat praxi tchaj-ťi, uplatňuje v ní netradiční zvuky, rytmicko-melodické kaskády, hru smyčcem, vybrnkávání prsty a především krásné hluboké tóny vibrující celým posluchačovým tělem. K 20. výročí své tvůrčí práce v oblasti volné improvizace si Rafal připravil nový program vycházející z využití efektů typických pro elektrickou kytaru. Ve spojení s originální akustickou basovou kytarou tak dojde ke kombinaci síly těžkého rokového zvuku a vibrace s podmanivostí sofistikované spontánní improvizace na free-jazzových základech.

Kontakty a otevírací doba

Bludný kámen, z.s.

Gudrichova 6,
746 01 Opava
bludnykamen@bludnykamen.cz
IČ: 66144108
Facebook
Youtube
Instagram
Newsletter

Galerie Cella

Matiční 4,
746 01 Opava
Út-Čt: 9-11 13-17

Hovorny

Masarykova tř. 22,
746 01 Opava
Po-Ne: 0-24

Matiční dům

Matiční 2,
746 01 Opava

Činnost Bludného kamene je finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR.